Artykuł Litwa

Atrakcje Wilna – 10 wybranych miejsc!

vilnius-1570452_640
Źródło: Pixabay

Wilno jest dziś wielkim ośrodkiem miejskim oraz stolicą niepodległego państwa. Rozwija się tam kultura, nauka (również polska), a i gospodarczo jest tam coraz lepiej. W swej historii znajdowało się pod przeróżnymi wpływami. Wciąż pamięta o tym, że było stolicą litewskiej republiki socjalistycznej w granicach ZSRR. Wiele miejsc przypomina także o polskiej władzy na miastem. Podczas swojego wieloletniego istnienia od czasów księcia Giedymina aż do dnia dzisiejszego stawiało czoła wydarzeniom które nie zawsze były sprzyjające. Przetrwało pożary, najazdy, okupację oraz częste zmiany władających. To wszystko nadało miastu unikalną magię, której śladami przemierzają tysiące turystów.

 

Atrakcje

  • Ostra Brama

ostra brama
Ostra Brama
Autor zdjęcia: Fczarnowski
Źródło: Wikipedia

To w Wilnie miejsce z etykietką „Must see”. Czy chcecie czy nie, Ostrą Bramę zobaczyć musicie. To miejsce od którego zaczynają się prawie wszystkie artykuły, przewodniki i wzmianki o Wilnie. Wzniesiono ją w latach 1503–1514, a dziś razem z przylegającym do niej fragmentem muru obronnego jest jedyną pozostałością po fortyfikacjach miejskich. Swoją nazwę wzięła od  dzielnicy Ostry Koniec. W jej wnętrzu znajduje się kaplica Ostrobramska z obrazem Matki Boskiej Ostrobramskiej Królowej Korony Polskiej. Jest to jeden z ważniejszych symboli chrześcijaństwa na Litwie. Bramę odwiedzają masy wiernych którzy pielgrzymują w to miejsce by czcić Matkę Boską oraz prosić ją o łaskę. Wstęp do kaplicy jest bezpłatny.

 

architecture-83102_640
Baszta Giedymina
Źródło: Pixabay

Nazwana na cześć założyciela miasta, jest dziś pozostałością po zamku Górnym, który był częścią wileńskiego kompleksu zamkowego. Zbudowano go na początku XV wieku. Przez lata poddany był wielu próbom. Przeszedł pożar po którym książę Witold odbudował go w stylu gotyckim. Za panowania  Aleksandra I Jagiellończyka znajdowały się tam ludwisarnia i więzienie. Został też odnowiony przez Zygmunta II Augusta który umieścił w nim swoją bibliotekę. W XVII wieku podczas najazdu moskiewskiego uległ zniszczeniu. Próbę odbudowy podjęto w XVIII wieku, rozbierając przy tym dwie baszty. Przed II wojną światową dostał się pod opiekę polskich konserwatorów którzy odtworzyli trzecią kondygnację baszty Giedymina. Podczas wojny wieża została częściowo zniszczona. Dziś mieści się tam Muzeum Zamku Górnego w którym zobaczycie m.in schemat bitwy pod Grunwaldem, krzyżackie sztandary i popiersie księcia Witolda. Baszta Giedymina jest ważnym symbolem Wilna, a także całej Litwy. Od 1990 jej szczyt zdobi litewska flaga.

 

 

Wilno_-_Zamek_Dolny
Zamek Dolny
Autor zdjęcia: Albertus teolog
Źródło: Wikipedia

Miejsce dostojne, będące niegdyś siedzibą Wielkich Książąt Litewskich. Zbudowany został za panowania  Aleksandra Jagiellończyka jednak nie ma dowodów na to, że była to jego inicjatywa. Przez lata pałac rozrastał się oraz był wielokrotnie przebudowywany. Na początku XVII wieku podczas pobytu Zygmunta III Wazy pałac został strawiony przez ogień. Odbudowano go w stylu neoromańskim, a następnie przerobiono na styl wczesnobarokowy. Niestety nie miał okazji długo pozostać nienaruszony. W wyniku najazdów moskiewskich został zniszczony i popadał w ruinę. Następnie podczas III rozbioru Polski rozebrano go całkowicie. Dzisiejszy pałac jest rekonstrukcją powstałą z inicjatywy sejmu litewskiego. W jego murach znajduje się Muzeum Narodowe.

 

lithuania-912362_640
Bazylika archikatedralna
Źródło: Pixabay

Bazylika w Wilnie wygląda dość niepozornie. Zaburzyła nieco nasze wyobrażenie o katedrach jako wielkich gmachach z mnóstwem zdobień. Jest w niej jednak coś co szalenie nas fascynuje, a mianowicie jej historia. Dzisiejsza klasycystyczna katedra jest piątą katedrą w Wilnie. Wcześniej w jej miejscu stały kościoły w stylach: gotyckim, renesansowym oraz barokowym. Historia nie szczędziła im wrażeń. Cierpiały w skutek pożarów, najazdów moskiewskich oraz innych niesprzyjających okoliczności. W latach 50 XX wieku obecna forma bazyliki służyła nawet władzom radzieckim jako magazyn. Usunięto wtedy wszystkie tablice w języku polskim oraz figury świętych na szczycie fasady. Pochowano tam m.in. Aleksandra Jagiellończyka oraz Elżbietę Habsburżankę i Barbarę Radziwiłłównę – żonę Zygmunta Augusta. w 1956 roku w bazylice otworzono galerię obrazów, a od 1985 wznowiono odprawianie nabożeństw choć oficjalnie cały czas była to galeria obrazów. W 1989 roku bazylika została odnowiona, a na jej fasadę powróciły posągi świętych.

 

  • Góra Trzykrzyska

Three-Crosses-1
Góra Trzykrzyska
Autor zdjęcia: Kontis Šatūnas
Źródło: Wikipedia

Wileńskie wzgórze na prawym brzegu Wilejki nazywane wcześniej Łysą lub Krzywą Górą. Według legendy umęczono tam 7 franciszkanów. Czterech wrzucono do rzeki, a ciała pozostałej trójki umieszczono na 3 krzyżach. Początkowo na pamiątkę tych wydarzeń znalazły się tam trzy drewniane krzyże, z czasem zamieniono je na nowe które przetrwały do 1869 roku. Po ich zawaleniu się władze rosyjskie nie pozwoliły na odbudowanie pomnika. Dopiero w 1916 udało się zebrać fundusze i postawić trzy betonowe krzyże. Zniszczyły je władze związku radzieckiego w 1950 roku. Stojący tam dziś pomnik który wzniesiono w 1989 roku jest symbolem pamięci o ofiarach stalinizmu na Litwie. Obecnie Góra Trzykrzyska znajduje się w obrębie parku Górnego.

 

360px-Radvila_Palace_in_Vilnius
Pałac Radziwiłłów
Autor zdjęcia: Sigitas Jakucionis
Źródło: Wikipedia

Późno renesansowy pałac na Starym Mieście w Wilnie. Pałac wybudowany został w XVII na polecenie Wielkiego Hetmana Litewskiego, Janusza Radziwiłła. Budowę rozpoczęto po 1640 roku, a ukończono przed rokiem 1653. Pałac nazywano od imienia fundatora „pałacem Januszowskim”. Po jego śmierci pałac został przejęty przez Bogusława Radziwiłła. Niestety najazd moskiewski tak jak w całe Wilno, zrujnował także pałac Radziwiłów. Bogusław planował wyremontować pałac, jednak prac nie rozpoczęto przed jego śmiercią. W XIX wieku rozebrano część pałacu, a w jego miejscu powstała zabudowa kamieniczna. W czasie I wojny światowej został częściowo zrujnowany i przetrwało tylko północne skrzydło pałacu. Jeden z pawilonów odrestaurowano w 1984 roku. Od 1990 znajduje się w nim pododdział Litewskiego Muzeum Sztuki.

 

627px-Vilnius_-_TV_tower
Wieża telewizyjna
Autor zdjęcia: Marcin Białek
Źródło: Wikipedia

To nie tylko najwyższy budynek w Wilnie, ale i na całej Litwie. To niesamowity symbol litewskiej stolicy, którego trudno nie zauważyć. Podczas świąt przystrajany jest światełkami tworząc tym samym największa choinkę. W 2000 roku podczas gdy obchodzono święto koronacji króla Mendoga wieża stała się wielkim masztem na którym powieszono największą flagę Litwy w historii. To miejsce które stało się także symbolem walki o suwerenność litewską. W 1991 roku zginęło tam 14 cywilów, a ponad 700 zostało rannych. Polegli w akcie protestu przeciwko armii radzieckiej która próbowała zając wieżę. Na parterze znajduje się muzeum upamiętniające te wydarzenia. Wieża wysoka jest na 326,5 metrów. Na 136 metrze będziecie mieć wspaniałą okazję by zjeść coś w tamtejszej restauracji. Obracająca się podłoga zapewni wam widok na Wilno i okolice z każdej strony nie ruszając się z miejsca (pełny obrót trwa około 45 minut).

 

illusion
Muzeum Iluzji
Źródło: vilnil.lt

Bo przydałoby się odpocząć od tradycyjnego zwiedzania kościołów, zamków i pałaców. I właśnie w tym muzeum możecie wprawić swoje oczy w zakłopotanie. To projekt stosunkowo świeży, bo działa od 2016 roku. Miejsce w którym możecie zrobić sobie całą masę zdjęć na które wasi znajomi zareagują oskarżając was o fotomontaż. Będziecie mogli lewitować nad łóżkiem, położyć się na suficie. Oprócz tego można tam pobawić się trochę światłem, rozwiązać łamigłówki i poznać parę ciekawostek z dziedziny fizyki.

 

499px-St._Peter_and_St._Paul's_Church_1,_Vilnius,_Lithuania_-_Diliff
Kościół św. Piotra i Pawła na Antokolu w Wilnie
Autor zdjęcia: Diliff
Źródło: Wikipedia

Przechodząc obok niego pomyślelibyście pewnie „ot zwykły kościół, mało się takich widuje?” I rzeczywiście z zewnątrz nie różni się niczym od świątyń znanych nam zewsząd. Wszystko co najlepsze skrywa w środku. Jego zdobienia wykonane zostały przez najlepszych włoskich artystów  – Pietra Pierti, Giovanniego Gali i Michała Anioła Palloni. Piękno detali z jakimi wykonano zdobienia wprawi w zdumienie absolutnie każdego. Wnętrze kościoła ozdobione jest przez ponad 2 tysiące rzeźb stiukowych które swoją tematyką nawiązują bo Biblii, mitologii oraz historii. Uwagę przykuwa też kryształowy żyrandol w kształcie łodzi. Zawieszono go  tam jako pamiątkę po zatonięciu statku który przewoził kryształowy ołtarz zamówiony przez Michała Kazimierza Paca, fundatora świątyni.

 

640px-Lietuvos_apeliacinis_teismas._2006-08-10
Muzeum Ofiar Ludobójstwa
Autor zdjęcia: Algirdas at Lithuanian Wikipedia
Źródło: Wikipedia

Powstało w budynku który na przestrzeni lat pełnił przeróżne funkcje, w zależności od tego kto akurat władał miastem. Był tam m.in. punkt poboru wojska litewskiego polski sąd wojewódzki, siedziba gestapo oraz siedziba KGB. Ostatnią ze swoich ról pełnił aż do odzyskania przez Litwę niepodległości w 1991 roku. Dziś jest symbolem walki o wolność. Przechowuje wiele dowodów sowieckich represji na Litwie (1940–1990). W jej eksponatach znajdziecie także materiały na temat litewskiego ruchu oporu oraz o antysowieckich i antynazistowskich działaniach Litwinów. Najważniejszą częścią ekspozycji jest więzienie KGB w którym przetrzymywano bojowników o wolność.  Przerażająca sowiecka rzeczywistość  widoczna jest szczególnie w ekspozycji  w sali egzekucyjnej. W jej murach  w latach 1944 – 1960 stracono ponad 1000 więźniów, którzy odważyli się sprzeciwić sowieckiemu okupantowi. Muzeum jest także siedzibą budynku sądowego oraz Litewskiego archiwum Specjalnego.

 

 

 

 

Reklamy

5 komentarzy dotyczących “Atrakcje Wilna – 10 wybranych miejsc!

  1. toruniankapl

    Wilno zawsze przypomina mi naszą Warszawę 🙂

    Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: