Artykuł Węgry

Budapeszt – najważniejsze atrakcje.

Węgry są stosunkowo tanim kierunkiem podróży, co oczywiście nie znaczy, że gorszym! Ceny porównywalne do tych w kraju, także z torbami nas nie Węgrzy nie puszczą.  Cóż można w tym Budapeszcie zobaczyć? Otóż bardzo wiele! Atrakcjami turystycznymi naddunajska stolica Węgier jest dosłownie obładowana. Zabytek, na zabytku! Wielbicie architektury będą w niebo wzięci, ale i zwykli turyści nie powstrzymają zachwytów. Ci którzy do komunikacji miejskiej nie pałają sympatią, powinni choć raz przejechać się tutaj najstarszą linią metra w Europie, pozostali już pewnie siedzą w wagonach! 😉 Do tego dla relaksu można skorzystać z kąpieli w termach. Potem może mały rejs po Dunaju? Budapeszt gotowy jest spełnić oczekiwania wszystkich, w końcu co roku odwiedzają go ponad 2 miliony turystów. Spora sumka, co tylko dowodzi, że wybrać się tam warto.

 

Wzgórze zamkowe

budapest 1
Wzgórze zamkowe
Źródło: Pixabay

Piękny kompleks budynków pałacowych znajdujący się na wzgórzu, wszystko wpisane na listę światowego dziedzictwa Unesco. Nie ma gadania, trzeba to zobaczyć. W skład kompleksu zalicza się m.in. Muzeum Historii Budapesztu, Galeria Narodowa oraz Biblioteka Széchényiego. Zamek królewski (Buda Castle) przyjmuje rzesze turystów, a ułatwia im to udostępniając wszystkie zewnętrze części całkowicie za darmo. Taras wschodni i zachodni, a także dziedziniec można obejrzeć bez żadnych dodatkowych opłat. Wymienione przez nas wcześniej instytucje każą sobie płacić za wstęp, co jest oczywiście całkowicie zrozumiałe. Nie są to jednak wyjątkowo wygórowane ceny.

Bilety wstępu:

Podane ceny są cenami za bilety bez zniżek. Więcej informacji znajdziecie po kliknięciu w link.

 

Parlament

budapest 2
Parlament
Źródło: Pixabay

Z zewnątrz wygląda co najmniej fenomenalnie, neogotycki styl nadaje budynkowi nieco mrocznego charakteru. W całej okazałości dobrze jest oglądać go od strony Dunaju (a najlepiej stojąc po przeciwnej stronie, a jeszcze lepiej z Baszty Rybackiej). Wejść do środka możemy od placu Kossuth Lajos tér. Nie ma zaskoczenia, wnętrza parlamentu skromnym nazwać zdecydowanie nie można. Podczas budowy użyto 40 kilogramów złota oraz prawie pół miliona kamieni szlachetnych. Nie umiemy sobie nawet wyobrazić tych ilości, bogactwo obecne absolutnie wszędzie. Węgierski parlament składa się  się 691 pomieszczeń, 29 klatek schodowych, 13 wind, 27 wejść i 10 podwórzy. Przestrzeń ogromna, będzie co oglądać. Najbardziej reprezentatywne z nich to: Dawna Izba Wyższa, Hol Główny oraz kuluary obok Sali pod Kopułą. Pod samą kopułą znajduje się, korona świętego Stefana, jego berło oraz jabłko królewskie, które stanowią jedne z ważniejszych symboli narodowych Węgier. Wstęp do parlamentu może być nieco ograniczony podczas jego pracy. Cena biletów wstępu zależna jest od wieku oraz od tego czy jesteśmy obywatelami UE.

Bilety wstępu:

 • Dorośli, Obywatele UE  – 2400 HUF (ok. 32 zł)
 • Studenci i Uczniowie, Obywatele UE (6-24 lat) – 1300 HUF (ok. 17 zł)
 • Dorośli, Obywatele z poza UE  – 6000 HUF (ok. 78 zł)
 • Studenci i Uczniowie, Obywatele z poza UE (6-24 lat) – 3100 HUF (ok. 41 zł)
 • Dzieci do lat 6 – wstęp bezpłatny 

 

Baszta Rybacka i Kościół Macieja

budapest 3
Baszta Rybacka
Źródło: Pixabay

Dwa bardzo charakterystyczne punkty na turystycznej mapie Budapesztu i w dodatku jeden obok drugiego. Baszta niegdyś będąca fragmentem murów obronnych, dziś stanowi świetny punt widokowy. Z jej wieżyczek można podziwiać panoramę Pesztu z budynkiem Parlamentu na czele. Już sama biała zabudowa Baszty wprawia wzrok w zachwyt. Jej nazwa związana jest z rybakami którzy prawdopodobnie zamieszkiwali okolice. Prz Baszcie koniecznie trzeba też obejrzeć pomnik dosiadającego konia, pierwszego króla Węgier, Stefana.

Bilety wstępu:

 • Dorośli: 800 HUF (ok. 12 zł)
 • Dzieci, Studenci: 400 HUF (ok. 6 zł)
 • Dzieci poniżej 6 roku życia: wstęp wolny
 • Emeryci: 400 HUF (ok. 6 zł)

Kościół Macieja znajdujący się tuż obok Baszty powinno się obejrzeć głównie ze względu na cudowne freski w środku świątyni. Po za tym dla amatorów muzyki mamy dobrą wiadomość. W kościele od czasów średniowiecznych regularnie odbywają się koncerty organowe. Podczas okupacji tureckiej kościół przekształcony był w meczet. Po koniec XIX przebudowano go w stylu neogotyckim i do dnia dzisiejszego możemy podziwiać jego wspaniałe zewnętrzne zdobienia. Oficjalnie nosi nazwę Wniebowzięcie Najświętszej Marii Panny, ale nazywany jest Kościołem Macieja na cześć  węgierskiego króla Macieja Korwina.

budapest 4
Kościół Macieja
Źródło: Pixabay

Bilety wstępu:

 • Dorośli 1500 HUF (ok. 21 zł)
 • Studenci (z legitymacją) 1000 HUF (ok. 14 zł)
 • Seniorzy 60+ (z dokumentem potwierdzającym wiek) 1000 HUF (ok. 14 zł)
 • Bilet rodzinny (2 dorosłych + 1 dziecko) 3500 HUF (ok. 49 zł)

Buty na brzegu Dunaju

budapest 5
Buty na brzegu Dunaju
Źródło: Pixabay

Pozornie to tylko stojące nad brzegiem rzeki buty. Mimo swojej powszedniości przypominają o mrocznych wydarzeniach. To pomnik zamordowanych podczas Holocaustu żydów. Dokładnie 60 różnych par butów przywołuje pamięć o wielu którzy podczas terroru strzałokrzyżowców stracili nad Dunajem życie. Zostali rozstrzelani, a ich ciała wpadały do rzeki. Mimo swojej prostoty pomnik jest niesamowicie wymowny. Skłania do zadumy, a na odwiedzających robi przeogromne wrażenie.

 

Most Łańcuchowy

budapest 6
Most Łańcuchowy
Źródło: Pixabay

Nowy Jork ma Brookliński, Praga ma most Karola, ale i Budapeszt nie ma się czego wstydzić! Wręcz przeciwnie, mają się Węgrzy czym pochwalić! Most Łańcuchowy, nie dość że jest pierwszym łączącym Budę i Peszt, to jeszcze w dodatku przoduje jako pierwsza kamienna przeprawa na Dunaju. Miał on niestety trudny początek bo podczas otwarcia ogniwo jednego z łańcuchów pękło co spowodowało runięcie do wody całego przęsła. Ucierpiał także podczas II wojny światowej. Został wysadzony przez wycofujące się jednostki Wermachtu. Na szczęście dzisiaj jest o wiele spokojniej, a most stał się idealną miejscówka na wieczorne spacery. Podczas których podziwiać można doskonały widok na dwie części miasta.

 

Bazylika św. Stefana

budapest 7
Bazylika św. Stefana
Źródło: Pixabay

Największy kościół Budapesztu – gotowy pomieścić ok. 8500 wiernych. Zlokalizowany przy placu św. Stefana w pobliżu mostu Łańcuchowego. Wyróżnia go ogromna 96- metrowa kopuła która od wewnętrznej strony upiększona jest mozaiką przedstawiającą Boga Ojca. Bazylika oprócz wspaniałego wnętrza ma turystom coś jeszcze do pokazania. Bogato zdobiony relikwiarz kryjący największy skarb narodowy Węgier. W jego środku naród węgierski przechowuje relikwie po swoim pierwszym królu i patronie św. Stefanie w postaci jego zmumifikowanej prawej dłoni.

Bilety wstępu:

 • Dorośli 1600 HUF (ok. 23 zł)
 • Studenci, Seniorzy 1200 HUF (ok. 17 zł)

 

Wzgórze Gellerta, Skalna kaplica

budapest 8
Pomnik na wzgórzu Gellerta
Źródło: Pixabay

Wzgórze widoczne niemal z każdej strony, a to wszystko dzięki pomnikowi wolności przedstawiający kobietę trzymającą palmowy liść. Wzniesiono po II  wojnie światowej, jako symbol wdzięczności dla armii radzieckiej za wyzwolenie Budapesztu. Dziś gdy wszystkie komunistyczne akcenty zostały usunięte pomnik ma przesłanie ogólne i upamiętnia wszystkich którzy polegli za Węgry. Wzgórze nosi imię biskupa Gellerta,  który na rozkaz króla Stefana nawracał pogan. Nie byli zachwyceni. Jak głosi legenda zamknęli biskupa w beczce i spuścili ją ze szczytu wzgórza. Zahaczcie koniecznie o skalną kaplicę, która mieści się w jaskiniach u stóp wzgórza. Skalne ściany jaskini przyozdobione zostały sakralnymi symbolami. Znajdzie się tu nawet polski akcent. W kaplicy zobaczyć można replikę obrazu z Matką Boską Częstochowską.

 

Hala Targowa

budapest 9
Hala Targowa
Źródło: Pixabay

Największy zamknięty targ Budapesztu zaprasza do odkrycia smaków Węgier i nie tylko. Rozmiary hali budzą podziw. W środku setki stoisk oferujących bardzo bardzo wiele. Hala targowa to nie tylko stragan z owocami i warzywami. Znajdziecie tam całe mnóstwo pamiątek, wyroby ze skóry, a nawet kilka lokali serwujących jedzenie typu fast food w węgierskim stylu. Po za tym dla fanów supermarketów na poziomie -1 Aldi. Kupiecki gwar wszechobecny. Ci z was którzy uwielbiają jedzeniowe pamiątki powinni wybrać to miejsce jako pierwszy punkt wycieczki. Reszta, też musi w Hali Targowej zawitać chociażby po to by przekonać się o kupieckiej magii.

 

Wielka Synagoga

budapest 10
Wielka Synagoga
Źródło: Pixabay

Mają Ci Węgrzy zamiłowanie do wielkich rzeczy. Największa synagoga w Europie, trzecia na świecie. Wysoka na 75 metrów, szeroka aż na 27, a na dzień dzisiejszy gotowa pomieścić około 3000 osób. Monumentalny budynek zachwycający mnóstwem zdobień. Przeszedł jednak swoje, jeszcze przed wojną uległ wielu zniszczeniom dokonanym przez pronazistowskich strzałokrzyżowców.  Dopiero w czasach komunizmu znów stał się miejscem modlitwy, pod koniec wojny była miejscem schronienia wielu uchodźców. W latach 90 podjęto przeszła gruntowną  odbudowę zakończoną w 1996 roku i od tamtego czasu zachwyca wszystkich odwiedzających.

Bilety wstępu:

 • Dorośli  – 4000 HUF (ok. 56 zł)
 • Studenci – 3000 HUF (ok. 42 zł)
 • Dzieci w wieku 6 – 12 lat – 1200 HUF (ok. 16 zł)
 • Bilet rodzinny (2 dorosłych + 2 dzieci) – 9000 HUF (ok. 118 zł)

 

Plac Bohaterów

budapest 11
Plac Bohaterów
Źródło: Pixabay

Na końcu ulicy Andrássy útca, w bliskim sąsiedztwie parku znajdziecie jeden z największych i najważniejszych placów Budapesztu. Na jego środku 36 metrowy pomnik archanioła Gabriela upamiętniający 1000 rocznicę powstania Węgier. Jeśli wierzyć legendom, to właśnie Gabriel ukazując się pierwszemu królowi Węgier nakazał mu przejęcie korony. Przy kolumnie dosiadające swoich koni, posągi Madziarów – plemienia od którego wywodzą się Węgrzy. Plac Bohaterów z dwóch stron otoczony jest kolumnadą na której przedstawione są najważniejsze postacie węgierskiej historii. Plac położony jest w pobliżu dwóch okazałych i ważnych instytucji. Tuż obok znajdują się Muzeum Sztuk Pięknych oraz Pałac Sztuki.

 

Zamek Vajdahunyad

budapest 12
Zamek Vajdahunyad
Autor zdjęcia: Felix König
Źródło: Praca własna autora

Zamek z nietypową historią. Otóż w miejscu w którym się znajduje podczas hucznych obchodów 1000 lat istnienia Państwa Węgierskiego zorganizowana wystawę obiektów Wielkich Węgier. Wzniesiono sporo kopii budynków węgierskich z tamtych czasów. Budowano z nietrwałych materiałów z myślą o ich rozmontowaniu po zakończeniu wystawy. Publiczność zachłysnęła się wystawą i zakochała się w niej bez reszty. W związku z tym podjęto owszem decyzję o rozmontowaniu obiektów, ale w ich miejsce postawiono całkiem nowe i o wiele trwalsze, które pozostają na swoim miejscu do dziś. Dlatego teraz można śmiało obejrzeć kopie zamaku z Vajdahunyad który oryginalnie znajduje się dziś na terenie Rumunii.

W zamku znajduje się obecnie muzeum rolnictwa.

Bilety wstępu: (Wizyta w muzeum + zwiedzanie wieży)

 • Dorośli 2100 HUF (ok. 28 zł)
 • Dzieci 1300 HUF (ok. 17 zł)

 

Termy Széchenyi fürdő

budapest 13
Termy Széchenyi fürdő
Źródło: Pixabay

I znów rzecz niesłychanie wielka. Największy kompleks basenów i term w Europie. 15 basenów krytych, 3 zewnętrzne i do tego wszystkiego 10 saun. Mało? Macie jeszcze małe wanny pozwalające na zażycie kąpieli leczniczych. W każdym z basenów woda pochodząca z dwóch różnych źródeł termalnych utrzymująca temperaturę 25 i 23 stopnie Celsiusza. Od lat 80 obiekt jest nie tylko miejsce rozrywkowym, ale i leczniczym. Działa tu prężnie pierwszy odział fizykoterapii, a woda w basenach zawierająca wapń, magnez, fluor i sód pomaga chorym na stawy. Nie dość, że frajda to i podleczyć się można.

Ceny biletów wstępu dostępne tutaj

 

 

Reklamy

1 komentarz dotyczący “Budapeszt – najważniejsze atrakcje.

 1. Bardzo fajny ten spis !! :)) W Budapeszcie byłam tylko raz i tylko na kilka godzin, ale następnym razem muszę odhaczyć tę listę atrakcji 😉

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: