Artykuł Mini Niezbędnik Porady Węgry

Budapeszt – przydatne info.

 

light city sky love
Photo by musicFactory lehmannsound on Pexels.com

O Budapeszcie mówi się różnie. Zdaniem niektórych to miasto szalenie obskurne i brudne. Takie w którym większość ulic „ozdobiona” jest obdrapanymi kamienicami, a po chodnikach spacerują wyłącznie bezdomni. Inni zachwycają się naddunajską stolicą, opowiadając o niej w samych superlatywach. Wychwalają przepiękną architekturę, wymieniają całą masę atrakcji, chwalą lokalną kuchnie.  I w co tu wierzyć? Trzeba to jakoś wyśrodkować. Atrakcji które zachwycają znajdziecie w Budapeszcie mnóstwo. Podobnie sprawa ma się z obdrapanymi kamienicami. Nie zawsze piękne miejsca muszą być przecież wizualnie idealne. Może własnie ten kontrast nadaje miastu jego unikalną magię? Nie dowiecie się dopóki nie sprawdzicie tego na własnej skórze. Zanim to nastąpi, warto posiąść odrobinę wiedzy. Np. jak dojechać z lotniska? gdzie kupić bilet na autobus? W razie nieoczekiwanych sytuacji, gdzie znaleźć polską ambasadę?

 • Lotnisko

woman walking on pathway while strolling luggage
Photo by Oleksandr Pidvalnyi on Pexels.com

Port lotniczy Budapeszt im. Ferenca Liszta – największy międzynarodowy port lotniczy Węgier, znajduje się 16 km na południowy wschód od centrum Budapesztu. Rocznie obsługuje ponad 8 milionów pasażerów.

Nazwa lotniska (po węgiersku)

Adres

Nr telefonu

Kod IATA

Strona WWW

Liczba terminali

Budapest Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtér

1185 Budapest, BUD  Nemzetközi Repülőtér

+ 36 (1) 296-9696

BUD

https://www.bud.hu/en

3

Na lotnisku w Budapeszcie znajdziecie 3 terminale: Terminal 1 (nieczynny), Terminal 2A (dla lotów z/do strefy Schengen, oprócz Wielkiej Brytanii), 2B (dla lotów z/do po za strefę Schengen + Wielka Brytania) Między terminalami 2A i 2B znajduje się część wspólna nazwana Skycourt, w której możecie zrobić zakupy, zjeść coś lub po prostu poczekać na swój lot w specjalnie wydzielonych do tego strefach.

Przechowalnia bagażu.

Przechowalnie bagażu znajdziecie w Skycourt na poziomie przylotów. Koszt przechowania bagażu zależny jest od czasu na jaki planujemy go pozostawić. Ceny sprawdzicie tutaj

Parking

Miejsc parkingowych na lotnisku w Budapeszcie jest bardzo dużo. Parkingi podzielone są na kategorie i znajdują się w różnych częściach lotniska. Znajdziecie tam parking przy samym terminalu, parking dla wyjazdów typowo wakacyjnych, parking premium, parkingi dla autobusów. Wszystkie opcje dostępne tutaj. Po kliknięciu na wybrany parking macie możliwość zapoznania się z cenami za postój.

Pozostałe informacje

Na lotnisku dostępna jest bezpłatna sieć Wi-Fi do której dostęp (na 2 godziny) uzyskać można po przez zalogowanie się i zaakceptowanie regulaminu.

Palenie papierosów dozwolone jest tylko w wyznaczonych do tego miejscach przed terminalem oraz po odbyciu kontroli bezpieczeństwa na tarasie.

Na lotnisku znajdziecie także kaplicę która otwarta jest codziennie w godzinach 4:00 – 24:00

Swoje stanowiska na lotnisku mają najpopularniejsze wypożyczalnie samochodowe.

Na 3 piętrze w hali odlotów terminala 2A znajduje się taras widokowy

 

 • Komunikacja miejska

metro station people woman
Photo by Life Of Pix on Pexels.com

Bardzo dobrze zorganizowany, stosunkowo łatwy do ogarnięcia system składający się z metra, tramwajów, trolejbusów i autobusów. 4 linie metra są jak w każdym większym systemie komunikacyjnym najważniejsze i najszybsze. Nie ma co się jednak zamykać na inne opcje, wybierać trzeba te najkorzystniejsze.

Zanim jednak cokolwiek wybierzemy chcąc dostać się z punktu A do punktu B musimy wiedzieć gdzie szukać połączeń. Do wyboru przewoźnik BKK FUTAR przygotował dla nas stronę internetową lub aplikację. Zarówno w wyszukiwarce na stronie jak i w aplikacji możemy wpisać dokładny adresy, a nie nazwy przystanków. (w apce możeliwe wyszukiwanie po lokalizacji) Dostaniemy wtedy cały plan przejazdu zaznaczony na mapce, uwzględniający dojście pieszo do przystanków. Dodatkowo na mapie możecie sprawdzić aktualną pozycję każdego pojazdu, a klikając na wybrany przystanek dostajecie informację o najbliższych odjazdach.

Ceny biletów:

 • Bilet pojedynczy – 350 HUF (ok. 5 zł)
 • Bilet przesiadkowy na dwa przejazdy – 530 HUF (ok 7,5 zł)
 • Bilet 24 godzinny – 1650 HUF (ok 25 zł)
 • Bilet 72 godzinny – 4 150 HUF (ok 65 zł)
 • Bilet 7 dniowy – 4 950 HUF (ok 71 zł)
 • 10 biletów jednorazowych – 3000 HUF (ok 43 zł)

Z opłat za bilety zwolnieni są obywatele Węgier i UE powyżej 65 roku życia posiadające przy sobie dokument potwierdzający wiek oraz dzieci w wieku przedszkolnym (do 6 roku życia).

Studenci otrzymują zniżkę wyłącznie przy zakupie biletów miesięcznych, kwartalnych i rocznych.

Gdzie kupić bilet?

Bilety możecie zakupić w automatach biletowych znajdujących się przy niektórych przystankach, w kioskach i innych punktach sprzedaży.

 

 • Budapest Card

shopping business money pay
Photo by Pixabay on Pexels.com

Możliwość kusząca aczkolwiek do przemyślenia. Sprawa ma się następująco. Kupujecie kartę turystyczną ważną przez 24, 48, 72, 96 lub 120 h. Dzięki niej w cenie macie komunikacje miejską, wstęp do 13 wybranych muzeów, zniżki w restauracjach i kawiarniach. Korzyści wyjątkowo dużo, wszystkie znajdziecie (w języku angielskim) tutaj. Czy opłaca się kupować kartę? Wszystko zależy od planu waszej wycieczki. Jeśli planujecie odwiedzać muzea, a głównym środkiem komunikacji może być komunikacja miejska to Budapest Card sprawdzi się idealnie. Decydując się na zakup karty, najlepiej zrobić to przez internet. Ceny są nieco niższe niż w punktach sprzedaży na miejscu.

Ceny zakupu przez internet

 • Budapest Card 24h – 21,99 EUR
 • Budapest Card 48h – 32,99 EUR
 • Budapest Card 72h – 42,99 EUR
 • Budapest Card 96h – 52,99 EUR
 • Budapest Card 120h – 62,99 EUR

 

flag of poland
Photo by Kaboompics .com on Pexels.com

Kontakt

AMBASADA RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ W BUDAPESZCIE

REFERAT DS. KONSULARNYCH

 

1068 Budapest

Városligeti fasor 16.

Numery telefonów:

+ 36 1 413 82 06

+ 36 1 413 82 08

Fax: + 36 1 351 1725

E-mail: budapeszt.amb.wk@msz.gov.pl

Po godzinach urzędowania – od godziny 16.15 do godziny 8.15 – oraz w dni wolne od pracy działa  telefon alarmowy konsula dyżurnego:

 

+ 36 20 472 95 02

Telefon alarmowy przeznaczony jest do kontaktu z konsulem dyżurnym wyłącznie w nagłych wypadkach losowych wymagających natychmiastowej interwencji konsula, do których należą: zgony, zatrzymania, aresztowania, wypadki z udziałem obywateli polskich, sytuacje kryzysowe.

Reklamy

0 komentarzy dotyczących “Budapeszt – przydatne info.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: