Litwa Mini Niezbędnik

Wilno – przydatne info.

Wilno jawi się jako miasto w którym nudzić się nie będziecie. Oferuje całe mnóstwo atrakcji, a w jego zawiłą i zróżnicowaną historię warto się zagłębić. Tylko jak to wszystko ogarnąć? Do którego autobusu wsiąść? Jaki bilet kupić? Jak dotrzeć do centrum z lotniska? Może warto zamówić taksówkę? Postaramy się nieco wszystkie te zagadnienia, ale jak powszechnie wiadomo wszystko i tak wyjdzie w praniu 😛

 

 • Podstawowe informacje

wilno1
Bazylika archikatedralna św. Stanisława Biskupa i św. Władysława
Źródło: Pixabay

Wilno – stolica Litwy, największe pod względem powierzchni miasto w krajach bałtyckich

Liczba ludności: 545 280

Powierzchnia: 401 km²

Strona internetowa: http://vilnius-tourism.lt/pl/ (dostępna w języku polskim)

 

 • Lotnisko

pexels-photo-968875.jpeg
Źródło: Pexels

 

Międzynarodowy port lotniczy Wilno (kod IATA VNO) – największy port lotniczy Litwy, zlokalizowany jest w odległości 6 km od centrum miasta. Rocznie obsługuje ponad 3.5 mln pasażerów

Na lotnisku znajduje się przechowalnia bagażu czynna całą dobę. Oprócz niej oferowana jest usługa dzięki której możecie zabezpieczyć bagaż, po przez owinięcie go w specjalny przezroczysty materiał.

Kontakt do działu bagaży zagubionych

UAB „Litcargus“
Phone: +370 614 12881
Email: bagazas@litcargus.lt
UAB „Baltic Ground Services“
Phone: +370 610 75212
Email: lostfound@bgs.aero

Przed terminalem znajdziecie krótko- i długoterminowe parkingi, których ceny znajdziecie tutaj. Na stronie po wybraniu na mapce odpowiedniego parkingu zostaniecie przekierowani na stronę rezerwacyjną na której po wpisaniu dat i godzin otrzymacie informację o dostępności i cenie.

Dojazd do/z lotniska:

 • Pociągiem

Z głównego dworca kolejowego w Wilnie kursuje specjalny pociąg „Vilnius-Airport”.  Pociąg kursuje 16 razy dziennie, podróż na lotnisko trwa około 7 minut. Bilet to koszt 0,70 Euro, można go nabyć przez internet, w pociągu i na stacji kolejowej.

(Stacja końcowa przy lotnisku nazywa się „Oro uostas”)

 • Autobusem miejskim

Do lotniska dojeżdżają 3 regularne linie autobusowe i 1 pośpieszna Autobusami nr 1 i 2 dojedziecie do dworca głównego dworca kolejowego. Autobus nr 88 dowiezie was do centrum miasta. Pośpieszny autobus nr 3G przejeżdża przez centrum, a jego ostatnim przystankiem jest dzielnica Fabijoniškės (pol. Fabiaszanki). Bilet jednorazowy kosztuje 1 Euro, możecie go zakupić w kiosku lub u kierowcy. Rozkład jazdy z lotniska (przystanek Oro uostas) znajdziecie tutaj.

 • Mikrobusem

Firma Toks przewozi pasażerów z dworca autobusowego (który znajduje się w pobliżu głównego dworca kolejowego) na lotnisko w Wilnie i z powrotem mikrobusem. Bilet jednorazowy kosztuje 1 EUR. Przystanek autobusowy znajduje się obok terminalu lotniska, w pobliżu hali przylotów C. Rozkład jazdy znajdziecie tutaj.

 • Taksówką

Przed terminalem znajdziecie postój taksówek, które współpracują z portem lotniczym w Wilnie. Można w nich płacić zarówno kartą jak i gotówką

Najpopularniejsze trasy i ich stawki:

 1. Lotnisko w Wilnie – Stare Miasto (Plac Katedralny) – około 10 EUR
 2. Lotnisko w Wilnie – aleja Konstitucijos – około 12 EUR
 3. Port Lotniczy w Wilnie – Centrum Wystawowo-Kongresowe Litexpo – około 9 EUR 
 4. Port Lotniczy w Wilnie – Szpital Santariskiu Klinikos – około 18 EUR 

Port lotniczy w Wilnie posiada stanowiska najpopularniejszych wypożyczalni samochodowych: Addcar rental, Autobanga Rent A Car, AVIS, Budget, Europcar, Eurorenta, Hertz, Ollex, Siglita Rent a Car, SIXT, Unirent,

Na lotnisku znajdziecie także wiele sklepów, kawiarni i restauracji.

Adres

Strona internetowa

Telefon

Rodunios road 10 a, LT – 02189, Vilnius, Lietuva

http://www.vilnius-airport.lt

+370 5 273 9305

 

 • Komunikacja miejska

pexels-photo.jpg
Źródło: Pexels

Na transport publiczny w Wilnie składają się linie autobusowe oraz trolejbusowe. Autobusy podzielone są na linie zwykłe które oznaczone są kolorem niebieskim oraz linie pośpieszne które oznaczone są kolorem zielonym, a do numeru linii dodana jest też literka G np. 3G. Trolejbusy zaznaczone są na czerwono

Rozkład jazdy dostępny po polsku możecie sprawdzić tutaj. Internetowy rozkład jazdy pozwoli wam na sprawdzanie nie tylko godzin odjazdu. Możecie sprawdzić trasę konkretnej linii na mapie, zobaczyć aktualną pozycję autobusów. Jest też możliwość wyszukiwania połączeń po adresie. Nie wpisujecie jednak pełnego adresu, a tylko nazwę ulicy. Nie zawsze też udaje się znaleźć wszystkie miejsca. Najlepiej sprawdzić trasę komunikacją miejską na google maps, gdzie sprawdzicie nazwy przystanków w pobliżu. Mając nazwę przystanku sprawdzenie rozkładu zajmie wam dosłownie chwilkę.

Kupując bilety dobrze było by wiedzieć jak często będziemy korzystać z usług komunikacji miejskiej. Nie zawsze jesteśmy w stanie to przewidzieć, zwłaszcza podczas pierwszej wycieczki. Wybór mamy całkiem spory. Możemy kupić tradycyjny bilet jednorazowy za 1 Euro, który uprawnia nas do przejazdu jedną linią aż do końcowego przystanku, bez możliwości przesiadek. Do dyspozycji jest także karta Vilniečio kortelė, którą zakupimy w kioskach (Narvesen, Lietuvos spauda), biurach obsługi klienta lub sieci sklepów Maxim. Koszt karty to 1,50 Euro. Na miejscu możemy ją doładować dowolną ilością gotówki, za którą potem kupimy bilety w specjalnych terminalach w autobusie. Mając kartę możecie korzystać z biletów okresowych 30-minutowych (0,64 Euro) czy 60-minutowych (0,93 Euro) które uprawniają was do przesiadek. Dostępne są także bilety długoterminowe: całodzienne, trzydniowe, tygodniowe itd.

Uwaga

Aby zakupić bilet musicie przyłożyć swoją kartę do terminala w autobusie i wybrać odpowiedni bilet. Po udanym zakupie terminal zadźwięczy oraz zapali się zielona lampka. Z jednej karty może korzystać tylko jedna osoba!

Ceny biletów:

Rodzaj biletu Normalny  Zniżka 50% Zniżka 80%
30 – minutowy 0,64 Euro 0,32 Euro 0,13 Euro
60 – minutowy 0,93 Euro 0,46 Euro 0,19 Euro
24h 3,48 Euro 1,74 Euro 0,74 Euro
72h 6,08 Euro 3,04 Euro 1,22 Euro
10 dniowy 11,87 Euro 5,94 Euro 2,37 Euro
Miesięczny 28,96 Euro 14,48 Euro 5,79 Euro

Zniżka 50% przysługuje studentom oraz osobom pomiędzy 70 a 80 rokiem życia

Zniżka 80% przysługuje osobom powyżej 80 roku życia.

Info o wszystkich uprawnionych do otrzymania zniżki tutaj.

 

 • Karty turystyczne

money-card-business-credit-card-50987.jpeg
Źródło: Pexels

Wileńska Karta Miejska to rozwiązanie idealne dla tych którzy chcą dogłębnie zwiedzi miasto. Dzięki jej posiadaniu zyskujecie wiele korzyści: bezpłatne wejście do muzeów, piesze wycieczki, rabaty na wycieczki autobusowe, rabaty przy wypożyczeniu rowerów, zniżki w restauracjach i kawiarniach itp. Kartę można kupić także w wariancie z bezpłatnymi przejazdami komunikacją miejską. Dostępne do zakupu w Centrach informacji turystycznej oraz online. Kupując kartę dostajecie specjalny katalog (dostępny także w polskiej wersji językowej) w którym opisane są wszystkie korzyści i miejsca w które ją honorują

Dostępna w 4 wariantach:

 • 24 godz. bez biletu na transport miejski – 20 EUR
 • 24 godz. z biletem na transport miejski – 30 EUR
 • 72 godz.  bez biletu na transport miejski – 35 EUR
 • 72 godz. z biletem na transport miejski – 45 EUR
 • Taxi

pexels-photo-462867.jpeg
Źródło: Pexels

W Wilnie działa kilka korporacji taksówkarskich. Ich ceny bardzo zróżnicowane. Trzeba liczyć się także z opłatą za tzw. trzaśnięcie drzwiami. Cena za kilometr wyniesie ok. 1 Euro, podobnie za „trzaśnięcie drzwiami”.

Wszystkie numery korporacji znajdziecie tutaj.

 

 • Ambasada RP w Wilnie

sky-blue-flag-poland.jpg
Źródło: Pexels

Kontakt

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej

ul. Smėlio 20A, LT-10323 Wilno
tel. (+370) 5 2194700,  fax (+370) 5 2194747

e-mail: vilnius.embassy@msz.gov.pl

www.wilno.msz.gov.pl

.

Reklamy

0 komentarzy dotyczących “Wilno – przydatne info.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: