Artykuł Europa Polska

Najlepsze Jarmarki Bożonarodzeniowe 2018.

Z nadejściem grudnia wszystko jakoś tak magicznie się zmienia. Ulice zaczynają się mienić od kolorowych światełek. Witryny sklepowe od dawna świątecznie przystrojone teraz zaczynają wyglądać ładnie. Kupujemy kalendarze adwentowe. Po nosem zaczynamy nucić „All I want for Christmas”. Świąteczne przeboje nieśmiało pojawiają się w radio. Wiadomo co się dzieje. Idą święta Bożego Narodzenia. Czujemy je mniej lub bardziej, ale nie ma co się oszukiwać, czeka na nie prawie każdy, a to czekanie męczy strasznie! Jest na to jednak rada! JARMARK! Chodźmy wszyscy na jarmark! Spacerujmy pośród pięknych kolorowych straganów. Kupmy piernik. Napijmy się grzanego wina. Posłuchajmy kolęd. Jarmarków do wyboru mamy od groma. Co jeden to piękniejszy. W Polsce i za granica co roku organizatorzy prześcigają się, by ich jarmarki były najpiękniejsze. Korzystajmy z niezwykłych efektów tej rywalizacji i odwiedzajmy jarmarki. Poniżej wybrana przez nas lista (subiektywna!) 10 najlepszych jarmarków w Polsce i za granica 

1. Poznań

  • 1.12.18 – 21.12.18 – Stary Rynek
  • 17.11.18 – 21.11.18 – Plac Wolności
  • 17.11.18 – 06.01.19 – ul. Paderewskiego

Nie bez powodu zaczynamy nasza listę od Poznania. Tamtejszy jarmark „Betlejem Poznańskie” jest w tym roku nominowany do prestiżowej nagrody European Best Christmas Market. (Głosować na Poznań można TUTAJ, klikając w niebiskie serduszko) Po za tym to dość nietypowy jarmark, a w zasadzie to dwa jarmarki. Jeden znajduje się przy Placu Wolności, drugi na Starym Rynku. Łączy je alejka świąteczna zorganizowana na ulicy Paderewskiego. Program Poznańskiego Betlejem jest bardzo rozbudowany. Odbywa się m.in Poznań Ice Festival podczas którego rzeźbiarze z całego świata kują w lodzie swoje działa. Jedną z popularniejszych atrakcji jest także 33 metrowa karuzela przy Placu Wolności. Fani Coca-Coli powinni wyczekiwać słynnej świąteczej ciężarówki która ma pojawić się na poznańskim jarmarku 16.12.2018!

2. Wrocław

23.11.18 – 31.12.18 

Wrocławski jarmark bożonarodzeniowy z roku na rok stara się być coraz ciekawszy i piękniejszy. Mnóstwo tam kolorowych światełek, atrakcji i straganików z ozdobami i najróżniejszymi przysmakami. Dostaniecie tam nie tylko pierniki i grzańca. Można tam kulinarnie zasmakować odległych Wrocławiowi zakątków kraju i świata. Zjecie tam podlaskie wędliny, francuskie salami czy hiszpańskie churros. Na spotkanie czeka też specjalny wrocławski krasnal „Prezentuś”. Pojawia się tylko na czas jarmku, a trzykrotne dotknięcie jego czapki spełnia ponoć marzenia! Dla najmłodszych jak co roku przygotowano bajkowy lasek w którym będą mogli wysłuchać opowieści o Pinokio, Królewsnie Śnieżce czy Dzielnym krawczyku. W tym roku pojawiły się też zupełnie nowe atrakcje. Na plancu Solnym stanął trzypiętrowy domek widokowy z tarasem.

3. Kraków

  • 30.11.18 – 26.12.18 – targi bożonarodzeniowe
  • 27.12.18 – 06.01.19 – targi noworoczne

Krakowskie targi bożonarodzeniowe to wydarzenie nawiązujące do kupieckiej tradycji miasta. Jest to także wydarze doceniane daleko po za granicami naszego kraju. W 2007 targi zostały wyróżnione we włoskim przewodniku po najciekawszych jarmarkach świątecznych. W 2012 CNN uznało Kraków za najlepsze miejsce do spędzania świąt Bożego Narodzenia. A dosłownie parę dni temu krakowskie szopki, których pokaz odbywa się na targach, znalazły się na liście UNESCO! Dzieje się na krakowskich targach całkiem sporo. Odbywa się Korowód kolęd, Odrzęd Dziadów Polskich. Podczas specjalnej imprezy prezentują się tam gminy z całego województwa Małopolskiego. Będzie też okazja by kupić ozdoby, zjeść trochę prażonych orzechów i przepysznego oscypka.

4. Gdańsk

1.12.18 – 23.12.18

Gdański Targ Węglowy w grudniu zmienia się nie do poznania. Zaczynają tam świecić kolorowe światełka, powstają stragany wypełnione smakołykami i ozdobami tworząc jeden z piękniejszych jarmarków świątecznych w całej Polsce. Zakosztujecie tam specjałów kuchnii kaszubskiej, polskiej oraz europejskiej. Napijecie się grzanego wina, piwa z imbirem czy lokalnego cydru z dodatkiem rumu. Jedną z ważniejszych atrakcji będzie Jarmark rzemiosła i rękodzieła umieszczony w Wielkiej Zbrojowni. Zajrzeć trzeba także na Anielski Młyn z ruchomymi figurami świętych. Wizyta na gdańskim jarmarku nie może się obejść bez spotkania z Łosiem Luckiem, który być może przemówi ludzki głosem. Po dokładnym obejściu targu udajcie się też do AmberSky i podziwiajcie widok na miasto z wysokości 50 metrów.

5. Olsztyn

13.12.18 – 16.12.18

Mimo, że olsztyński jarmark bożonarodzeniowy trwa bardzo krótko, jest coś co nas w nim zainteresowało. Jest też imprezą ze stosunkowo krótką tradycją. W tym roku to dopiero 10 edycja! Najbardziej w programie targu zaciekawiła nas wizyta jednego jegomościa. Otóż z samej Laponii do Olsztyna przyjedzie „prawdziwy” św. Mikołaj! Po za tym odbędzie się tam akademia Snowboardu, gdzie młodzi i starzy będą mogli poprubować swoich sił na desce. Zawita tam też radio Zet ze swoim świątecznym konwojem, podczas którego m.in. będzie można pośpiewać na karaoke, wysłać list do Mikołaja i zrobić sobie zdjęcie w fotobudce. Olsztyn zaprasza także na degustację darów leśnych przy specjalnym straganie Lasów Państwowych. 

6. Wiedeń

16.11.18 – 06.01.19

W dużych miastach takich jak Wiedeń jarmarków bożonarodzeniowych jest kilka, dzięki świąteczną aurę czuć niemal w całym mieście. Każdy z targów otwarty jest w różnych terminach. Najwcześniej zaczynają się 16.11.18, a najpóźniej kończą 6.01.19. Jednym z popularniejszych jarmarków jest ten przy Rathausplatz (plac ratuszowy) na którym ponad 150 stoisk oferuje przeróżne produkty. Od przysmaków przez świąteczne wypieki, aż do biżuterii i rękodzieła. W okolicznym parku ratuszowym zakochani mogą poszukać drzewa ozdobionego serduszkami. Znajdzie się tam także karuzela oraz świąteczne instalacje świetlne. Kolejny z wiedeńskich jarmarków znajduje się całkiem niedaleko od Ratusza. 
Na placu Maria-Theresien-Platz. Możecie tam nabyć przeróżne działa rękodzielnicze, oraz posłuchać muzyki chóralnej. Wybierzcie się także na plac Freyung który swoją tradycją się aż do końca XVIII wieku. Od godziny 16:00 będziecie mieli okazję wsłuchać się tam w głośną muzykę adwentową. Koniecznie trzeba odwiedzić także jarmarki przy Pałacu Belwederskim, pod zamkiem Schönbrunn czy w operze. Łącznie wiedeńskich targów świątecznych jest aż 13. Każdy z nich jest niepowtarzalny i na pewno czymś was zaskoczy.

7. Berlin

Można by powiedzieć, że Berlin jest królestwem targów przedświątecznych i nie będzie to przesada. Jest ich tam około 60! Warto poświęcić im cały dzień i przemieszczać się od jednego do drugiego. Zacząć wypadałoby na jarmarku przy Roten Rathaus który jest najstarszym z odbywających się w mieście targów. Rozpoznać go można po wielkim diabelskim młynie. Całkiem niedaleko natraficie na jarmark przy Alexanderplatz ciągnący się także przez Aleksanderstrasse. Przejechać się warto również pod zamek Charlottrenburg (świetne połączenie U-bahnem i S-bahnem), na tamtejszy targ który jest jednym z piękniejszych w całym mieście. Niezwykle popularnym stał się jarmark na Gendarmenmarkt, gdzie można przyjrzeć się pracującym rzemieślnikom. Berlińskie targi są często połączeniem tradycji i nowoczesności. Można na nich zakosztować kuchni nie tylko regionalnej czy niemieckiej, ale zatracić się w przysmakach z całego świata. Na sprzedawane tam prześliczne ozdoby nie będzie się można napatrzeć. Znajdziecie tam mnóstwo niepowtarzalnych przedmiotów, które będzie można potem sprezentować bliskim. Po za tym będziecie się tam świetnie bawić bo nie tylko stragany się liczą, ale i muzyka, śpiew i karuzele.

8. Praga

1.12.18 – 06.01.19

Praga jako duże miasto nie odstaje od Berlina czy Wiednia i jarmarków organizuje kilka. Najbardziej okazały jest oczywiście ten na Rynku Staromiejskim. Pełno tam stoisk ze świątecznymi ozdobami, szopkami, jedzeniem czy zabawkami. Jarmark zachwyca szczególnie wieczorem gdy tysiące światełek rozbłysną się na dobre. Obowiązkowo trzeba spróbować trdelnika, czyli grillowanego ciastka drożdżowego posypanego cukrem i orzechami. Przejdźcie się też do największej dekoracji jarmarku, którą bez wątpienia jest wielka choinka. Obok niej zorganizowano żywą szopkę. Za parę koron można nawet kupić trochę pokarmu i nakarmić biedne zmarznięte zwierzątka. Zdaniem niektórych m.in stacji CNN jarmark bożonarodzeniowy w czeskiej stolicy jest w pierwszej 10 najpiękniejszych na świcie. Z pewnością dlatego przyciąga morze turystów. Jeśli planujecie się wybrać przygotujcie się na niebywałe tłumy. 

9. Budapeszt

9.11.18 – 01.01.19

Nie ma chyba jarmarku który zaczyna się wcześniej. W Budapeszcie świąteczną aurę można poczuć już na początku listopada. Co dla miłośników się jest tylko zachętą do odwiedzania tamtejszych targów świątecznych. Najważniejszy z nich odbywa się na placu Vörösmartyego. Można tam znaleźć rzeczy niezwykłe. Na straganach sprzedawane są bowiem unikatowe dzieła sztuki ludowej, które z pewnością będą oryginalnym świątecznym podarunkiem. Głodni też stamtąd nie wyjdziecie. Na budapesztańskim jarmarku możecie załapać się nierzadko na degustacje lokalnych potraw. Zaplecze rozrywkowe jest rozbudowane. Odbywają się tam koncerty, warsztaty rzemiosła oraz pokazy teatru lalek. W tle słychać muzykę ludową oraz czuć zapach grzanego wina.

10. Drezno

28.11.18 – 24.12.18

Na sam koniec naszej listy zostawiliśmy najbardziej doświadczone w kwestii jarmarków miasto. Otóż w Dreźnie jarmark bożonarodzeniowy odbywa się od 1434 roku! Co znaczy, że w tym roku obchodzi swoje 584 urodziny. Striezelmarkt, bo tak nazywa się drezdeński targ, swoje imię wziął od słynnej strucli, której nie wypada nie spróbować. Okazji na jarmarku będzie ku temu mnóstwo. Tylko pamiętajcie, że oryginalny Dresdner Christstollen musi posiadać specjalny certyfikat! Do ciasta przydało by się coś do picia, dlatego szklaneczka grzanego wina nie powinna wam zaszkodzić. Oficjalne otwarcie jarmarku rozpoczyna się od uruchomienia rekordowej, 14 metrowej ruchomej, drewnianej piramidy. Jest ona znakiem rozpoznawczym Striezelmarkt i jedną z ważniejszych atrakcji. Nie jedyną oczywiście, bo warto też wybrać się do Domu Pflaumentoffela, kina Skrzatów lub Domu Baśni. 

Reklamy

0 komentarzy dotyczących “Najlepsze Jarmarki Bożonarodzeniowe 2018.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: