Artykuł Europa Europa Zachodnia Niemcy Popularne

Z wizytą w Görlitz – najważniejsze atrakcje + mapa

O Görlitz przypomniałem sobie przy okazji wpisu o Euro – Nysa Ticket. Miasto znałem, wielokrotnie przejeżdżałem tamtędy w drodze do Drezna. Często słyszałem o nim, że jest ładne, a w porównaniu do sąsiadującego z nim Zgorzelca to nawet piękne. Podobno byłem tam parę razy jako dziecko, ale kompletnie tego nie pamiętam. Zaintrygowała mnie hollywoodzka historia Görlitz, o której nie miałem zielonego pojęcia. Quentin Tarantino dostrzegł piękno miasta i jego okolic kręcąc „Bękarty Wojny”. Tamtejszy secesyjny dom towarowy zagrał w filmie „Grand Budapest Hotel”. Skoro zatem wielcy filmowcy w Görlitz byli to dlaczego ja miałbym się tam nie wybrać? Tym bardziej, że miasto miałem dosłownie na wyciągnięcie ręki. Zapakowałem się zatem w pociąg i z samego rana popędziłem do Görlitz.

Granica przekroczona.

Pociąg przejechał majestatycznym kamiennym mostem i już byliśmy w innym kraju. W oknie mignął mi słupek graniczny z niemieckimi barwami. Wysiadłem. Stojąc na nieco obskurnym peronie rozejrzałem się wokół i szczerze mówiąc zacząłem mieć obawy. Czy aby na pewno Görlitz jest takie piękne? Jednak jak to mówią nie ocenia się miasta po peronie.

Z dworca zamiast do centrum powędrowałem w drugą stronę wychodząc wyjściem południowym (Südausgang). Chwilę po jego opuszczeniu spotkałem się z piękną katedrą św. Jakuba (Kathedrale St. Jakobus). Neogotycki zbudowany z cegły kościół wzniesiony został pod koniec XIX wieku. W ostatnich dniach II wojny światowej jego 68-metrowa wieża poważnie ucierpiała, na szczęście została odbudowana. We wnętrzu zachowały się fragmenty oryginalnych malowideł ściennych i ozdobnych szkliwionych płytek. Budowli nie da się nie zauważyć. Położona na wzgórzu góruje nad miastem, co nie jest dziełem przypadku. Dosłownie parę metrów dalej położony jest kościół św. Ducha (Heilig-Geist-Kirche), którego w pierwszej chwili zupełnie nie zauważyłem. Po katedrze, spodziewałem się czegoś równie wielkiego. Tymczasem kościół św. Ducha to malutka luterańska świątynia w stylu romańskim. Zbudowano go z pozostałości po kościele znajdującym się przy szpitalu Świętego Ducha. Na jego szczycie zobaczycie wielki napis „Ein feste Burg ist unser Gott (Warownym grodem jest nasz Bóg). To tytuł pieśni Martina Luthera, która z czasem stała się hymnem reformacji w kościele.

etap-1-gorlitz-1
Aby przejść do mapy kliknij w obrazek

Dla tego widoku warto było przyjechać.

Dalej powędrowałem wzdłuż torów kolejowych przyglądając się po drodze pięknym wyremontowanym kamienicom. Po około 10 minutach znalazłem się w jednym z najpiękniejszych miejsc w całym Görlitz. W prawdzie pośrednio już tam byłem (jadąc pociągiem), ale dopiero teraz mogłem się przyjrzeć. Chodzi o przepiękny wiadukt kolejowy łączący Zgorzelec i Görlitz. Po niemieckiej stronie nazywany jest Neisse Viaduct. Jego łuki, mnóstwo drzew oraz przepływająca pod nim Nysa Łużycka tworzą obraz który mógłbym oglądać bez końca.

Neisse Viaduct

Przy Gothestrasse znajduje się skwer Friedenshohe z punktem widokowym.

Etap 2 Gorlitz
Aby przejść do mapy kliknij w obrazek

W drodze na Stare Miasto

Nie byłbym sobą gdybym od razu poszedł oglądać najważniejsze atrakcje. Musiałem zaliczyć wszystko inne by najlepsze zostało na koniec. Szedłem więc w śniegu przez 15 minut do parku miejskiego Stadtpark. Na jego skraju znajduje się Stadthalle, sala koncertowa w stylu secesyjnym która przez lata służyła mieszkańcom miasta. Odbywały się tam rozmaite wystawy, targi czy konerty (m.in Schlesisches Musikfest – Śląski Festiwal Muzyczny). Niestety hala została zamknięta w 2005 roku i od tamtego czasu otwierana jest tylko sporadycznie. W jej wnętrzu od lat trwają prace remontowe. Tuż obok natkniecie się na niewielką betonową kulę. Może nawet nie zwrócicie na nią uwagi, a w miejscu w którym ją umieszczono przebiega 15 południk (długości geograficznej wschodniej)według którego ustala się czas środkowoeuropejski.

Po przejściu przez park pierwsze co rzuciło mi się w oczy to kopuła dawnej Synagogi w Görlitz (Görlitzer Synagoge). Wzniesiona została w latach 1909 – 1911 na zlecenie powiększającej się wyznaniowej gminy żydowskiej w Görlitz. Podczas kryształowej nocy jako jedyna saksońska synagoga nie odniosła poważnych zniszczeń. Po II wojnie światowej w mieście nie było już gminy żydowskiej, a budowla popadała w ruinę. W latach 60 XX wieku została wykupiona przez władze miasta, ale jej renowacje przeprowadzono dopiero w 1991. Oryginalne organy z synagogi przeniesiono do kościoła św. Bonifacego w Zgorzelcu, gdzie służą po dziś dzień. Sąsiadem synagogi jest kościół św. Krzyża (Pfarrkirche Heilig Kreuz). Zbudowany został przy użyciu granitu z kamieniołomu Königshain z Limasberg. Tego samego surowca użyto także do budowy Neisse Viaduct.

Kościół św. Krzyża
Etap 3 Gorlitz
Aby przejść do mapy kliknij w obrazek

A na starówce strasznie dużo do oglądania!

Spacer po starówce zacząłem od placu Marienplatz. Może się mylę, ale mam wrażenie, że to centralny punkt w Görlitz. Momentami miałem wrażenie, że miasto jest całkiem wyludnione, a tam spotkałem całkiem sporo przechodniów. Pewnie dlatego, że co chwila przejeżdża tamtędy tramwaj. Przy przystanku ku mojej uciesze działa malutki punkt z bratwurstem, które musiałem oczywiście spróbować. Najwięcej uwagi przykuwa jednak stojąca na placu Gruba Wieża (Dicker Turm) będąca pozostałością po miejskich fortyfikacjach. Zdobi ją wykonana z piaskowca rzeźba przedstawiająca herb miasta. Na przeciwko wieży znajduje się Secesyjny Dom Towarowy (Kaufhof Görlitz). Zdaniem wielu to najpiękniejszy tego typu budynek w Niemczech. Może właśnie dlatego jego wnętrze posłużyło jako plener w oscarowym filmie Grand Budapest Hotel. Niestety mnie nie udało się wejść do środka nad czym strasznie ubolewam. W środku dużo jest złotych akcentów, ale najpiękniejszy jest szklany nad dziedzińcem oraz wielkie żyrandole. Na Marienplatz w pobliżu Grubej Wieży działa również Muzeum Historii Naturalnej (Senckenberg Museum für Naturkunde Görlitz), a za domem towarowym wyłania się jakby nieśmiało kościół Ewangelicki Marii Panny (Frauenkirche) w stylu późnogotyckim.

Idziemy dalej. Zaraz za rogiem koło teatru znajduje się Muzeum Historii i Kultury (Kulturhistorisches Museum). Jego siedziba to nie byle jaki budynek. Muzeum mieści się bowiem w dawnym okrągłym bastionie Kaisertrutz. Przy nim dumnie stoi wieża obronna Reichenbach (Reichenbacher Turm), która niegdyś była połączona z bastionem wysokimi murami.

Zostawiam Kaisertrutz oraz wieżę za sobą by spacerować spokojnie po Obermarkt, aż docieram do kościoła św Trójcy (Dreifaltigkeitskirche). Niby nic szczególnego, ale
urzekł mnie najbardziej ze wszystkich obiektów sakralnych w Görlitz. Prosta świątynia, bez kombinowania z ładną, równie prostą wieżą. Dawniej funkcjonował jako klasztorny kościół Franciszkanów. Wnętrze kościoła jest dziś zdominowane przez barokowy ołtarz główny, choć musi dzielić zachwyty ze znajdującym się w kaplicy św. Barbary złotym ołtarzem Marii Panny.

Kościół św. Trójcy

Schodząc w dół ulicą Bruderstrasse docieram do Dolnego Rynku czyli Untermarkt. Jest tu co oglądać. Pierwszy w oczy rzuca się ratusz, a właściwie jego wieża. Na niej oszałamiający zegar z dwiema tarczami: dolna wskazująca czas oraz górna z fazami księżyca. Przy ratuszowych schodach umieszczona jest rzeźba Temidy z mieczem uniesionym w górę, której także nie przeoczycie. Do ratusza dobudowany został neorenesansowy budynek, który zdobią herby miast z Górnołużyckiego Związku Miast. Nieco z boku, ale przy ratusz mieści się Schönhof, stary zajazd z browarem goszczący kiedyś najznamienitszych gości. Dzisiaj w jego murach funkcjonuje Muzeum Śląskie (Schlesisches Museum). 

Untermarkt może się również pochwalić fenomenalnymi kamienicami, choć dwie z nich zasługują na szczególną uwagę. Pierwszą z nich jest budynek przy Untermarkt 22 oraz jego cudnie zdobiony, gotycki Łuk Szeptów (Flüsterbogen). Lecz nie zdobienia są tu najważniejsze. Odwiedzających zachwycą niesamowite akustyczne zdolności łuku. Jeśli jedna osoba stanie przy jednym końcu łuku i zacznie szeptać, druga osoba przy drugim końcu usłyszy wszystko wyraźnie. Drugą z kamienic jest Alte Ratsapotheke znajdująca się parę metrów od Łuku Szeptów. Tutaj trzeba się zachwycać wyglądem. Fasada renesansowego budynku jest niesamowicie ładna. Pełno tam zdobień, wszystko jest kolorowe, a do tego jeszcze dwa
wyróżniające kamienice zegary słoneczne przytwierdzone w 1550 roku.

Spacer po starówce zakończyłem stojąc jedną noga w Niemczech, a drugą w Polsce na moście staromiejskim Zgorzelec – Görlitz (Altstadtbrücke). Zanim to jednak nastąpiło pognałem w stronę wzniesionego nad Nysą symbolu Görlitz. (po drodze natykając się jeszcze na wieżę Mikołaja – Nikolaiturm) Mowa tu o najważniejszym obiekcie sakralnym w mieście – kościele Ewangelickim Piotra i Pawła (Peterskirche). Uważa się, że jest najstarszą świątynią w Görlitz powstałą z XI – wiecznego kościoła zamkowego. Podczas swojej długoletniej historii był parę razy przebudowywany. Najdłuższe pracy trwały aż 74 lata, rozpoczęto je w 1423 roku w epoce gotyku. Pod koniec XVII wieku kościół strawił pożar i przepadło całe jego wyposażenie. Szybko podjęto decyzje odbudowie i dokonano jej w stylu barokowym. Do kościoła wstawiono wówczas ambonę z piaskowca, ołtarze, konfesjonały czy organy stworzone przez Włocha Eugenio Caspariniego. Pożar przetrwały tylko niektóre z malowideł ściennych. Wieże kościoła wysokie na 84 metry wzniesiono w latach 1889 1891. Niestety nie mogłem ich w całej okazałości, ponieważ na jednej trwają prace remontowe.

Etap 4 Gorlitz
Aby przejść do mapy kliknij w obrazek

Droga powrotna

Na dworzec wracałem totalnie wyluzowany, bo zobaczyłem wszystko co sobie zaplanowałem. Spacerowałem zatem na totalnym luzie i przyglądałem się mijanym kamienicom. Na Neißstrasse nieopodal mostu staromiejskiego zatrzymałem się na chwilę dwa razy. Po raz pierwszy przy kamienicy której malowidła w temacie roślinnym strasznie mnie zaintrygowały. Po raz drugi przy numerze 30, gdzie zatrzymała mnie brama wejściowa. Okazało się, że mieści się tam Barokhaus – filia Muzeum Historii i Kultury. Bocznymi uliczkami dotarłem do Marienplatz, a stamtąd już prosto na dworzec. Po drodze obejrzałem sobie dokładnie pocztę przy Postplatz i Strasburger Passage przy Jackobstrasse.

Etap 5 Gorlitz
Aby przejść do mapy kliknij w obrazek

Końcowe zachwyty.

Dotarłem na miejsce. Z zewnątrz budynek dworca nie był specjalnie imponujący. Zwykła, prosta stacja kolejowa. W moim mieście jest ładniejszy – pomyślałem. Jednak gdy otworzyłem ciężkie drewniane drzwi i wszedłem do środka, ze zdziwienia otworzyłem gębę. Szczerze mówiąc, to chyba najładniejsze miejsce jakie widziałem w Görlitz. Przyjeżdżając do miasta wychodziłem drugim południowym wyjściem, a więc główny hol dworca był dla mnie zupełną nowością. Nie mogłem się na niego napatrzeć. Nic dziwnego, że został uznany za zabytek. Hol urządzono w przepięknym stylu, dominuje tam mój ulubiony kolor niebieski. Z sufitu zwisają dwa ogromne złote żyrandole oraz ośmiokątny drewniany zegar. Dodatkowy efekt daje światło wpadające przez ogromne okna.

Reklamy

2 komentarze dotyczące “Z wizytą w Görlitz – najważniejsze atrakcje + mapa

  1. Fajnie tam 🙂 W Görlitz jeszcze nie byliśmy, a widać zapowiada się ciekawie, więc musimy sobie zrobić wycieczkę do sąsiadów, jak już będzie ciepło 🙂

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: