Wielki ten Mediolan strasznie, ale tych parę informacji poniżej pozwoli wam go okiełznać.

Image by ShenXin on Pixabay

Garść informacji na początek

 • Uważajcie na siebie przechodząc przez ulicę, mam wrażenie, że włoscy kierowcy i piesi przepisy ruchu drogowego mają głęboko w poważaniu 😛
 • Sierpień to najgorszy moment na wizytę w Mediolanie, wielu mieszkańców wyjeżdża na urlopy. Mali przedsiębiorcy zamykają wtedy swoje biznesy, a to u nich wszystko to co najlepsze!
 • Niestety, po angielsku to mało kto tam kurcze umie mówić
 • W poniedziałki muzea w Mediolanie są zamknięte
 • Do punktu widokowego w Doumo prawie zawsze są niebotyczne kolejki.
 • W mieście działa darmowy internet WiFi, osobiście nie korzystałem, ale słyszałem, że jakość nie jest najlepsza
 • Pamiętajcie, że do każdego rachunku za posiłek doliczą wam około 2-3€ od osoby za obsługę
 • Gdyby coś przykrego wam się w Mediolanie przytrafiło, co wymagałby interwencji polskich władz to zgłoście się do działającego tam Konsulatu RP

Jak dojechać?

Do Mediolanu z Polski prowadzi wiele dróg, głównie są to oczywiście te lotnicze. W samym mieście znajduje się główny międzynarodowy port lotniczy Mediolan Linate, który obsługuje tylko i wyłącznie regularnych przewoźników (choć nasz polski PLL LOT tam nie lata, najwięcej tam włoskiego przewoźnika Alitalia). Tanie linie lotnicze latają na lotniska Bergamo oraz Malpensa. Każde z nich oddalone jest o około 50 km od centrum Mediolanu.

Image by Free-Photos on Pixabay

Lowcostami do Mediolanu dolecimy bezpośrednio z 6 polskich miast:

 • z Wrocławia do Bergamo linią Ryanair,
 • z Poznania do Bergamo linią Ryanair,
 • z Krakowa do Bergamo linią Ryanair oraz do Malpensy linią EasyJet,
 • z Katowic do Bergamo liniami Ryanair oraz Wizzair,
 • z Gdańska do Bergamo linią Ryanair
 • z Warszawy – lotnisko Chopina do Bergamo linią Wizzair oraz do Malpensy linią PLL LOT
 • z Warszawy – lotnisko Modlin do Bergamo linią Ryanair

Ceny nie są specjalnie wygórowane, a przy wcześniejszej rezerwacji bilety w dwie strony można wyhaczyć za naprawdę małe pieniądze.

Jak dojechać do Mediolanu z lotniska?

 • z lotniska Bergamo Orio al Serio

Możliwości są dwie: prosta i kombinowana

Jeśli wybierzecie prostą to zakupicie sobie wcześniej przez internet bilet na autobus Terravision albo OrioShuttle. Autokary odjeżdżają spod samego lotniska, nie trudno je znaleźć bo ich obsługa bez przerwy wrzeszczy nawołując pasażerów. Nie sugerujcie się też zbytnio godziną podaną na bilecie i od razu idźcie pod odpowiednie stanowisko bo może uda się pojechać wcześniej. My mieliśmy wykupiony bilet (przewoźnik OrioShuttle) na godzinę 15:20 , a do Mediolanu jechaliśmy autobusem o 14:45. Pan z obsługi stwierdził, że godzina na bilecie nie ma znaczenia.

Podróż trwa około godziny, w Mediolanie wysadzają was na głównym dworcu kolejowym Milano Centrale

Cena biletu w jedną stronę: 6€

Możliwość kombinowana będzie wymagała od was jazdy autobusem miejskim pod dworzec kolejowy w Bergamo z którego pięknym pociągiem TrenItalia dojedziecie do Mediolanu. Ta możliwość opłaca się tylko i wyłącznie wtedy jeśli przed wizytą w Mediolanie planujecie obejrzeć sobie jeszcze Bergamo (choć polecam zostawić to sobie na koniec, spędzić w Bergamo jeden pełny dzień i stamtąd wracać do domu). Do dworca będziecie jechać jakieś 20 minut, a potem jeszcze około 50 minut w pociągu.

Cena biletu w jedną stronę: 3€ – autobus miejski Bergamo + 5,50€ pociąg = 8,50€

 • z lotniska Malpensa

Tu też możliwości są dwie: tania i droższa

Tańsza to po prostu autokar firmy Terravision (ta sama obsługuje transfer z Bergamo) lub MalpensaShuttle. Autobusy odjeżdżają spod obu terminali lotniska. Czas przejazdu oscyluje w granicach 50 – 60 minut.

Cena biletu w jedną stronę: 8€, w dwie strony: 14€

Droższa możliwość to pociąg Malpensa Express. Port lotniczy Malpensa połączony jest bezpośrednio drogą kolejową z dworcami Milano Centrale (przez stacje Milano Garibaldi) i Milano Cadorna. Stacją początkową dla obu tras jest terminal 2, ale pociąg zatrzymuje się także na terminalu 1. Podróż do Milano Centrale zajmuje około godziny, a do Milano Cadrona niecałe 45 minut. Pociągi kursują co około pół godziny.

Cena biletu w jedną stronę: 13€

Ile czasu poświęcić na zwiedzanie?

Choć Mediolan podobał mi się strasznie to na dłużej zostać bym tam raczej nie chciał. Miejscami jest nijaki i szary, a do tego strasznie dużo tam ludzi. Na dłuższą metę mogłoby to być męczące. Na pierwsze spotkanie z miastem wystarczy weekend. Przy odpowiedniej organizacji w 2-3 dni można zobaczyć wszystkie najważniejsze miejsca w mieście.

Jeśli jednak nie lubicie pośpiechu, chcecie obejrzeć wszystko na spokojnie i skłonni jesteście odwiedzać ważne muzea i galerie to dobrze będzie wydłużyć swój pobyt o kolejne parę dni.

Tak czy inaczej nie ma co się martwić, nawet jeżeli po pierwszym wypadzie do Milano będziecie czuć niedosyt, to przy następnym bogaci w doświadczenia odkryjecie zupełnie inne miejsca.

Kiedy najlepiej wybrać się do Mediolanu?

Byle nie w sierpniu. Wtedy spora cześć Mediolańczyków wyjeżdża na urlop. Nie najlepszym terminem ze względu na pogodę będą również miesiące późnej jesieni i zimy. Mediolan leży na północy Włoch, gdzie zimą wcale nie jest ciepło. Będąc tam pod koniec lutego natknąłem się na temperatury w granicach 8 – 10°C (choć w pierwszy dzień było aż 18 °C :P). Jest to jednak okres w którym na pewno nie będzie tłumów.

Najlepiej na mediolański citybreak wybrać się wiosną lub na początku jesieni. Warunki pogodowe są wtedy o wiele korzystniejsze korzystniejsze. Cenowo też wypada korzystniej, a i ludzi nie ma jeszcze dużo. Oczywiście dobrze jest wybrac się do Mediolanu także latem, aczkolwiek wiadomo z czym to się wiąże: drogo, pełno ludzi, ale za to pogoda zawsze piękna.

Miłośnicy mody powinni celować w terminy: luty/marzec i wrzesień/październik bo właśnie tedy odbywają się słynne Milano Fashion Week (nieświadomie udało mi się być w mieście podczas tygodnia mody)

Komunikacja miejska

Mediolańska komunikacja miejska to sprawnie działający system dzięki któremu zwiedzanie miasta będzie dużo łatwiejsze. Składa się z 4 linii metra i całego mnóstwa linii tramwajowych, autobusowych i trolejbusowych. Za wszystko odpowiedzialna jest firma ATM (Azienda Trasporti Milanesi). Schemat linii może wydawać się okropnie złożony, ale w rzeczywistości jest strasznie łatwy do ogarnięcia.

Aplikacja

By poczuć się pewniej poruszając się komunikacją miejską w Milano pobierzcie sobie aplikację ATM Milano na smatfony. (dostępna w sklepie Play oraz w AppStore) Dzięki niej będziecie mogli zaplanować każdą podróż. Apka planuje dojazd używając waszej lokalizacji co z pewnością wiele wam ułatwi. Dowiecie się w którą stronę iść na przystanek, jaką linią jechać, ile przystanków i ewentualnie gdzie się przesiąść. Po za tym za pośrednictwem aplikacji możecie kupić bilety na przejazd. Dostępna jest też opcja „Around” po kliknięciu której dowiecie się gdzie dookoła was znajdują się najbliższe przystanki, stacje metra czy punkty wypożyczania rowerów miejskich.

Apka dostępna do pobrania o TUTAJ (Google Play) lub TUTAJ (AppStore)

Podobne możliwości do planowania tras ma wyszukiwarka na stronie ATM oraz Google Maps.

Bilety

Bilet pojedynczy 90-minutowy 1,50€
Karnet 10 biletów 90 minutowych 13,80€
Bilet pojedynczy poza strefę miejską 2,50€
Bilet 24-godzinny 4,50€
Bilet 48-godzinny 8,25€

Bilety dostępne są w punktach sprzedaży, które oznaczone są literą T lub w automatach znajdujących się na stacjach metra. U KIEROWCY BILETU NIE KUPICIE!

Przed zakupem zastanówcie się jak dużo będziecie jeździć. My wybraliśmy bilet 48-godzinny, który sprawdził się idealnie głównie dlatego, że do centrum mieliśmy jednak kawałek.

Bilety papierowe koniecznie trzeba skasować zaraz po wejściu! Kasowniki w tramwajach i autobusach wydały mi się odrobinę dziwne bo wciągają bilet do środka po czym go „wypluwają” 😛

Bilet jednorazowy 90 minutowy uprawnia was do przesiadania się między różnymi środkami transportu, ale metrem możecie się na nim przejechać tylko raz. Autobusami i tramwajami można na nim jeździć wielokrotnie.

Image by Malagueto on Pixabay

Na wielu przystankach znajdziecie elektroniczne tablice wskazujące czas oczekiwania. (Jak zdążyłem przekonać się na własnej skórze nie zawsze można im wierzyć)

Po ulicach Mediolanu jeżdżą także zabytkowe stare tramwaje, którymi po prostu trzeba się przejechać. Wszystko w środku wygląda dokładnie tak jak przed laty.

Milano Card

Mediolan tak jak każde wielkie miasto posiada swoje kartą miejską. Jej posiadacze zyskują wiele korzyści. Dzięki niej macie dostęp do darmowych przejazdów komunikacją miejską, darmowych wejść do niektórych z muzeów lub zniżki na bilety wstępu, a także prywatnego kierowcę. Nie ma co się ekscytować, ten prywatny kierowca to pracownik Ubera na którego dostajecie jeden darmowy przejazd do 12 Euro.

Wszystkie korzyści wynikające z posiadania karty, szczegółowo opisane dostępne są do wglądu, o TUTAJ (w języku włoskim)

Karta dostępna jest w 3 wariantach: 24 godzinnym, 48-godzinnym oraz 72-godzinnym

MilanoCard 24h MilanoCard 48h MilanoCard 72h
8€ 14€ 19€

Nocleg

No drogo w tym Milano, nie ma się co oszukiwać. Jeżeli dużo wam nie trzeba to za łóżko w podrzędnym hostelu zapłacicie za dobę od 15€/os. Pokoje prywatne ze wspólną łazienką w tych samych hostelach zaczynają się od 25€/os/doba. W hotelikach, pensjonatach i hotelach niższych kategorii wynajem pokoju (najczęściej też ze wspólną łazienką) to koszt od 35€/os/doba. Wiadomo jak jest im drożej tym standard wyższy. Przeciętny hotel 3-gwiazdkowy za nocleg w standardowym pokoju policzy was pewnie od 60€/os/doba. Warto przejrzeć także strony dużych sieci jak np. Ibis. Czasem udaje się tam trafić na całkiem korzystne oferty promocyjne. Alternatywą pozostaje oczywiście Airbnb, na którym ceny są zazwyczaj minimalnie niższe. Jeśli jedziecie do Mediolanu grupą to celowałbym właśnie w Airbnb.

Bezpieczeństwo

Każde duże miasto jest trochę niebezpieczne, Mediolan nie jest wyjątkiem. Będziecie tam narażeni na ataki kieszonkowców, słowne zaczepki, kradzieże i wszystko to czego moglibyście się spodziewać także w swoich miastach. Trzeba pamiętać, żeby zachować szczególną ostrożność, szczególnie w miejscach gdzie jest pełno ludzi. Historyczne centrum i popularne wśród turystów miejsca są dobrze chronione przez wojsko. Wieczorami omijajcie raczej okolice dworca głównego i parki.

Image by pippocucu on Pixabay

Sprawdźcie też poprzedni wpis o Mediolanie w którym znajdziecie opis tego co można w mieście zobaczyć podczas weekendowego wypadu 😉

Reklamy

0 komentarzy dotyczących “Mediolan – informacje praktyczne

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: