Artykuł Chorwacja

Jak ugryźć Chorwację? – czyli rozkładamy wyjazd na urlop na czynniki pierwsze. Część 1 – Transport

white yachts on body of water during sunset
Photo by Pixabay on Pexels.com

Chorwacja już dawno stała się turystyczną mekką dla wielu Polaków. Co raz częściej polskie morze wypierane jest przez cudowne wody Adriatyku. W zasadzie nie ma się czemu dziwić. Chorwacja przyciąga naszych rodaków stosunkowo dobrymi cenami, wspaniałymi plenerami, ogromem zabytków i nawet kamieniste plaże nie są nam straszne! Jak donosi Chorwacka Wspólnota Turystyczna w zeszłym roku Chorwację odwiedził prawie milion polskich turystów. Całkiem spora grupa. Najczęściej są to wypady rodzinne lub w grupach przyjaciół. Wiadomo, w grupie nie dość, że taniej to jeszcze dużo weselej.  O tym jak bardzo Chorwacja sprawdza się jako wakacyjna destynacja przekonywała nas (i wciąż przekonuje) nasza droga koleżanka Gosia, która jest bywalcem chorwackiego wybrzeża od lat. Tylko jak się do tego wszystkiego przygotować? Jechać samochodem czy czatować na tanie loty? Który region będzie najlepszy? Kiedy rezerwować? Zdaniem Gosi wszystko da się ogarnąć, trzeba tylko w odpowiedzieć sobie na powyższe pytania i zacząć działać.

Co wybrać? Samochód czy samolot?

flight traffic car airport
Photo by Pixabay on Pexels.com

Samolotem daleko nie zajedziemy, a raczej nie ulecimy. Ceny biletów lotniczych do Chorwacji to nie są niestety tanie rzeczy. Oczywiście, czasem udaje się znaleźć super okazje, wtedy nie ma co się zastanawiać trzeba z nich korzystać. Nam udało się znaleźć bilety w dwie strony z Berlina do Rijeki za 88 zł. Zazwyczaj jednak nie jest tak kolorowo. Bilet lotniczy do Chorwacji to wydatek rzędu kilkuset złotych w dwie strony. Nie dość, że przewoźnicy nie zachęcają cenami, to jeszcze siatka połączeń nie jest zachwycająca. Nie licząc lotów charterowych (te to dopiero bywają drogie) i połączenia Katowice – Split, na Chorwackie lotniska możemy dostać się tylko z Warszawy. Dla mieszkańców zachodniej Polski informacją pocieszająca są loty z Berlina. Dużo tańsze niż krajowe to fakt, trzeba jednak to wszystko na spokojnie przekalkulować. Bo może się okazać, że bilet na samolot w super cenie, ale dojazd do Berlina pochłonie mnóstwo pieniędzy. Jeśli chcecie do Chorwacji lecieć, a nie jechać to warto zacząć sprawdzać ceny z wyprzedzeniem. Trzeba się też często przyglądać sytuacji w wyszukiwarkach lotów. Nigdy nie wiadomo kiedy rzucą tanie bilety.

W większości przypadków wygrywają samochody. Dzieje się tak z prostej przyczyny. Samochodem mimo, że dłużej jest po prostu lepiej. Koszty paliwa i winiet podzielimy na wszystkich pasażerów. Bagażu zabierzemy więcej, nie martwiąc się o dopłaty za nadbagaż, a i kawałek świata zobaczymy po drodze. Samochód daje nam więcej swobody. Nie musimy tylko leżeć plackiem na plaży. Nie interesuje nas komunikacja miejska. Wsiadamy, trzaskamy drzwiami (byle lekko!), zapinamy pas i w drogę. Będąc na miejscu nie ogranicza nas nic, możemy zwiedzić okolice i nie tylko Jedynym minusem jest czas przejazdu. Przestawia się w granicach 12-18 godzin w trasie. Wszystko zależy od tego skąd wyruszamy i do kąt jedziemy. Trzeba też pamiętać, że po drodze mogą spotkać nas „niespodzianki” które wydłużą czas przejazdu. No i tutaj trzeba sobie zadać ważne pytanie.

Którędy jechać?

activity adventure blur business
Photo by rawpixel.com on Pexels.com

Możliwości są jest wiele. Mieszkańcy zachodniej polski wybiorą trasę przez Czechy – Austrię i Słowenię. Ci z północnego zachodu pojadą przez Niemcy (chcąc ominąć polskie drogi), Austrię i Słowenie. Podróżujący ze wschodnich części kraju najchętniej wybiorą drogę przez Słowację i Węgry. No i cóż to za różnica które kraje będziemy mijać? Otóż wielka! Wybierając trasę przez konkretny kraj trzeba pamiętać o paru sprawach. Najważniejszą z nich są opłaty za przejazd tzw. winiety. Co kraj to inna cena. Możecie je kupować w różnych wariantach, najczęściej są one wydawane na 10 dni lub miesiąc. Najdroższe kupicie na Słowenii, dlatego wielu podróżnych omija ten kraj w drodze do Chorwacji. Kwestią sporu między wczasowiczami pozostaje kwestia miejsca zakupu winiet. Jedni są zagorzałymi zwolennikami zakupu ich w Polsce przez specjalne portale internetowe. Inni uważają to za kompletnie nieopłacalne i kupują winiety na przejściach granicznych lub stacjach benzynowych w kraju ich obowiązywania lub przez Internet.

Ceny winiet w poszczególnych krajach dostępne na oficjalnych stronach zarządców dróg.

  • Ceny winiet w Austrii dostępne tutaj.
  • Ceny winiet w Czechach dostępne tutaj.
  • Ceny winiet na Słowacji dostępne tutaj. (w języku polskim)
  • Ceny winiet w Słowenii dostępne tutaj. (w języku polskim)
  • Ceny winiet na Węgrzech dostępne tutaj. (w języku polskim)

W zasadzie winiety nie są obowiązkowe. Jednak by legalnie poruszać się po autostradach w wyżej wymienionych państwach posiadać je trzeba. Pamiętajcie, że w przypadku kontroli za brak winiety policja może ukarać was mandatem i to dość wysokim! 

Skoro już wspomnieliśmy o stacjach benzynowych, to kolejną sprawą są ceny paliw. Paliwa na zapas w Polsce przecież nie kupimy, będziemy musieli tankować po drodze, nie wspominając o powrocie. Ceny paliw w poszczególnych krajach będą różne. Wiadomo jak jest, nie ma jednej ceny na paliwo, a do tego są to stawki bardzo ruchome.

Orientacyjne stawki za paliwo znajdziecie tutaj.

A w Chorwacji wygląda to tak..

road people street smartphone
Photo by SplitShire on Pexels.com

Gdy dojedziemy już do Chorwacji nie dajmy się zaskoczyć brakiem winiet. Autostrady i drogi szybkiego ruchu są tam płatne. Dość ciekawy i innowacyjny jest sposób pobierania opłat za przejazd. Wjeżdżając na autostradę otrzymujecie kartę, którą oddajemy przy zjeździe, a opłata naliczana jest tylko za przejechany odcinek. Cena za przejazd zależna jest też od rodzaju pojazdu.

Wszystkie informacje, w tym ceny za przejazd znajdziecie na stronie zarządcy autostrad, o tutaj.

 

 

 

 

Reklamy

0 komentarzy dotyczących “Jak ugryźć Chorwację? – czyli rozkładamy wyjazd na urlop na czynniki pierwsze. Część 1 – Transport

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: