Artykuł Wielka Brytania

Londyn – 14 najważniejszych atrakcji

Dlaczego Londyn? Milion powodów ciśnie się na usta. Bo znajomi tam mieszkają. Bo królowa tam mieszka. Bo jest ogromny, a co za tym idzie ma mnóstwo zakamarków do odkrycia. Bo mówią po angielsku z fajnym akcentem, a przede wszystkim dlatego, że tanie linie lotnicze kuszą cenami lotów. Po za tym zwarzywszy na sytuacje polityczną w Wielkiej Brytanii (#brexit) być właśnie teraz mamy ostatnią szansę na wizytę w Londynie bez komplikacji. Nie patrzmy na stolicę Anglii przez pryzmat mieszkających tam licznie Polaków. Wybierzmy się tam po prostu pozwiedzać.

1. Pałac Westminsterski + Big Ben

Nie wyrwę się z szablonu tym razem i zacznę tak jak wszyscy. Bo od tego miejsca trzeba zacząć. Pałac Westminsterski którego nieodłączną częścią jest wizytówka Londynu – Big Ben. Jest jednym z najwspanialszych gmachów nie tylko w Londynie, ale i w całej Wielkiej Brytanii. Niepowtarzalnym elementem kompleksu jest oczywiście wieża Elizabeth Tower na której znajduje się właśnie zegar Big Ben. Godziny które odmierza wybijane są przez 13 tonowy dzwon, którego dźwięk zna każdy kto kiedykolwiek zetknął się ze stacją BBC. Po jej przeciwnej stronie mniej znana, ale za to równie piękna (brak jej tylko zegara!) Victoria Tower.  To w tym gmachu od dawien dawna zasiadają brytyjscy parlamentarzyści. Przez co jego zwiedzanie może być nieco ograniczone. Plusem jest jednak fakt, że jeśli uda wam się już wbić w odpowiedni termin, to wycieczki po pałacu zawsze odbywają się z przewodnikiem.

Niestety na chwilę obecna słynny Big Ben jest w remoncie 😦 

Autor zdjęcia: skeeze
Źródło: Pixabay

Bilety wstępu:

Możliwości jest tu wiele, jak mówiłem zawsze z przewodnikiem chociażby tym audio!

Przewodnik audio

 • Dorośli – 18,50 £ (przy wcześniejszej rezerwacji) / 20,50 £ (bez rezerwacji)
 • Osoby po 60 roku życia / Studenci – 16 £ (przy wcześniejszej rezerwacji) / 18 £ (bez rezerwacji)
 • Dzieci między 5 a 15 rokiem życia – 7,50 £ (przy wcześniejszej rezerwacji) / 8,50 £ (bez rezerwacji)
 • Dzieci poniżej 5 roku życia – Wstęp wolny, ale bilet trzeba mimo wszystko pobrać.

Wycieczka po parlamencie z przewodnikiem

 • Dorośli – £22,50  (przy wcześniejszej rezerwacji) / £28 (bez rezerwacji)
 • Osoby po 60 roku życia / Studenci – £21  (przy wcześniejszej rezerwacji) / £23  (bez rezerwacji)
 • Dzieci między 5 a 15 rokiem życia – £11  (przy wcześniejszej rezerwacji) / £12  (bez rezerwacji)
 • Dzieci poniżej 5 roku życia – Wstęp wolny, ale bilet trzeba mimo wszystko pobrać.

Po za tymi podstawowymi cenami biletów, macie możliwość domówienia do zwiedzania popołudniowej herbatki z poczęstunkiem. Szczegóły dostępne tutaj (w języku angielskim).

Przygotowana została też oferta dla rodzin. Szczegóły tutaj (w języku angielskim)

Jeśli chodzi o rezerwację biletów to macie dwie możliwości: online  lub telefonicznie pod numerem: +44 (0)20 7219 4114.

2. Buckingham Palace

Miejsce zacne. To właśnie tu mieszka najważniejsza kobieta w Wielkiej Brytanii, królowa Elżbieta II z rodziną. Pomieszkują w skromnych warunkach. Czym, że jest 600 komnat, 70 łazienek i około 200 sypialni na marnych 77 tysiącach metrów kwadratowych ;P Do tego żeby wiązać koniec z końcem pokazują (za drobną opłatą oczywiście) swój dom turystom. Jeśli planujecie odwiedzić Londyn w sierpniu lub we wrześniu, to korzystajcie z okazji i oglądajcie część komnat pałacu. Dostępne są one dla zwiedzających tylko wtedy. (Rodzina królewska odpoczywa po za miastem, pozostawiając turystom swój dom do dyspozycji) Ważnym elementem Buckingham Palace jest flaga powiewająca na szczycie. Gdy ją ujrzycie, możecie być pewni, że gdzieś tam w jednej z komnat przebywa królowa Elżbieta II. Gdy jej nie ujrzycie to znak, że królowa przebywa po za pałacem. Dużym powodzeniem wśród odwiedzających cieszy się zmiana warty strażników królewskich. To ci goście w śmiesznych włochatych czapkach którzy strzegą pałacu ;P

Pałac Buckingham
Autor zdjęcia: VIVIANE6276
Źródło: Pixabay

Od kwietnia do lipca zmieniają się codziennie o godzinie 11:30, a w pozostałe miesiące zmiana następuje co drugi dzień. (Czy oni tam stoją przez 24h? Bez przerwy? Musze to sprawdzić!) W pobliżu pałacu macie jeszcze dwie możliwości. Jedną z nich jest stajnia królewska, drugą Queen’s Gallery.

3. Tower of London

Bardzo wiele w tym Londynie posiadłości monarchów. To jedna z nich, choć od prawie 400 lat żaden władca tam nie mieszkał. Ostatnim który zamieszkiwał Tower of London był król Jakub I, który mieszkał tam aż do swojej śmierci w 1625 r. W swej długiej skomplikowanej historii twierdza oprócz pałacowych spełniała też inne, odrobinę niecodzienne role. Otóż była fortecą, co nie jest zadziwiające. Zaadaptowano ją też jako więzienie, co dziwi mnie jeszcze mniej. Ciężko było by uciec, same mury grube na ponad 3 i pół metra. Co najbardziej zaskakujące, Tower of London służyło także jako zoo. Kompletnie nie umiem sobie tego wyobrazić, aczkolwiek nie ukrywam, że chciałbym takowe zoo odwiedzić. Twierdza posiada nie tylko bogatą historię, ale także wnętrze. Dosłownie. W środku klejnoty, insygnia królewskie, zbroje i dwa największe na świecie brylanty! Jeden z nich zdobi koronę, drugi królewskie berło. Jak będziecie w pobliżu przyglądajcie się uważnie i z szeroko otwartymi oczyma koniecznie wypatrujcie kruków. Bo jak głosi legenda jeśli 6 kruków odleci z twierdzy, będzie to koniec Londynu. Mieszkający tam do dnia dzisiejszego strażnicy Yeomen Warders strzegą kruków i powstrzymują je przed ucieczką z twierdzy.

Tower of London
Autor zdjęcia: ddouk
Źródło: Pixabay

Bilety wstępu:

 • Dorośli – £24.80 (£21.50  –  zakup przez internet)
 • Dzieci między 5 a 15 rokiem życia – £11.50 (£9.70  –  zakup przez internet)
 • Studenci/Uczniowie (po 16 roku życia)/Seniorzy (po 60 roku życia) – £19.30 (£16.40  –  zakup przez internet)
 • Bilet rodzinny 1 (1 dorosły + max 3 dzieci) – £44.60 (£38.80  –  zakup przez internet)
 • Bilet rodzinny 2 (2 dorosłych + max 3 dzieci) – £63.00 (£53.20  –  zakup przez internet)
 • Dzieci poniżej 5 roku życiawstęp wolny

4. Tower Bridge

Może to trochę dziwne ale, na tym moście (albo pod nim :P) mógłbym zamieszkać. Bo i widoczki ładne, do centrum blisko. Dwie wieże połączone pomostami służyły by mi za taras. Czego chcieć więcej? Ponad to jest zaraz po Big Benie najczęściej odwiedzaną atrakcją turystyczną Londynu. Każdego dnia przemierzają go tłumy turystów. Za drobną opłatą możecie wejść do wież i pospacerować pomostami nad jezdnią.

Tower Bridge 
Autor zdjęcia: gustavsommer
Źródło: Pixabay

Bilety wstępu:

Przy wcześniejszym zakupie (minimum 24 h przed odwiedzinami) za pośrednictwem oficjalnej strony internetowej Tower Bridge możecie zaoszczędzić na biletach parę groszy.

 • Dorośli – £9.80 (£8.70  –  zakup przez internet)
 • Dzieci między 5 a 15 rokiem życia – £4.20 (£3.80 – zakup przez internet)

Kupić możecie także bilety rodzinne, oraz takie które uprawniają do zwiedzania wież mostowych oraz monumentu.

5. Opactwo Westminster

Za każdym razem gdy pomyśle o opactwie Westminster mam w głowie scenę z serialu „Przyjaciele”. Według Joey’a Tribbaniego to najlepsze z opactw ;P Trudno się nie zgodzić, mimo tego, że opactwo ginie niejako w cieniu parlamentu jest ono jedną z najważniejszych budowli w całym Londynie. Jest także jedną z najważniejszych świątyń wyznania anglikańskiego. Opactwo było świadkiem koronacji niemal wszystkich władców angielskich. Jest także ostatnim miejscem dla wielu z nich, ponieważ spoczywają tutaj od czasów Henryka III. Wspaniały tron koronacyjny Coronation Chair który można zobaczyć zwiedzając świątynie gości koronowanych od 7 stuleci.

Opactwo Westminster
Autor zdjęcia: lino9999
Źródło: Pixbay

I tak jak przy Tower Bridge, kupując bilety tutaj zaoszczędzicie parę funciaków 😉

Bilety wstępu:

 • Dorośli – £22 (£20 – zakup przez internet)
 • Osoby po 60 roku życia/Studenci – £17
 • Osoby niepełnosprawne na wózkach inwalidzkich oraz ich opiekunowie – wstęp wolny
 • Dzieci między 6 a 16 rokiem życia – £9
 • Dzieci do 6 roku życia – wstęp wolny
 • Bilet rodzinny, 2 dorosłych + 1 dziecko – £40
 • Bilet rodzinny, 2 dorosłych + 2 dzieci – £45

6. Muzeum Brytyjskie

7 milionów eksponatów, największy na świecie obiekt gromadzący zbiory starożytne, wszystko podzielone pod względem historycznym i geograficznym, a do tego dostępne dla zwiedzających całkowicie za darmo. (Nie licząc wystaw specjalnych, które zazwyczaj są płatne) Charakterystycznym miejscem w muzeum jest dziś przykryty szklanym dachem Dziedziniec Królowej Elżbiety II. Muzeum zostało oficjalnie otwarte w 1759 roku z inicjatywy Sir Hans Sloane który pragnął zabezpieczyć swoją kolekcje literatury i dzieł sztuki. Do jego najciekawszych eksponatów należą m.in. marmury elgińskie, rzeźby z ateńskiego Partenonu, Waza portlandzka, Kamień z Rosetty. Wydaje mi się, że to obowiązkowy punkt wycieczki do Londynu, a co zachęcające na bilety wstępu nie wydacie tam ani funta.

7. Hyde Park

Jeden z królewskich i jednocześnie największy park w Londynie. Po całym dniu oglądania pięknych budynków i poznawaniu historii miasta, macie okazję żeby odrobinkę zwolnić.(albo najpierw błogie lenistwo, a potem w drogę na podbój miasta, sami zdecydujcie ;P) Hyde Park nadaje się do tego idealnie. To tutaj londyńczycy przychodzą, żeby odpocząć, oddać się swoim pasjom, albo najzwyczajniej w świecie pospacerować. Latem to nie tylko idealne miejsce na piknik, ale także ogromna przestrzeń dla odbywających się tu co roku koncertów i imprez. Fani księżnej Diany mogą zatrzymać się na chwilę i oddać jej cześć przy upamiętniającym ją memoriale. Bardzo ciekawym miejscem i w zasadzie istotą parku jest Speakers’ Corner. Otóż jest to mównica, i absolutnie każdy ma tam prawo wypowiedzieć swoje zdanie na przeróżne tematy. Trzeba tylko spełnić jeden bardzo ważny warunek – nie wolno pod żadnym pozorem obrazić królowej 😉

Hyde Park
Autor zdjęcia: dgazdik
Źródło: Pixabay

Oprócz tego w parku do zobaczenia m.in pomnik upamiętniający ofiary zamachu w Londynie, oraz pomnik ofiar Holocaustu, a także Serpentine Gallery.

8. Piccadilly Circus

Gdy podróż na Time’s Square w Nowym Jorku wydaje się zbyt odległa, z pomocą przychodzi londyński Piccadilly Circus. Najbardziej znany plac i skrzyżowanie w Londynie. Głównie za sprawą wielkich reklam świetlnych umieszczonych na ścianie jednego z budynków. Wizytówka świata kapitalistycznego, reklamy walą po gałach z każdej strony. Mi się to osobiście podoba bardzo. Bo duże to to, wielkomiejskie i fajne, choć według niektórych strasznie kiczowate, ale może właśnie w tym cały urok? Wielkie reklamy to nie wszystko, na placu możecie usiąść sobie śmiało przy fontannie z figurą Antreosa. Dla tych którzy zapragną rozrywki, w pobliżu znajduje się centrum rozrywkowe Trocadero, a w nim kina, salony gier, sklepy, kasyno oraz restauracje.

Piccadilly Circus
Autor zdjęcia: StockSnap
Źródło: Pixabay

9. Royal Albert Hall

Życzyłbym sobie bardzo znaleźć się tam pewnego dnia na koncercie Adele spełniając tym samym moje małe niepodróżnicze marzenie. Royal Albert Hall to znajdująca się w pobliżu Hyde Parku sala koncertowa która wraz ze znajdującym się niedaleko pomnikiem upamiętnia księcia Alberta – męża królowej Wiktorii. Od otwarcia w 1871 roku odbywały się tam przeróżne imprezy. Od koncertów zaczynając, a na wyborach Miss World kończąc. Miały tu także miejsce zawody sportowe, w tym pierwsze zorganizowane po za Japonią zawody w sumo. Obiekt gotowy jest pomieści ok. 8 tysięcy ludzi, choć jak dowiedziałem się z każdej zamieszczonej w internecie informacji, mogłoby ich być więcej. Niestety, przepisy bezpieczeństwa zabraniają. Do dnia dzisiejszego Royal Albert Hall pozostaje aktywna  i organizowanych jest tutaj całe mnóstwo wydarzeń kulturalnych. Aktualny plan koncertów znajdziecie tutaj.

Royal Albert Hall
Autor zdjęcia: dgazdik
Źródło: Pixabay

Bilety wstępu:

Co zasługuje tylko na pochwałę, Royal Albert Hall wychodzi do zwiedzających z oferta bardzo różnorodną. Oprócz tradycyjnego zwiedzania z przewodnikiem oferują nam wycieczki tematyczne. 
Do wyboru wycieczki śladami filmu, architektury oraz w wybrane dni w roku specjalna wycieczka behind the scenes. Przed wybraniam wycieczek tematycznych pracownicy Royal Albert Hall zalecają odbycie wycieczki w opcji podstawowej. Tutaj też pojawia się opcja zaoszczędzenia przy zakupie biletów przez internet. 

Więcej informacji oczywiście u źródła, na oficjalnej stronie o TUTAJ

Oczywiście jeśli planujecie zwiedzanie w większym gronie, zapoznajcie się z cenami biletów w ofercie dla grup.

10. National Theatre

Jeśli kochacie teatr, jeśli czujecie magie sceny, jeśli chcecie po wielogodzinnym zwiedzaniu odprężyć się nieco i utonąć w ogromnie historii opowiadanych na żywo. To przedstawiam miejsce, które jest idealnym uzupełnieniem wizyty w Londynie. Sam zetknąłem się z National Theatre za pośrednictwem sieci kin Helios. W ubiegłym roku emitowali w swoich kinach wysokiej jakości nagrania ze spektakli tegoż właśnie londyńskiego teatru. Nawet w kinie jest to przeżycie niesamowite. Domyślam się tylko, że na żywo jest milion razy lepiej. To najważniejszy teatr w całej Wielkiej Brytanii, co roku na wielu scenach wystawia tysiące spektakli angażując najlepszych aktorów i nie szczędząc środków. Nie ukrywam, że bez napisów które dostępne są w kinie z pewnością ciężko było by mi zrozumieć przekaz w 100%, ale mimo to chciałbym zobaczyć choć jeden ze spektakli na żywo.

11. The Shard

Mam słabość do wielkich betonowo-szklanych budynków. Słabość ta występuje z nie wiadomych powodów, bo oprócz niej mam też lęk wysokości ;P Chciałbym stanąć kiedyś u jego stóp popatrzeć w górę, przyjrzeć się dokładnie jak wznosi się ku niebu, a potem zapłacić miliony monet by wjechać na górę i trząść się z przerażenia. The Shard jest obecnie najwyższym budynkiem w całym Londonie. Wysoki na 306 m, 72 kondygnacje mające różne zastosowanie. Od biur po lokale gastronomiczne, hotel i mieszkania.

The Shard
Autor zdjęcia: Medienservice
Źródło: Pixabay

Bilety wstępu:

Podziwianie panoramy Londynu ze szczytu The Shard nie należy niestety do tanich rzeczy. Jedynym sposobem, żeby zaoszczędzić jest zakup biletów odpowiednio wcześniej. Więcej informacji Tutaj.

12. Camden

Tak moi drodzy, to tutaj powinien znaleźć się każdy kto odwiedza Londyn. Absolutnie każdy. Gdy oglądając te wszystkie wspaniałe gmachy, a każdy nosić będzie imię władcy brytyjskiego, dojdziemy prawdopodobnie do wniosku, że czas na chwilę odetchnąć od królewskiego prestiżu. Zaczerpniemy wtedy świeżego powietrza w miejscu zupełnie odmiennym. Camden nie uznaje szarości, nie ma tu miejsca na wszystko co zwyczajne. Nie będziecie jedynymi turystami, jest ich tam naturalnie całe mnóstwo, ale wystarczy  tylko przyjrzeć się bliżej. Z pewnością poczujecie klimat Camden Town który tworzą przechadzający się mieszkańcy dzielnicy, a każdy wydaje się być indywidualnością. Sklepów Ci tam pod dostatkiem. Obkupić się można od stóp do głów. Styl retro, punk vintage itd, wszystko czego niecodzienna dusza zabraknie. Na każdym rogu można coś kupić, a mówiąc coś mam tu na myśli wszystko. Po  targach Camden’u po prostu trzeba się przejść. Najbardziej znanym jest Camden Lock Market gdzie można znaleźć rzeczy które będą w 100% niespotykane. Plecionki, kolczyki, ciuchy stworzone przez artystów. Co może się stać? Najwyżej wsiąkniecie w zakupy na długie godziny i przepuścicie wszystkie pieniądze ;P Żałować będziecie po powrocie. Zjeść też będzie co. Multikulturowy Camden w ulicznych budkach zaoferuje wam strawę ze wszystkich zakątków świata. Po jedzeniu na mały chillout wchodźcie do jednego z setek pubów, w których możecie trafić na występy na żywo. Idealna okazja do poszerzania muzycznych horyzontów. Camden to nieposkromiony  i nieco magiczny świat  w którym dla nas turystów wiele jest do odkrycia.

Camden
Autor zdjęcia: omontero
Źródło: Pixabay

13. Katedra św. Pawła

Jeden z najbardziej znanych symboli kościoła anglikańskiego oraz ważny symbol Londynu. Katedra zbudowana została na zgliszczach rzymskiej świątyni, a jej najbardziej rozpoznawalnym elementem jest kopuła której średnica wynosi 50m. Wnętrze świątyni zdobią freski autorstwa  Sir Jamesa Thornhilla, przedstawiające oczywiście życie św. Pawła. Znajdują się tam dwie galerie: Stone Galery (Galeria Kamieni) i Whispering Galery (Galeria Szeptów). Pierwsza która jest niezwykle popularna pozwala odwiedzającym na podziwianie pięknych widoków zakola Tamizy. Druga która moim zdaniem wydaje się być bardziej interesująca zapewnia wspaniałą akustykę. Możliwe jest tam porozumiewanie się szeptem na odległość 30 m. Najczęściej jednak tłumy turystów zagłuszają te efekty. Jedyne co ja wydawało mi się, że wiem o tej wspaniałej świątyni zanim zagłębiłem się w temat, to tylko tyle, że ślub brali tam Książe Karol i Diana Spencer. Nie pomyliłem się, para powiedziała sobie sakramentalne tak w 1981 roku. Odbyła się tam także uroczystość pogrzebowa Winstona Churchilla.  Katedra św. Pawła była miejscem wielu słynnych wydarzeń, natomiast najczęściej były to właśnie śluby i pogrzeby.

Katedra św. Pawła
Autor zdjęcia: Free-Photos
Źródło: Pixaby

Bilety wstępu:

 • Dorośli – £18£16 (cena przy zakupie online lub dla grup powyżej 10 osób)
 • Osoby po 60 roku życia/Studenci – £16 / £14 (cena przy zakupie online lub dla grup powyżej 10 osób)
 • Dzieci 6-17 rok życia – £8£7 (cena przy zakupie online lub dla grup powyżej 10 osób)
 • Bilet rodzinny (2 dorosłych + 2 dzieci) – £44£39 (cena przy zakupie online lub dla grup powyżej 10 osób)

14. London Eye

Wszyscy znamy ten wielki diabelski młyn nad Tamizą. Jest on dziś jednym z ważniejszych symboli Londynu. Porwałbym się nawet na stwierdzenie, że jest równie rozpoznawalny co Big Ben.  Jego budowę ukończono w 1999 r., dlatego nazywany jest także Kołem Millenijnym. Otwarte zostało uroczyście przez 31 grudnia 1999 przez ówczesnego premiera Wielkiej Brytanii, Tonego Blaira, ale dla odwiedzających London Eye udostępniono dopiero w marcu 2000 roku. Wysokie na 135 metrów jest najchętniej odwiedzanym punktem widokowym w całym mieście. Pełny obrót trwa około 30 minut. Mnóstwo czasu by obejrzeć panoramę Londynu z każdej możliwej strony. Nie nastawiajcie się na jazdę bez trzymanki, koło obraca się z prędkością 0,8 km/h.

London Eye
Autor zdjęcia: Mike_68
Źródło: Pixabay

Bilety wstępu: 

 • Bilet standardowy: Dorośli – £25.20, Dzieci – £20.70
 • Bilet z ominięciem kolejki: Dorośli – £34.20, Dzieci – £29.70

Do kupienia dostępne są także bilety London Eye + 1 lub więcej atrakcji. Wszystkie dostępne opcje znajdziecie TUTAJ.

 

Reklamy

0 komentarzy dotyczących “Londyn – 14 najważniejszych atrakcji

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: