Artykuł Europa Niemcy

Pomysł na citybreak – Hamburg. 11 atrakcji miasta z etykietą „must see”. Przewodnik

Wolne i Hanzeatyckie miasto Hamburg. Wolne przede wszystkim dlatego, że zawsze żyło swoim własnym rytmem. Do dnia dzisiejszego zachowało swoją niezależność i na administracyjnej mapie Niemiec występuje jako samodzielny kraj związkowy. Hanzeatyckie bo należało do Hanzy czyli sojuszu miast handlowych północnej Europy. Choć pełna nazwa miasta brzmi poważnie i nieco sztywno nie dajcie się zwieść. Hamburg to miasto niezwykłej otwartości oraz takie w którym pachnie wolnością. Do tego pięknie wygląda. Nieco starsze ceglane budynki współgrają tam z nowymi szklanymi. Turystycznie na pewno zachwyca zabytkowymi miejscami takimi jak Ratusz lub kościół św. Michała. Mimo, że miasto oddalone jest od morza o prawie 100 km nie przeszkadza mu to w byciu miastem portowym. Co więcej, hamburski port jest jednym z największych w Europie. To wielka i nowoczesna metropolia przyciągająca do siebie mnóstwo ludzi. Do Hamburga tłumnie przybywają turyści, osiedlają się tam imigranci, a nawet Niemcy często przenoszą się z innych zakątków kraju. Dlaczego? Bo Hamburg najzwyczajniej w świecie jest niesamowity i wielu chce w tej niesamowitości żyć. 

Autor zdjęcia: KastenBergmann 
Źródło: Pixabay

11 atrakcji Hamburga z etykietą „must see”

1. Port

Nie ma innej możliwości! Aby poznać duszę Hamburga i móc absolutnie się jej oddać trzeba zacząć od portu. To miejsce które od lat jest definicją miasta, jego istotą i sercem. To obszar niesamowicie rozległy oraz stale rozwijający się. W jego krajobrazie widać nie tylko żurawie portowe, ale także te budowlane. Jest miejscem w pobliżu którego coraz częściej osiedlają się ci nieco bogatsi Hamburczycy. By spotkać się z nim po raz pierwszy najlepiej udać się do stacji metra Baumwall (linia U3). Przystanek zlokalizowany jest przy samej promenadzie portowej (Elbepromenade). Spacerując tamtędy zachwycicie się pięknym widokiem. Pełno będzie tam statków i żurawi. W oczy rzuci się także niezwykły budynek filharmonii. 

2. Speicherstadt 

Zlokalizowana przy samym porcie dzielnica Hamburga, która na długo pozostaje w pamięci. Dlaczego? Bo mimo tego, że każdy z budynków jest identyczny nie ma turysty, który nie powiedziałby „wow”. Speicherstadt to miasto spichlerzy. Cudownych, wielkich ceglanych spichlerzy, które powstały tam 130 lat temu, w latach 80 XIX wieku, kiedy podjęto decyzje o utworzeniu w Hamburgu portu wolnocłowego. Wszystkie z magazynów są ze sobą połączone, a w czasach swojej świetności wyposażone były w dźwigi umożliwiające zbieranie towarów prosto z podpływających barek. Dziś tylko niektóre z nich wciąż pełnią funkcje magazynowe. Pozostałe współtworzą nowoczesną dzielnicę HafenCity. W ich wnętrzu znajdziecie muzea, restauracje oraz obszary wystawowe. Od 2015 Speicherstadt wpisane jest na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO. W bliskiej okolicy położony jest jeden z pięciu głównych kościołów miasta – kościół św. Katarzyny

3. Elbphilharmonie

Najbardziej charakterystyczny budynek w całym Hamburgu, znajdujący się w Speicherstadt. To niepodważalny dowód na to, że stare można połączyć z nowym. Filharmonia w Hamburgu została bowiem zbudowana na szczycie starego magazynu z 1963 roku w którym przechowywano kakao. Jej szklana konstrukcja przypominająca żagiel zbudowana została z 1096 szklanych specjalnie zakrzywionych elementów, a cały proces trwał aż 9 lat. W środku znajdują się 3 sale koncertowe, z czego największa może pomieścić 2100 osób. 

Elbphilharmonie
Autor zdjęcia: GerdRohsDesign
Źródło: Pixabay

Filharmonia daje nam odwiedzającym wspaniałą możliwość obejrzenia sobie miasta z góry i w dodatku całkowicie za darmo. Wystarczy tylko pobrać w kasie filharmonii bezpłatny bilet, a potem to już tylko schodami ruchomymi na górę. Trzeba jednak pamiętać, że punkt widokowy ma swoją przepustowość dlatego liczba biletów jest ograniczona.

4. Miniatur Wunderland

Przedsmak tego miejsca możecie poczuć we wrocławskim lub gliwickim Kolejkowie. Różnica pomiędzy hamburską makietą modelarską, a naszymi jest taka, że ta w Hamburgu jest największą tego typu instalacją na świecie. To wielki świat w miniaturowej odsłonie. Niesamowity Miniatur Wunderland daje nam możliwość poznania nie tylko „małego” Hamburga. Przy okazji można tam odwiedzić m.in. Włochy, USA, Szwajcarię, centralne Niemcy, lotnisko Knuffinegen na którym odbywa się miniaturowy ruch lotniczy. W zasadzie to na każdej z makiet życie toczy się tak jak w jej oryginalnych wersjach. Miniaturowi mieszkańcy podróżują transportem publicznym, chodzą na koncerty.  Tylko doba trwa tam nieco krócej bo tylko 15 minut. Nie ustają tam prace nad nowymi miejscami. W 2019 roku zostanie otwarta makieta Francji i Prowansji. Kto wie, może kiedyś powstanie tam makieta Polski 😉 

Bilety wstępu to koszt 15 Euro, można je zakupić na oficjalnej stronie Miniatur Wunderland

5. Tunel po Łabą – Alter Elbtunnel

W Hamburgu można pójść na spacer po portowej promenadzie i znaleźć się po drugiej stronie rzeki przechodząc pod jej dnem. Nic nie stoi tu na przeszkodzi. Wystarczy dojść do stacji kolejowej Landungsbrucken bo tuż obok niej w ładnym budynku z wieżą zegarową i zielonymi kopułami znajduje się wejście do Elbtunnel. Będąc tam trzeba zejść metalowymi schodami na głębokość 24 metrów poniżej poziomu wody. Dalej czeka już tylko spacer na 426 metrów pod Łabą specjalnie wydrążonym tunelem. Ograniczeń dla pieszych nie ma praktycznie żadnych, natomiast jeśli chodzi o przeprawę samochodem (bo też można tamtędy przejechać), odbywa się ona tylko w określonych godzinach.

Autor zdjęcia: Pexels
Źródło: Pixabay

6. St. Pauli 

Jeśli natknęliście się na tabliczki zakazujące posiadania broni, kijów bejsbolowych lub szklanych butelek to znaczy, że jesteście na miejscu. Hamburska dzielnica rozpusty wita was z otwartymi ramionami. St. Pauli nie należy do najbezpieczniejszych miejsc w Hamburgu. Nie kupicie tam  napojów w szklanych butelkach, bo potem moglibyście dostać nimi w łeb. 
Dworzec S-bahn na głównej ulicy Reeperbahn przyprawia o dreszcze. Pełno tam burdeli, sex-shopów, sex kin, klubów nocnych i innych takich. Niech was to jednak nie odstrasza. Główną ulicą codziennie przechadzają się setki turystów. Po za tym w ciągu dnia jest tam raczej spokojnie, większość lokali odsypia ciężkie noce.

HH-Reeperbahn railway station 2.jpg


By Sebastian scha. – Praca własna, CC BY-SA 3.0, Link

St. Pauli, choć często się o tym zapomina, to miejsce w którym swoją karierę zaczynali The Beatels. Chłopcy z Liverpoolu zanim osiągnęli szczyt popularności, grywali w klubach przy ulicy Grosse Freiheit. Wchodząc do niej od Reeperbahn natkniecie się nawet na upamiętniający ich pomnik. Niebywałą atrakcją dzielnicy jest także znana większości ulica Herberstrasse. To tam podobnie jak w Amsterdamie roznegliżowane prostytutki po prostu stoją w oknach czekając na klientów. Niestety na Herberstrasse mają wstęp tylko panowie.

7. Kościół św. Michała

Niewątpliwie najważniejszy kościół w Hamburgu wchodzący w skład pięciu głównych kościołów miasta. Obecna budowla jest już trzecim wybudowanym w tamtym miejscu obiektem sakralnym. Poprzednie dwa zostały zniszczone przez trawiące je pożary. To również, obok drezdeńskiego kościoła Najświętszej Marii Panny, główny kościół protestancki w całych Niemczech. Uwagę przykuwa jego wysoka zakończona miedzianą kopułą wieża, którą mieszkańcy miasta zwykli nazywać „Michel” (czy. Miśel). Wysoka na 132,14 m od lat jest punktem orientacyjnym dla przybywających do Hamburga statków. Na jej 106 metrze zorganizowano punkt widokowy z którego widać najodleglejsze części miasta. Nie należy jednak zapominać o wnętrzu kościoła. Nie jeden z odwiedzających nie mógł wyjść z podziwu patrząc na: wielkie okna dzięki którym do środka wpada świtało dzienne, białe ściany z pięknymi złotymi zdobieniami oraz neobarokowy marmurowy ołtarz. 

Kościół św. Michała 
Autor zdjęcia: KarstenWachtmann
Źródło: Pixabay

Kościół otwarty jest dla zwiedzających przez cały rok w określonych porach. 

 • od listopada do marca – 10:00 – 18:00 (zamknięcie kasy oraz ostanie wejście o 17:30)
 • kwiecień i październik – 9:00 – 19:00 (zamknięcie kasy oraz ostanie wejście o 18:30)
 • od maja do września – 9:00 – 20:00 (zamknięcie kasy oraz ostanie wejście o 19:30)

Do zwiedzania udostępniono także znajdującą się pod posadzką kościoła kryptę. 

Ceny biletów:

Wieża – dorośli – 5 Euro, dzieci od 6 do 15 roku życia – 3,50 Euro

Krypta – dorośli – 4 Euro, dzieci od 6 do 15 roku życia – 2,50 Euro

Wieża + Krypta – dorośli – 7 Euro, dzieci od 6 do 15 roku życia – 4 Euro

8. Stare Miasto

Naszą wycieczkę po starym mieście zacznijmy od przystanku Rathaus (pol. Ratusz). Stańmy na wielkim placu przed ratuszem i trochę mu się przyjrzyjmy. Budynek jest wielki i majestatyczny. Niesamowicie piękny. Zbudowany został głównie z piaskowca, jest przykładem niemieckiego historycyzmu. Posiada fasadę szeroką na 111 metrów, umiejscowioną centralnie wieżę której wysokość osiąga 112 metrów, a dach posiada charakterystyczne miedziane pokrycie. Wewnątrz urzęduje lokalny parlament oraz senat, dlatego od środka możliwe jest obejrzenie tylko pięknego holu. Za to z zewnątrz do zwiedzania udostępniono dziedziniec z fontanną Higiei.

Ratusz (Rathaus)
Autor zdjęcia: SofiLayla
Źródło: Pixabay

Kolejnym przystankiem spaceru po hamburskiej starówce będzie znajdujący się w pobliżu ratusza kościół św. Piotra. Jest on jednym z pięciu głównych kościołów starego miasta, a do tego najstarszym ze wszystkich parafii w mieście. 

Ilustracja
Kościół św. Piotra


By Anders Phttps://www.flickr.com/photos/borevagen/3752508087/, CC BY 2.0, Link

Spod kościoła cofamy się przez plac przy ratuszu by móc jeszcze raz mu się przyjrzeć i ruszamy w stronę ulicy Junferstieg. W odchodzących od niej uliczkach swoje sklepy mają największe i najdroższe marki świata. Spacer wśród przepięknych witryn sklepowych najlepiej skończyć na Alsterarkaden.  Po drugiej stronie Junfertieg znajduje się jedno z dwóch  jeziorek na rzece Alster – Binnenalster. Znajdziecie tam także największy sklep Nivea na świcie, bo właśnie z Hamburga pochodzi znany nam wszystkim krem oraz inne produkty marki.

Chcąc zrobić zakupy, nie koniecznie w pobliżu Jungferstieg, wystarczy cofnąć się i przejść do długiej ulicy Monkebergstrasse. Znajdują się tam duże sklepy popularnych marek, liczne domy towarowe, kawiarnie oraz restauracje. Niedaleko usytuowany jest także kolejny z głównych kościołów – kościół św. Jakuba, który mimo wielu przemian oraz zniszczeń z II wojny światowej jest dzisiaj jednym z niewielu budynków średniowiecznych w centrum Hamburga. Będąc w okolicy przejdźcie jeszcze kawałek i poznajcie się z przepięknym dworcem głównym – Hamburg Hbf. 

Ilustracja
Kościół św. Jakuba


By Staro1, CC BY-SA 3.0, Link

9. Kościół św. Mikołaja

To już ostatni z pięciu głównych kościołów Hamburga, a także najbardziej pokrzywdzony. Znacząco ucierpiał podczas wojennego bombardowania w 1943 roku. Zachowała się po nim tylko jedna wieża. Po zakończeniu wojny nie zdecydowano się na jego odbudowę. Został na swoim miejscu zniszczony by przypominać o tym co niesie za sobą wojna. Pozostałą wieże ogłoszono pomnikiem pamięci ofiar wojny. Mimo tego, że świątyni w zasadzie już nie ma, można wejść do środka tego co po niej zostało. Wieża wyposażona jest w windę, która wozi zwiedzających na wysokość 74 metrów, gdzie mogą podziwiać panoramę Hamburga. Tuż obok kościoła znajduje się pomnik „Prufung” wykonany przez niemiecką rzeźbiarkę Edit Breckwoldt. Postawiono go tam by oddać hołd ofiarom obozu jenieckiego w Sandbostel

Ilustracja
Kościół św. Mikołaja


By AlterVista – Von AlterVista in die deutschsprachige Wikipedia geladen., CC BY-SA 3.0, Link

Godziny otwarcia wieży:

 • od maja do września otwarte codziennie od 10:00 do 18:00
 • od października do kwietnia otwarte codziennie od 10:00 do 17:00

Ceny biletów wstępu:

 • dorośli – 5 Euro
 • dzieci – 3 Euro

10. Park Planten un Blomen

Jeśli poczujecie, że czas najwyższy odpocząć. Zmienić otoczenie. Zostawić te wszystkie kościoły i inne zabytkowe miejsca w tyle. Zażyć odrobiny relaksu. To wtedy od razu wsiadajcie w metro, pociąg, taksówkę czy co tam chcecie i jedźcie prosto do parku Planten un Blomen. Jeśli będziecie akurat w centrum to podróż nie będzie długa bo park położony jest przy zaledwie półtora kilometra od Jungferstieg, przy dworcu kolejowym Damtor. To miejsce uwielbiane przez mieszkańców miasta. Pełno tam nie tylko ławeczek, ale także leżaków o których marzy każdy wycieńczony turysta. Latem park staje się istnym centrum kulturalnym. Odbywają się tam liczne koncerty, pokazy czy występy teatru lalek dla najmłodszych. Zimą największą atrakcją jest pojawiające się tam lodowisko. Oprócz tego w parku działa ogród japoński oraz ogród różany z ponad 300 różnymi odmianami. W sezonie letnim od maja do października, zajrzyjcie do parku także wieczorem na muzyczne water & lightshow przy parkowej fontannie. To pokaz gdzie muzyka, światła oraz wodne dysze fontanny idealnie ze sobą współgrają

Hamburg - Planten un Blomen.jpg
Park Planten un Blomen
w tle wieża telewizyjna


By Oxfordian Kissuth – Praca własna, CC BY-SA 3.0, Link

Godziny Water & Lightshow:

 • 1 maja – 31 sierpnia 22:00 Water- & Lightshow
 • 1 września – 3 października 21:00 Water- & Lightshow
 • Watershow bez muzyki: 14.00, 16.00, 18.00
 • Watershow z muzyką: w niedziele i święta 14.00
Japanischer Garten in Planten un Blomen (1).jpg
Ogród japoński w parku Planten un Blomen


By Pauli-Pirat – Praca własna, CC BY-SA 4.0, Link

11. Targ Rybny

Jeśli będziecie w Hamburgu w niedzielę to już połowa sukcesu w przypadku targu rybnego. Druga połowa jest nieco trudniejsza. Trzeba wstać wcześnie bardzo wcześnie rano, bo trwa tylko do 9:30. Odbywa się w każdą niedzielę od 1703 roku, także kawał czasu. Przyciąga obecnie blisko 70 tysięcy ludzi. Skoro oni mogli wstać to i ty możesz. Tylu ich się tam przewija, że na pewno warto to sprawdzić! Dla tych którzy zaraz powiedzą, że nie ma sensu wstawać rano i  jechać żeby obejrzeć stoiska z rybami mamy dobrą wiadomość. Na targu rybnym sprzedaje się nie tylko ryby. Pełno tam owoców, warzyw, ubrań czy tropikalnych kwiatów. Możecie być pewni, każdy znajdzie coś dla siebie.

Godziny otwarcia

 • okres letni (od 1 kwietnia do 31 października): 5:00 – 9:30
 • okres zimowy (od 1 listopada do 31 marca): 7:00 – 9:30
Reklamy

0 komentarzy dotyczących “Pomysł na citybreak – Hamburg. 11 atrakcji miasta z etykietą „must see”. Przewodnik

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: