Artykuł Europa Zachodnia Francja

Luwr w 2018 pobił rekord w liczbie odwiedzających.

Luwr to chyba najbardziej znane i jedno z większych muzeów na świecie. Znajduje się w dawnym pałacu królewskim co tylko dodaje mu klasy. Stojącą przez pięknym gmachem muzeum szklaną piramidę kojarzy każdy. Dzieł sztuki Luwr zgromadził około 300 000. Pochodzą z różnych okresów historycznych, od najdawniejszych czasów do połowy XIX wieku. Najpopularniejsze z nich to m.in gwiazda wśród portretów enigmatyczna Mona Lisa, bezcenna Wenus z Milo czy Nike z Samotraki. Ubiegły rok okazał się dla Luwru niezwykle owocny, bowiem muzeum przeżyło istny najazd odwiedzających. Swój udział mieli w tym piosenkarka Beyonce oraz jej mąż Jay Z.

Autor zdjęcia: Free-Photos
Źródło: Pixabay

W 2018 Luwr odwiedziło aż 10,2 mln ludzi, co w porównaniu z 2017 dało wzrost o 25%. Pobity został poprzedni rekord z 2012 roku, który wynosił 9,7 mln odwiedzających. Gości w Luwrze było w minionym roku o wiele więcej niż w najważniejszych muzeach tego typu na świecie. Wyprzedzone zostały m.in Chińskie Muzeum Narodowe czy nowojorskie Metropolitan Museum of Art.

Jednym z powodów wzrostu frekwencji jest powrót turystów do Paryża. W ostatnich latach, po atakach terrorystycznych w 2015 i 2017 rzadko uwzględniali stolicę Francji w swoich planach. Widoczne jest to w prowadzonych przez Luwr statystykach. 3/4 odwiedzających w 2018 to cudzoziemcy, głównie ze USA, Chin, krajów UE oraz Brazylii. Nie było oczywiście tak, że Francuzi w ogóle nie chodzili do swojego muzeum. Aż 2,5 miliona z nich wybrało się na spotkanie z Mona Lisą. Najczęściej były to wycieczki szkolne, które ze względów bezpieczeństwa były wcześniej ograniczane.

Pozytywny wpływ miały także pieniądze zainwestowane w renowacje. Zmodernizowano biura kasowe, dzięki zwiększyła się wydajność przy wpuszczaniu odwiedzających. Nie można też zapominać o organizowanych w Luwrze dużych wystawach które przyciągały gości Szczególnie o retrospektywie XIX-wiecznego artysty Eugène Delacroix. Muzeum zapewnia również, że protesty żółtych kamizelek pod koniec roku nie wpłynęły negatywnie na frekwencje, a muzeum podczas ich trwania było zamknięte tylko w jedną sobotę.

Pomoc Państwa Carter

Obecność gości, szczególnie młodych (ponad połowa odwiedzających w 2018 roku miała mniej niż 30 lat) Luwr w dużej mierze zawdzięcza temu teledyskowi. Stał się dla muzeum nieocenioną reklamą (wideo obejrzano prawie 150 mln razy), za którą jeszcze mu zapłacono.

Państwo Carter czyli piosenkarka Beyonce i jej mąż – raper Jay Z wynajęli muzeum by nakręcić jeden z lepszych teledysków wszech czasów. Występują w nim na tle największych dzieł sztuki, a całość sama staje jednym z nich. Wideo wywołało lawinę komentarzy. Zaczęto dyskutować o jego wydźwięku, o tym czy przystoi kręcić teledysk w samym centrum sztuki poważnej oraz o całkiem nowym sposobie jej postrzegania. Z popularności filmu postanowiły skorzystać władze muzeum. Stworzono specjalny spacer z Jayem Z i Beyonce przez Luwr, w którym poznać można wszystkie dzieła zawarte w klipie.

Autor zdjęcia: NakNakNak
Źródło: Pixabay

1 komentarz dotyczący “Luwr w 2018 pobił rekord w liczbie odwiedzających.

  1. Nie jestem fanem muzeów, ale akurat do tego bardzo chcę iść. Faktycznie samo miejsce, jak i położenie wygląda ekscytująco. Mam nadzieję, że będąc tam fizycznie się nie zawiodę 😉

    Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: