Artykuł Polska

9 pomysłów na wakacje w Polsce – bo czasem za granicę po prostu nam nie po drodze

Czasem gdy oślepią nas zdjęcia pięknych plaż i luksusowych hoteli zapominamy o tym, że w Polsce też jest fajnie. Mamy tu wszystko to czego turystyczna dusza zapragnie. Jest morze, i to nie byle jakie! Co roku nad Bałtykiem plażują miliony turystów z kraju i zagranicy. Są góry. Nawet całkiem ich sporo. Karkonosze, Sudety, Góry Świętokrzyskie. Będzie w czym wybierać. Są jeziora, i nie tylko Mazury mamy na myśli. Polska obfituje też w jeziora w wielu innych regionach, głównie na północy i północnym zachodzie. Mamy też wielkie miasta. Będzie można zaplanować city-break. Warszawa, Kraków, Wrocław czy Lublin tylko czekają by je odwiedzić. Po za tym każdy z was niech rozejrzy się dookoła. Każde z województw ma w sobie coś szczególnego, a przecież na wakacje nie trzeba jechać na drugi koniec świata. W sąsiedniej wiosce też da się odpocząć ;P

początek
Gdzieś na Mazurach..
Autor zdjęcia: DariuszSankowski
Źródło: Pixabay

1. Bałtyk, Bałtyk nasze morze.

Według nas urlop nad morzem mógłby trwać wiecznie, a każde lato bez choćby weekendowego pobytu na plaży uważamy za stracone. Choć często słyszy się narzekania na zimną wodę lub złą pogodę, coś magicznego w tym naszym morzu jest. Coś co sprawia, że w sezonie od Świnoujścia aż po Gdańsk  i dalej, widać tylko parawany. Polskie wybrzeże pełne jest przecież łatwo dostępnych atrakcji. Trzeba tylko wyjść z za parawanu i oddalić się nieco od plaży.  Możecie zajrzeć do Wolińskiego Parku Narodowego w zachodniej części wybrzeża. Przejść się aleją sław w Międzyzdrojach lub zjeść jedną (lub więcej ;P) ustecką krówkęImprezowicze, którzy nie dotarli na Ibizę mogą w zamian udać się do Mielna.  Naszym zdaniem na miano najlepszej atrakcji zasługuje Słowiński Park Narodowy. To miejsce o charakterze niespotykanym. Rzadko spotyka się występujące tam wędrujące wydmy (osiągające niekiedy 40 metrów wysokości) piaskowe, które w dodatku sprawą, że poczujecie się jak na pustyni. Ostatecznie park zauroczył nas plażami pozostawionymi samym sobie. Zero ingerencji człowieka. Pojedźcie też wzdłuż morza aż na sam koniec mierzei Helskiej. We Władysławowie zatrzymajcie się na plażowanie lub zaszalejcie w wesołym miasteczku. Potem w Chałupach niech zagra wam przebój Zbigniewa Wodeckiego, a może nawet odważycie się odwiedzić tamtejszą plaże nudystów. Na końcu waszej drogi nie będzie już nic tylko Hel. 

Słowiński park narodowy
Słowiński Park Narodowy
Autor zdjęcia: Michał Słupczewski – Praca własna, CC BY-SA 3.0,

2. Więc wszyscy na Mazury.

Wszyscy region znamy, wiemy, że pięknie i super, ale nie zawsze jest nam tam po drodze. A szkoda! Bo na Mazurach jakoś inaczej się żyje. Zapewne mają z tym coś wspólnego tysiące tamtejszych jezior, a może zamieszkujące ten obszar żubry są po części winne albo setki bocianów które co roku lecą właśnie tam. Tak czy siak, ten kto nie był musi zaległości nadrobić. Matka natura na Mazurach spisała się wyjątkowo dobrze. Podobnych miejsc w Polsce nie uda wam się znaleźć. Ma się wrażenie, że mazurska przyroda owiana jest niepowtarzalną i przyciągającą tajemniczością. Miała też matka natura rozmach. Znajdują się tam najdłuższe jezioro w PolsceJeziorak oraz największe – Śniardwy. Dobrym sposobem na zaznajomienie się z mazurską przyrodą będzie spływ kajakowy rzeką Kurtynią. Przybysze uwielbiający zwiedzanie będą mieli na Mazurach parę punktów do zaliczenia. Pewnie mało kto się spodziewał, ale do odwiedzenia jednym z ważniejszych punktów będzie piramida w Rapie. Tak, dobrze przeczytaliście, piramida, która stoi tam od XIX wieku, a służyła jako grobowiec mieszkającej tam wtedy rodziny Farenheidów. Zobaczyć trzeba także sanktuarium maryjne w Świętej Lipce. Popularnym miejscem wycieczek w regionie stał się również Wilczy Szaniec w Gierłoży. Tam swoją kwaterę główną w latach 1941-44 miał Adolf Htler. W skład wielkiego kompleksu wchodziło wówczas przeszło dwieście budynków, schrony, bunkry, a nawet lotnisko i dworzec kolejowy. Zajrzyjcie potem do bunkrów w Memerkach. W Giżycku przyjrzyjcie się Twierdzy BoyenWypoczynek nad jeziorem sprawcie sobie w Mikołajkach, gdzie możecie także pożeglować, a na odstresowanie koniecznie do Mrągowa na piknik country.

mikołajki
Mikołajki
Autor zdjęcia: Renatas, CC BY-SA 3.0,

3. Suwalski Park Krajobrazowy.

Suwalszczyzna zawsze kojarzyła nam się z zimnem. Za każdym razem oglądając prognozę pogody słyszy się, że najzimniej w Suwałkach i okolicach. Mieszkańcy regionu przekonują jednak by nie sugerować się prognozami, bo aż tak źle nie jest. Zapraszają do odkrywania uroków Suwalszczyzny, a idealnym na to miejscem będzie Suwalski Park Krajobrazowy. Jego unikalny krajobraz przypadnie do gustu każdemu. Polodowcowe wzniesienia współgrają idealnie z dolinami i rzekami. Do tego krystalicznie czyste jeziora uznane przez wielu za najpiękniejsze w Polsce. Nie można też zapominać o Górze Cisowej (największe ze wzniesień w parku), która wyglądem przypomina wulkan dlatego nazywana jest suwalską Fudżi-jamą. Na terenie parku warto odwiedzić także głazowiskaBachanowo oraz Łopuchowskie gdzie spokojnie spoczywają sobie skały przeniesione tam tysiące lat temu przez się lodowiec. Spotkajcie się także z jeziorem Hańcza bowiem głębszego jeziora w Polsce nie znajdziecie jego głębokość maksymalna wynosi 108,5m.

Suwalski Park Krajobrazowy
Suwalski Park Krajobrazowy
Autor zdjęcia: Marek Bednarz – Praca własna, CC BY-SA 3.0 pl,

4. Jura Krakowsko – Częstochowska

Pomiędzy Krakowem, a Częstochową przez ok. 80 km ciągnie się pas wyżyn będący niezwykłą krainą ochoczo odwiedzaną przez turystów. Powodów ku temu co najmniej pare. Można się tam zająć wspinaczką, udać się na spływ pontonem po Białce, zjeździć jurę wzdłuż i wszerz na rowerze, a nawet jeździć konno specjalnym Transjurajskim Szlakiem Konnym. Krajobraz jury charakteryzujący się białymi ostańcami na pewno nie sprawi wam zawodu. O najsłynniejszej formie skalnej w jurze – Maczuce Herkulesa – słyszał już z pewnością każdy z was. Położone są tam  także liczne jaskinie, a w jednej z nich ukrywał się nawet Łokietek. Nie samą naturę jednak przyjdzie nam oglądać. Kraina jest niezwykle bogata w zabytki. Wbijcie się na Szlak Orlich Gniazd by zapoznać się z ruinami średniowiecznych warowni zbudowanych na rozkaz Kazimierza Wielkiego. Zajrzyjcie koniecznie do Ojcowskiego Parku Narodowego (najmniejszego parku narodowego w Polsce) który wydaje się być miniaturą całego regionu. Napotkacie tam wszystko to czym może pochwalić się cała jura. Piękna przyroda w dolinie Prądnika, zamek Piaskowa Skała czy niezwykłe ostańce (Maczuga Herkulesa, Brama Krakowska czy Rękawica)

Jura Krakowsko Częstochowska
Jura Krakowsko Częstochowska
Autor zdjęcia: DzidekLasek
Źródło: Pixabay

5. Kotlina Kłodzka

Jeśli znudziły wam się górskie miejscowości oblegane przez turystów, alternatywą staje się Kotlina Kłodzka. Odnajdą się tutaj rodziny z dziećmi, młodzi podróżnicy oraz nieco starsi turyści poszukujący kojącego wypoczynku w uzdrowisku. Kotlina Kłodzka jest największą kotliną w Sudetach oferującą bardzo wiele różnorodnych atrakcji. Otoczona jest z trzech stron górami, a jej największe szczyty: Szczeliniec Wielki (919 m.n.p.m), Jagodna (978 m.n.p.m), Orlica (1084 m.n.p.m) i największy Śnieżnik (1425 m.n.p.m) tylko czekają aby je zdobyć! Po za zdobywaniem szczytów w regionie znajdziecie wspaniałe uzdrowiska górskie. Odnowiony Lądek – Zdrój, przyciągająca zlokalizowanymi w jej pobliżu licznymi atrakcjami Kudowa – Zdrój lub Polanica – Zdrój i jej pijalnia wód mineralnych. W Kotlinie Kłodzkiej znajdziecie także twierdze, jedna w największym mieście regionu – Kłodzku, druga w Srebrnej Górze. Nie można też zapominać o Błędnych skałach i Jaskini Niedźwiedzia!

Twierdza Kłodzko
Twierdza Kłodzko
Autor zdjęcia: Jacek Halicki – Praca własna, CC BY-SA 3.0 pl,

6. Citybreak

Nie zawsze na wakacje trzeba jechać nad morze, w góry albo nad jezioro. Czasem można spakować się po prostu i wyruszyć na spotkanie z latem w wielkim mieście. Takich Ci u nas pod dostatkiem. Duże miasta mają to do siebie, że zawsze coś się w nich dzieje. Koncerty, wystawy czy festiwale są na porządku dziennym, zwłaszcza w okresie letnim. Łatwiej też o imprezę do białego rana. Dlaczego by więc z tego nie korzystać? Po za tym można trochę pozwiedzać. Liderem w tej kwestii jest oczywiście Kraków, bo kto nie chciałby zobaczyć Wawelu, Smoka albo pospacerować na Kazimierzu? Warto wybrać się również na spotkanie z Wrocławiem, by poznać ciągle rosnącą populację krasnali oraz poczuć jego niepowtarzalną atmosferę otwartości. We wschodniej Polsce czeka na was spacer klimatyczną starówką Lublina oraz odwiedziny w Piwnicy pod Fortuną w której poznacie historię miasta. Pamiętajmy o stolicy – w Warszawie stańcie u stóp Pałacu Kultury, zajrzyjcie pod kolumnę Zygmunta oraz do Pałacu na wodzie. Na zachodzie czeka Szczecin z Wałami Chrobrego, Parkiem Kasprowicza oraz Muzeum Narodowym. Wielkopolska zaprasza za to do Poznania, a tam na starówce co dzień o 12:00 dwa słynne koziołki stukają się rogami. W Trójmieście pospacerujcie po molo, przywitajcie się z Neptunem lub wybierzcie się do Akwarium Gdyńskiego.  Po za wyżej wymienionymi w kraju czeka na nas całe mnóstwo większych lub mniejszych miast w których warto spędzić parę dni.

 

7. Bory Tucholskie

W Bieszczadach już trochę tłoczno, dlatego jeżeli wciąż marzycie by rzucić to wszystko i wyjechać, wybierzcie Bory Tucholskie. To jeden z największych obszarów leśnych w Polsce będący jednocześnie istną oazą spokoju. Znajdziecie tam mnóstwo szlaków pieszych oraz rowerowych. Wyobraźcie sobie jak spacerujecie lub jedziecie rowerem przez błogie leśne ścieżki wsłuchując się w ćwierkanie ptaków oraz kumkanie żab. Potem zachwyćcie się nieco widokiem jezior polodowcowych, którymi przeplatane są Bory Tucholskie. Można tam też popływać kajakiem rzekami Brda i Wda. Jeśli stęsknicie się za cywilizacją jedźcie prędko do pobliskiego Człuchowa obejrzeć zamek krzyżacki albo do Chojnic, których starówka z pewnością wam się spodoba

Bory Tucholskie
Bory Tucholskie
Autor zdjęcia: JerzyGorecki
Źródło: Pixabay

8. Szwajcaria Kaszubska

Szwajcarią Kaszubką potocznie nazywana jest centralna część region. Miejsce bezwzględnie urokliwe w którym setki jezior, malownicze wsie, oraz gęste lasy perfekcyjnie ze sobą współgrają. Ten niezwykły obraz podziwiać można z wielu występujących tam wzniesień. Najwyższym i najpopularniejszym jest Wieżyca (329 m.n.p.m) na szczycie której znajduje się wieża widokowa. Watro wybrać się także do Szymbarku w którym wysyp atrakcji turystycznych zaciekawi każdego turystę. To tam znajduje się słynny Dom do góry nogami. Szymbark zaprasza też do swojego Kaszubskiego Świata BajekSą też na miejscu dwaj światowi rekordziści: pierwszym jest Najdłuższa Deska Świata, a drugim Największy Koncertujący Fortepian. Dobrze zajrzeć też do Chmielna, które przez niektórych nazywane jest kaszubskim Saint Tropez. Wczasowicze, a wśród nich trójmiejscy artyści odkryli Chmielno już przeszło sto lat temu. W 1960 roku wesele urządził tam jeden ze znanych powojennych aktorów Zbyszek Cybulski. Tamtejsze cudowne krajobrazy będą idealnym tłem do błogiego relaksu.

Dom do góry nogami
Dom do góry nogami
Autor zdjęcia:Przemysław Jahr / Wikimedia Commons – Praca własna, Domena publiczna,

9. Karpacz + Szklarska Poręba

W samym sercu Karkonoszy, tuż przy Karkonoskim Parku Narodowym położone są dwa malownicze górskie miasteczka – Karpacz oraz Szklarska Poręba. Każde z nich wskaże nam drogę na szczyt. Z Karpacza różnorodnymi szklakami dotrzemy na szczyt Śnieżki (1603 m.n.p.m, najwyższy szczyt Karkonoszy), ze Szklarskiej Poręby na wierzchołek Szrenicy (1362 m.n.p.m). Nie tylko górami oba miasta mogą się pochwalić. Szklarska Poręba słynie z dwóch przepięknych wodospadów: Kamieńczyk oraz Szklarki. W mieście warto udać się również do Ogrodu Ducha Gór lub do Muzeum Mineralogicznego. Zimą SkiArena Szrenica zaprasza do uprawiania narciarstwa lub zjazdów na desce. W Karpaczu najbardziej charakterystycznym miejscem jest Świątynia Wang, nie ma chyba nikogo kto by o niej nie słyszał. Mało kto natomiast wie, że w mieście możemy spacerować Parkiem Bajek oraz, że działa tam Muzeum Zabawek. Po za tym każdy kto chciałby na chwile przenieść się na dziki zachód będzie miał ku temu okazję. Karpacz posiada swoje Western City w którym każdy może zostać cowboyem.

 

 

Reklamy

0 komentarzy dotyczących “9 pomysłów na wakacje w Polsce – bo czasem za granicę po prostu nam nie po drodze

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: