Artykuł Chorwacja

Jak ugryźć Chorwacje? – czyli rozkładamy wyjazd na urlop na czynniki pierwsze. Część 3 – wybór regionu. Dalmacja Północna

Dalmacja to największy z nadmorskich regionów Chorwacji. Zaczyna się od wyspy Pag i ciągnie wzdłuż wybrzeża Adriatyku, a kończy się dopiero w Zatoce Kotorskiej (w Czarnogórze). Do tego w jej „granicach” znajduje się także około 1000 wysp. Zwykle region dzieli się na 3 części: Dalmację północną ze „stolicą” w Zadarze, Dalmację środkową ze Splitem oraz południową z przepięknym Dubrownikiem. To tam najczęściej wybierają się turyści. Popularność zawdzięcza urokliwym miasteczkom oraz wspaniałym warunkom przyrodniczym a także turkusowej wodzie, którą turyści wprost ubóstwiają.

 

  • Dalmacja północna

Początek regionu w którym napotkacie się z pewnego rodzaju kontrastem. Są tam wioseczki, gdzie życie toczy się leniwie i spokojnie oraz takie kurorty w których życie kręci się na najwyższych obrotach. Można więc w dzień leżeć w spokoju na plaży i celebrować błogi wypoczynek, a w nocy szaleć na całego. Ukształtowanie terenu w Dalmacji północnej z pewnością wpadnie w oko wielbicielom wspinaczki. Ponad to plaże są tam wszystkie: piaszczyste, żwirowe i kamieniste. W małej wiosce Zaton nieopodal Zadaru położona jest piaszczysta plaża która przypadnie do gustu każdemu. Otoczona jest drzewami, więc jeśli znuży nas opalanie możemy schronić się w cieniu. Dookoła pełno udogodnień. Sklepiki, bary, place zabaw, park, centrum nurkowania, a nawet basen! Wartą uwagi jest też kamienista plaża Soline w miejscowości Biograd na Moru. Plaża przynależy do kempingu przez co wyposażona jest we wszystkie udogodnienia (sanitariaty, szatnie i natryski). Na miejscu są też bary, restauracje oraz wypożyczalnie sprzętu wodnego. Spragnionym zabawy proponujemy udać się na kamienistą plażę Zrce w miejscowości Novalja na wyspie Pag. To miejsce nazywane chorwacką Ibizą, przyciągające mnóstwo młodych ludzi. W nocnych klubach znajdujących się przy plaży impreza właściwie nigdy się nie kończy. O każdej porze słychać muzykę graną nierzadko przez światowej sławy DJ-ów. Dodatkowym udogodnieniem są specjalnie wydzielone strefy dla nie umiejących pływać oraz dla osób niepełnosprawnych. Plaża strzeżona jest przez ratowników, którzy dbają o bezpieczeństwo wczasowiczów. Za to na wyspie Murter znajdziecie piaszczysto – kamienistą plażę Slanica. To malutka plaża w zatoczce z łagodnym zejściem do wody. Nie jest może tak znana jak Zrce, ale bez problemu spełnia oczekiwania turystów. A na wyspie Dugi Otok na miano najlepszej plaży w pełni zasługuje plaża Sakarun koło miejscowości Veli Rat. Plaża słynie z białego piasku oraz przejrzystej wody. Charakteryzuje się płytkim i rozległym kąpieliskiem. Dopiero po przejściu 250 metrów od brzegu morze robi się głębokie na 3,5 metra przez co stała się wspaniałym miejscem do wypoczynku nad wodą z najmłodszymi. Przy plaży działają obiekty gastronomiczne, które serwują napoje oraz przekąski.

 

A właściwie to co tam w tej Dalmacji północnej jest do oglądania?

Otóż bardzo wiele! Zacząć trzeba koniecznie od Zadaru. To miasto w którym słońce zachodzi najpiękniej, a miasto każdego dnia serdecznie je pozdrawia. Wszystko dzięki architektowi Nikoli Bašića, który stworzył instalację nazwaną „Pochwała Słońcu”. To wielki okrąg o średnicy 22 metrów złożony ze szklanych płyt pod którymi umieszczone są baterie słoneczne. Gdy słońce zaczyna zachodzić instalacja mieni się tysiącem kolorowych światełek. Tuż obok cały czas trwa koncert organowy. Artystą, który pozwala wszystkim obcować ze swoją muzyką jest morze. To także sprawka Nikoli Bašića i jego „Sea Organ”. Pod kamiennymi schodami umieścił system składający się rur. Gdy uderza w nie morska woda i wlewa się do ich wnętrza morze zaczyna swój koncert. Zadar posiada również jedną z piękniejszych starówek w całej Chorwacji. W prawdzie podczas II wojny światowej została ona w dużej części zniszczona, dziś po sukcesywnym odbudowywaniu prezentuje się wspaniale. Na Starym Mieście koniecznie musicie odwiedzić Kościół św. Donata, największą ze świątyń w całej Dalmacji czyli Katedrę św. Anastazji oraz Rzymskie Forum.

 

W Dalmacji Północnej jest też miejsce nie z tej ziemi. Takie w którym zastanowicie się czy to jeszcze Chorwacja czy może już Księżyc. Chodzi o wyspę Pag, a właściwie o jej kamieniste i surowe wzgórza których krajobraz jest nie z tego świata. Bardziej przypomina szarą powierzchnię Księżyca niż wyspę na morzu Adriatyckim. Na Pag może zakręcić wam się w głowie, a na pewno będziecie mieć okazję by tupnąć nóżką. To właśnie tam znajduje się wspominana już plaża Zrce w miejscowości Novalja która zyskała miano chorwackiej Ibizy. Zmierzając na imprezę do Novalja zatrzymajcie się na wzniesieniu za miastem Pag i podziwiajcie jego cudowny krajobraz. Na wyspie istnieją także dobre warunki do wspinaczki. Odwiedzając Pag będziecie mieli też okazję podreperować swoje zdrowie. Występują tam naturalne źródła błota leczniczego, w których kąpiel może pomóc wszystkim tym którzy narzekają na reumatyzm.

wyspa pag
Wyspa Pag
Źródło: Pixabay

 

Dalmacja północna to miejsce w którym kontakt z naturą jest dosłownie na wyciągnięcie ręki, a to za sprawą parków narodowych których jest tam pod dostatkiem. Nieduży choć warty zachodu Park Narodowy Paklenica położony jest w południowej części pasma górskiego Velebit. Zwiedzający mają w nim wiele możliwości. Mogą udać się do kanionu Velika Paklenica, zbadać wnętrze jaskini Manita Peć (uwaga! stała temperatura w jaskini wynosi 10 stopni Celsjusza), wdrapać się na najwyższe szczyty: Vaganski Vrh (1750 m) i Sveto Brdo (1753 m).  Do spacerowania macie aż 150 km ścieżek i tras. Jedna z nich postara się nawet czegoś was nauczyć. Trasa pieszo – edukacyjna Pjeskarica przebiega przez miejsca bogate w roślinność i przeróżne formy skalne. Aby dokładniej się z nimi zapoznać korzystajcie z informacji na specjalnych tablicach umieszczonych na trasie. Dość niecodzienną atrakcją jak na park narodowy jest bunkier Josipa Broz Tito. Znajduje się w kanionie Vielikej Paklenicy. Budowę bunkra zakończono w latach 50 XX wieku. Wzniesiono go by w razie agresji ze strony Związku Radzieckiego ochronić mieszkańców okolicznych miejscowości. By móc podziwiać wspaniałości Parku Narodowego Paklenica będziecie musieli wyłożyć parę groszy. Nie są to jednak duże sumy. Dorośli zapłacą – 50 kn (ok. 30 zł), dzieci oraz studenci – 30 kn (ok. 18 zł), a parking będzie was kosztować – 10 kn (ok. 6 zł)

Paklenica
Park Narodowy Paklenica
Autor zdjęcia: Chmee2
Źródło: Praca własna autora

 

Jest też w Dalmacji północnej miejsce magiczne, najzieleńsze z zielonych w którym szumią wesoło bajkowe wodospady. Park Narodowy Krka. Położony jest w pobliżu Szybenika, a więc zahacza niejako o Dalmację środkową. Park Krka zajmuje obszar aż 109 km wzdłuż rzeki o tej samej nazwie. Jego wizytówką są powstałe na rzece wodospady m.in. Skradinski Buk. Droga do wodospadów będzie bez wątpienia najpiękniejszą drogą jaką pokonamy w życiu. Prawie kilometrowy odcinek ścieżek i kładek wodnych pośród mocno zielonej roślinności, która będzie nas bronić przed palącymi promieniami słońca. Lecz park Krka to nie tylko roślinność, znajduje się  tam także sporo zabudowań. W centralnej części parku znajdziecie jezioro Visovac. Na środku jeziora znajdziecie wysepkę. Na wysepce klasztor Franciszkanów z XV wieku. Stoją tam także młyny wodne oraz pozostałości po pierwszej w Europie elektrowni wodnej. Za wizytę w parku trzeba będzie oczywiście zapłacić. Ceny uzależnione są od pory roku w której pragniemy park odwiedzić. Najtaniej będzie zimą, najdrożej w lipcu i sierpniu. Info o biletach dostępne tutaj

Krka National Park 1
Park Narodowy Krka
Źródło: Pixabay
Krka National Park 2
Park Narodowy Krka
Źródło: Pixabay

 

Nie ma innego parku który byłby tak charakterystyczny. Ba! Nie ma w Chorwacji popularniejszego parku. Park Narodowy Jezior Plitwickich to miejsce unikatowe, które każdy chciałby zobaczyć.  Latem odwiedzają go tysiące turystów dziennie. No i o co takie wielkie halo? O 16 jezior kaskadowych połączonych ze sobą wodospadami, o ich turkusowy kolor, o piękno przyrody którego nie spotkacie w żadnym innym miejscu na świecie, o to że park został wpisany na listę światowego dziedzictwa kulturalnego i przyrodniczego UNESCO. Park Jezior Plitwickich połozony jest przy granicy z Bośnią i Hercegowiną w środkowej części Chorwacji. Wejść do wyboru macie aż cztery. Odrywać park możecie kilkunastoma różnymi trasami. Są one dostosowane pod względem trudności, najkrótsze przewidują 2 godzinne wędrówki, najdłuższe aż 8 godzin!  Wiadomo jak jest, jeśli nie chcecie narazić się na tłumy powinniście zacząć okrywanie Jezior Plitwickich jak najwcześniej. Wizyta nie będzie niestety darmowa, ale piękno poznając piękno parku uznacie, że pieniądze wydane na bilet nie poszły na zmarnowanie! Ceny uzależnione są jak w przypadku parku Krka od pory roku. Pełna lista cen dostępna tutaj

Plitvice Lakes National Park
Park Narodowy Jezior Plitwickich
Źródło: Pixabay

 

Na koniec chcielibyśmy przedstawić wam wyspę Dugi Otok. Jesteśmy przekonani, że przypadniecie sobie do gustu. Spójrzmy prawdzie w oczy, na wyspie Dugi Otok po prostu wypoczniecie. Nie ma tam zgiełku, nie ma miliona turystów, są plaże i jest błękit Adriatyku. Chcecie zwiedzać? Nie ma sprawy. Wybierzcie się do Parku Przyrodniczego Telašćica. Sprawdźcie czy latarnia morska Veli Rat naprawdę jest taka wysoka jak się o niej mówi (najwyższa na Adriatyku!). Odwiedźcie miejscowość Sali by zobaczyć kościół św. Marii, a może załapiecie się na festyn Saljske užance na którym organizowany jest wyścig osłów. Możecie też udać się do jaskini Strasna Pec. Czeka na was także Park Narodowy Kornati na który składa się archipelag 89 wysp. Dugi Otok stara się jak może by was zauroczyć, dlatego bądźcie tak mili i poświęćcie mu choćby chwilę.

Reklamy

0 komentarzy dotyczących “Jak ugryźć Chorwacje? – czyli rozkładamy wyjazd na urlop na czynniki pierwsze. Część 3 – wybór regionu. Dalmacja Północna

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: