Artykuł Europa Zachodnia Francja

12 atrakcji Paryża, które trzeba zobaczyć

Osobiście fanem Paryża nie jestem, choć jeśli tylko trafi się okazja to na pewno do niego wrócę. Bo stolicę Francji trzeba odwiedzać i od każdego spotkania oczekiwać czegoś innego. Paryż to miasto kontrastów, pełne cudowność, ale miejscami brudne i zwyczajnie brzydkie. Jego prawdziwe oblicze chowa się gdzieś za tłumem turystów. Pełne dziwactw, bo w którym mieście działaby przez ponad rok restauracja dla nudystów? Paryż zabierze was na randkę idealną z której wrócicie nieziemsko szczęśliwi i całkiem spłukani. Z miastem połączy was relacja jak z kimś bliskim. Dostrzeżecie w nim mnóstwo zalet i będziecie musieli pogodzić się z wadami.

Autor zdjęcia: Free-Photos
Źródło: Pixabay

Zanim się spotkacie..

Miasto zakochanych, światowa stolica mody, miasto sztuki, miasto marzeń. Nie za dużo od tego biednego Paryża oczekujemy? Przecież nikt przy zdrowych zmysłach nie będzie wstanie spełnić tylu oczekiwań. Za dużo sobie wyobrażamy. Napatrzymy się na piękne zdjęcia i wydaje nam się, że w Paryżu wszystko jest magiczne. Owszem, nie zaprzeczam jakaś tam magia się w paryskim powietrzu unosi, ale bądźcie gotowi, że nie taka jakiej się spodziewaliście. To zwyczajna metropolia, która ma swoje problemy i nie należy o tym zapominać. Niemniej jednak serdecznie zachęcam do przeżycia paryskiego tripu.

Dla tych miejsc warto.

1. Bazylika Sacré-Cœur

Wieże Eiffela znają wszyscy, Łuk Triumfalny też, ale mało kto słyszał o Bazylice Serca Jezusowego. A przecież to jest prawdziwy cud Paryża. Umieszczona na najwyższym wzgórzu dzielnicy Montmartre góruje nad miastem. Nazywanie bazyliki fenomenalną, nie oddaje się w pełni zachwytu w jaki wprawia jej oglądanie, zwłaszcza z dołu. Dużym plusem jest fakt, że można ją zwiedzać całkowicie za darmo. Wystarczy wspiąć się na wzgórze ogromnymi schodami lub wjechać kolejką linową (na przejazd wystarczy ważny bilet na metro). Polecam jednak te trudniejszą trasę czyli schody, głównie ze względu na znajdujące się przy nich ogrody. Po dotarciu na szczyt staniecie twarzą w twarz z całym Paryżem. Jeśli będziecie chcieli znaleźć się jeszcze wyżej po pokonaniu kolejnych 300 stopni znajdziecie się w punkcie widokowym w jednej z wież kościoła. No właśnie, należy pamiętać, że odwiedzacie świątynie, dlatego zachowajcie ciszę, a wewnątrz nie róbcie zdjęć bo jest to surowo zabronione!

Autor zdjęcia: 271277
Źródło: Pixabay

Dojazd

Metro: stacja Anvers: M2, stacja Pigalle: M2, M12, stacja Abbesses: M12

2. Moulin Rouge

Nie jest tak, ze dzielnica Montmarte samym kościołem stoi. W pobliżu znajdującego się tam słynnego placu Pigalle, mieści się otwarty pod koniec XIX wieku kabaret Moulin Rouge. Od lat na swoje barwne rewie przyciąga tłumy. Gośćmi kabaretu byli i są przedstawiciele świata sztuki, angielscy arystokraci czy arabscy szejkowie. Moulin Rouge zasłyną dzięki skąpo ubranym tancerkom wykonującym nieprzyzwoitego niegdyś kankana, którego tańczy się tam do dziś. Niestety wizyta w teatrze do tanich nie należy. Bilety wstępu na rewię to koszt co najmniej 100 euro od osoby. Za selfie z wiatrakiem na dachu Moulin Rouge na szczęście nikt nas nie policzy i choćby dlatego warto tam pojechać. Najlepiej wieczorem kiedy wszystko jest ładnie podświetlone.

Autor zdjęcia: Nikasucha
Źródło: Pixabay

Dojazd

Metro: stacja Blanche: M2, stacja Pigalle: M2, M12  

3. Luwr

Przedstawiać Luwru nie trzeba, tym bardziej, że ostatnio jest niezwykle popularny. Dom Mona Lisy, Wenus z Milo i Nike z Samotraki. Trzeba paniom przyznać, że mieszkają w warunkach królewskich. Dosłownie. Wcześniej Luwr służył jako pałac królewski. Dziś jest jednym z największych muzeów na świecie. W swoich zbiorach posiada około 300 tysięcy dzieł sztuki. Jeszcze przed samym wejściem warto zwrócić uwagę na piękne rzeźby zdobiące ściany budynku oraz stojącą przed nim szklaną piramidę. Jeśli macie poniżej 26 lat to nie zastanawiajcie się, stańcie w tej często długiej kolejce bo wstęp do muzeum macie za darmo!

Autor zdjęcia: falconp4
Źródło: Pixabay

Dojazd

Metro: stacja Louvre – Rivoli: M1, stacja Palais Royal Musée du Louvre: M1, M7, stacja Pont Neuf: M7

4. Avenue des Champs-Élysées

Pełnej nazwy możecie nie kojarzyć, ale samo Champs-Élysées (czyt. szonze lize) to już na pewno znacie. Słynne Pola Elizejskie, czyli ciągnąca się od placu Charles’a De Gaulle’a do Placu Zgody najbardziej rozpoznawalna aleja w całej Francji. Przechadzając się po niej natkniecie się na całe mnóstwo drogich sklepów i ekskluzywnych restauracji. Spacer po Champs-Élysées zacznijcie od placu De Gaulle’a, bo tam mieści się słynny Łuk Triumfalny. Po przejściu całej alei (prawie 2km) należy się odpoczynek. Macie szczęście, przy placu Zgody położone są ogrody Tuileire (prowadzące do Luwru), w których będziecie mogli odsapnąć. Zanim to jednak nastąpi zatrzymajcie się na samym placu i obejrzyjcie dwie zdobione fontanny oraz mający 3300 lat obelisk z Luxoru.

Autor zdjęcia: castigatioxes
Źródło: Pixabay

5. Katedra Notre-dam

W przeciwieństwie do kojarzonego z nią dzwonnika, katedra jest niesamowicie piękna, prawdziwa perła gotyckiej architektury. Z zewnątrz zachwycają jej przepiękne zdobienia i rzeźby. Wewnątrz podziwiać można kolorowe witraże, niezwykła rozetę oraz największe w Francji organy. Katedralny skarbiec skrywa bardzo ważne dla katolików relikwie: korona cierniowa Jezusa i drzazga oraz gwóźdź z Krzyża. Budowano ją przez blisko 180 lat! Każdego roku jej cudowne oblicze ogląda ponad 12 milionów turystów. To jedno z najważniejszych miejsc nie tylko w Paryżu, ale i w całej republice francuskiej. Koronowano tam Napoleona Bonaparte na cesarza, a także żegnano prezydenta Charles’a De Gaulle’a. Ludzi tam w kolejkach mnóstwo, ale jeśli macie czas to warto poczekać, wspiąć się na wieżę i podziwiać widoki.

Autor zdjęcia: Nikasucha
Źródło:

Wstęp do samej katedry jest bezpłatny, natomiast za wejście na wieżę trzeba będzie zapłacić

Dojazd:

 • Metro: stacja Cité: M4, stacja Saint-Michel: M4,
 • RER: stacja Saint-Michel: RER B, RER C

Bilety wstępu na wieżę

 • dorośli – 10 Euro
 • osoby poniżej 26 roku życia z poza UE – 8 Euro
 • osoby poniżej 18 roku życia, a także w wieku 18 – 25 lat z UE – wstęp wolny

6. Centrum Georga Pompidou

Czy centrum Pompidou wam się spodoba nie mam zielonego pojęcia. Nie wszyscy są w końcu miłośnikami sztuki, a już w szczególności współczesnej. Pewny jestem jednego, jeśli przyjdzie wam stanąć przed budynkiem muzeum to będziecie się dziwić i zastanawiać. Czy to oddział paryskich wodociągów, a może rafineria? Nic z tych rzeczy, centrum zbudowano tak by całą instalacja znalazła się zewnątrz. Daje to więcej przestrzeni wystawowej wewnątrz, a także samo w sobie staje się dzięki nie zawsze rozumianą sztuką współczesną. Centrum powstało na zlecenie Prezydenta G. Pompidou, który pragnął by Paryż stał się ostoją sztuki współczesnej. Udało się. W środku spoczywają dzieła takich artystów jak Kandinsky, Klein, Picasso czy Warhol. Działa tam także główna biblioteka publiczna.

Autor zdjęcia: bogitw
Źródło: Pixabay

Dojazd

 • Metro: stacja Rambuteau: M11, stacja Hôtel de Ville: M1, M11, stacja Châtelet: M1, M4, M7, M11, M14
 • RER: stacja Châtelet Les Halles: RER A, RER B, RER D

Bilety wstępu:

 • dorośli – 14 Euro
 • osoby poniżej 26 roku życia z poza UE – 11 Euro
 • osoby poniżej 26 roku życia z UE, za okazaniem ważnego dokumentu tożsamości – wstęp wolny

Jeśli nie jesteście zainteresowani wystawą, zawsze możecie kupić bilet za 5 Euro tylko do znajdującego się w centrum tarasu widokowego

7. Pałac Wersalski

Trzeba się przemóc, wsiąść w pociąg i przejechać te parę stacji, a potem jeszcze 10 minut spaceru z dworca. Bowiem pałac położony jest w miejscowości Wersal zaledwie 20 km od Paryża. Uwierzcie mi na słowo, żałować nie będziecie. Szczerze mówiąc, jeśli miałbym być królem to chciałbym zamieszkać właśnie w Wersalu. Kawał dobrej roboty wykonał Ludwik XVI budując (a raczej zlecając budowę) pałac. Z małego wiejskiego zameczku myśliwskiego swojego ojca przeszedł to wielkiej posiadłości będącej symbolem przepychu. Pełno tam marmuru, pięknych rzeźb i obrazów, a do tego jeszcze złote zdobienia wewnątrz i na zewnątrz. Nie należy zapominać o ogrodzie, bo nie dość, że jest przepiękny to jeszcze ogromny, blisko 800 ha.

Autor zdjęcia: AdamKinnwall
Źródło: Pixabay

Dojazd

 • RER: stacja Versailles Château Rive Gauche: RER C

Bilety wstępu:

 • dorośli – 20 Euro
 • osoby poniżej 26 roku życia z UE, za okazaniem ważnego dokumentu tożsamości – wstęp wolny

8. Musee D’orsay

Jeśli byliście w Luwrze i planujecie odwiedzić Centrum Pomipdou to żeby dopełnić swoje spotkanie ze sztuką musicie udać się do Muzeum Orsay. W swojej kolekcji posiada ponad 4000 dzieł impresjonistów i postimpresjonistów. Wszystkie pochodzą z okresu 1848 – 1914. Obejrzycie tam między innymi obrazy Vincenta Van Gogh’a, Paula Cezanne, Claude Monet czy Edgara Degas’a. Na uwagę zasługuje również sam gmach muzeum, który pełnił kiedyś funkcję dworca kolejowego.

Autor zdjęcia: Rohan_Reddy
Źródło: Pixabay

Dojazd:

 • Metro: stacja Solférino: M12
 • RER: stacja Musée d’Orsay: RER C

Bilety wstępu:

 • dorośli – 14 Euro
 • osoby poniżej 26 roku życia z UE, za okazaniem ważnego dokumentu tożsamości – wstęp wolny

9. Cmentarz Pere Lachaise

Cześć z was podejdzie do miejsca sceptycznie. Bo po co na cmentarz, to niezbyt przyjemne miejsce na wycieczki. Zgadzam się, aczkolwiek paryski cmentarz Pere Lachaise będę wam polecał. To jeden z popularniejszych punktów na turystycznej mapie Paryża i chyba najbardziej znana nekropolia na świecie. Został założony przez Napoleona w 1804 roku, lecz początkowo nie przypadł paryżanom do gustu. Zwrócił ich uwagę, dopiero gdy przeniesiono tam szczątki Moliera i średniowiecznych kochanków Abelarda i Heloizy. Spoczywa tam aż 300 tysięcy ludzi, a pośród nich sławne osobistości. Dla nas Polaków szczególnie ważnym miejscem będzie grób Fryderyka Chopina. Ponadto znajdują się tam nagrobki takich sław jak: Jim Morrison czy Victor Hugo (twórca dzwonnika z Notre-dam). Zwiedzając cmentarz natkniecie się nie tylko na katolickie mogiły. Znajdą się także nagrobki japońskie, chińskie, żydowskie lub po prostu świeckie.

Autor zdjęcia: 139904
Źródło: Pixabay

Dojazd:

 • Metro: stacja Alexandre Dumas: M2, stacja Philippe Auguste: M2, stacja Père Lachaise: M2, M3, stacja Gambetta: M3, M3b

10. Ogród Luksemburski

Miejsce w którym odpoczywają paryżanie, ulubione miejsce zakochanych, oblegane przez turystów. Nie ma co się martwić, wszyscy się pomieszczą. Ogrody zajmują powierzchnię 23 hektarów. Ich symbolem oraz największą atrakcją jest fontanna Medyceuszy. Znajdziecie tam także Statuę Wolności. W prawdzie nie taką dużą jak w Nowym Jorku, bo tamtejsza ma zaledwie 2 metry, ale zawsze! Pełno tam leżaków, krzesełek i ławeczek na których można przysiąść po godzinach spędzonych na zwiedzaniu. Zarówno ogród jaki znajdujący się w nim pałac zostały zaprojektowane na zlecenie Marii Medycejskiej, żony króla Francji Henryka IV. Miały przypominać jej o rodzinnej Florencji. Dziś pałac jest siedzibą francuskiego senatu.

Autor zdjęcia: damialdetafuentes
Źródło: Pixabay

Dojazd:

 • Metro: stacja Odéon: M4, M10, stacja Mabillon: M10, stacja Saint-Germain-des-Prés: M4
 • RER: stacja Luxembourg-Sénat: RER B  

11. La Defense

Biznesowo – biurowe oblicze miasta. Paryski Manhattan. Największe skupisko wieżowców w Europie. Znajdują się tam biura największych francuskich i zagranicznych koncernów. Po co tam jechać? Bo Paryż to nie tylko muzea, kościoły i urocze kamienice. Nowoczesna część miasta także może wprawiać w zachwyt. Na pewno waszą uwagę w La Defense przykuje stojący tam wielki sześcian. To Grande Arche – nowoczesny łuk triumfalny. Z jego schodów widać całą oś Paryża od Łuku Triumfalnego, poprzez Pola Elizejskie, kończąc na Luwrze.

Widok ze schodów Grande Arche
Autor zdjęcia: hrohmann
Źródło: Pixabay

12. Wieża Eiffela

Wydaje mi się, że słowa są tu zbędne. Choć Wieża Eiffela to w Paryżu nie wszystko i są ładniejsze miejsca to i tak musicie ją zobaczyć.

Autor zdjęcia: Free-Photos
Źródło: Pixabay

Dojazd

 • Metro: stacja École Militaire: M8, stacja Trocadéro: M6, M9, stacja Bir-Hakeim: M6
 • RER: stacja Champ de Mars – Tour Eiffel: RER C

Bilety wstępu:

  Dorośli Młodzież (12 -24 lat) Dzieci (4 – 11 lat) Dzieci poniżej 4 lat
Drugie piętro Bilet + wjazd windą 16,30€ 8,10€ 4,10€ Wstęp wolny
Szczyt wieży Bilet + wjazd windą 25,50€ 12,70€ 6,40€ Wstęp wolny
Drugie piętro Bilet, wejście schodami 10,20€ 5,10€ 2,50€ Wstęp wolny
Szczyt wieży Bilet, wejście schodami 19,40€ 9,70€ 4,90€ Wstęp wolny
Reklamy

0 komentarzy dotyczących “12 atrakcji Paryża, które trzeba zobaczyć

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: