Artykuł Francja

7 atrakcji Nicei

Nicea uznawana za (nieformalną) stolicę Lazurowego Wybrzeża dumnie wypełnia swoją rolę. Jest miastem kosmopolitycznym w którym stykają się ze sobą przeróżne narodowości. Francuski nie będzie więc jedynym językiem zasłyszanym na ruchliwych ulicach miasta.  Nicea znajduje się nad samym morzem, które możecie podziwiać z bardzo, bardzo długiej promenady Anglików której długość wynosi aż 7 km! Lecz nie tylko morzem zdobywa serca turystów. Nicea oczaruje was także przepiękną starówką, wieloma niesamowitymi budowlami oraz całym mnóstwem muzeów! Miasto sprawdza się idealnie jako docelowe miesjce wypoczynku, a także jako baza wypadowa do znajdującego się w pobliżu Monaco lub Cannes.

 

  • Promenada Anglików

Wspomniana już wcześniej promenada jest jedną z głównych ulic w mieście. Spacerując na całej jej długości (7km) możecie podziwiać cudowną lazurową taflę Morza Śródziemnego. W jej pobliżu lokalizowanych jest mnóstwo sklepów, restauracji oraz najlepszych hoteli w Nicei. Swoją nazwę zawdzięcza angielskim arystokratom, którzy swego czasu licznie odwiedzali miasto, a także sfinansowali budowę promenady. To także miejsce sprzyjające aktywnemu wypoczynkowi. Promenada posiada wydzieloną ścieżkę rowerową. To idealne miejsce dla fanów jazdy na rolkach i desce. Dostaniecie się stamtąd bez trudu do starego miasta, a także do wielu innych atrakcji.

 

Muzeum poświęcone pracom wybitnego mieszkańca Nicei, Henri’ego Matisse. Muzeum powstało w 1963 r. Początkowo zajmowało tylko jedno piętro w willi w której się znajduje. Dzieliło budynek z muzeum archeologicznym, które w 1989 roku zostało przeniesione. Po tym zostało zamknięte na 4 lata i poddane przebudowie. Dzięki nowocześnie wyposażonemu skrzydłu oraz odnowionej przestrzeni muzeum mogło wystawić całą swoją stałą kolekcję, która od 1963 r. nadal się powiększa, dzięki kilku kolejnym przejęciom i darowiznom.

Stała kolekcja muzeum składa się z wielu darowizn, przede wszystkim od samego Matisse’a, który mieszkał i pracował w Nicei w latach 1917-1954, a także od  spadkobierców, oraz dzieł ofiarowanych przez państwo. W muzeum znajduje się 68 obrazów, 236 rysunków, 218 odbitek, 95 zdjęć, 57 rzeźb i 14 książek ilustrowanych przez Matisse’a, 187 obiektów należących do malarza, a także druków, tkanin, ceramiki, witraży i dokumentów

 

  • Pałac Lascaris

Znajdujący się na starym mieście w wąskiej urokliwej uliczce XVII wieczny pałac, spełniający dziś rolę muzeum instrumentów.  Jego kolekcja składa się 500 instrumentów, co czyni ją drugą najważniejszą kolekcją we Francji. Był własnością szlacheckiej rodziny  Lascaris-Ventimiglia w której posiadaniu pozostawał aż do rewolucji. W 1942 został zakupiony przez miasto, a po renowacjach otwarto go dla zwiedzających. Choć z zewnątrz nie jest specjalnie zachwycający i łatwo go przeoczyć, w środku zachwyca, a arystokratyczny przepych wprawia w osłupienie.

 

Przypominająca nieco moskiewski sobór Wasyla błogosławionego świątynia powstała w 1912 roku. Postawiono ją w miejscu w którym umarł carewicz Mikołaj Aleksandrowicz, syn cara Aleksandra II. Młody Nikołaj przybył do Nicei by wyleczyć nękającą go gruźlicę. Zanim umarł, spędził w mieście dwa lata mieszkając w willi Bermonda. Po śmierci, jego ojciec wykupił wille i polecił by wybudować w jej miejsce kaplicę prawosławną  upamiętniającą syna, a w 1903 roku zaczęto budować tam o wiele większy sobór. Sobór dzięki swoim zdobieniom przyciąga uwagę turystów oraz miejscowych. Jego dach wyróżnia się sześcioma wieżyczkami z kopułami, a na czubku każdej z nich prezentują się złote krzyże. Przyglądając się świątyni nie możecie przegapić dwugłowego orła, symbolu Cesarstwa Rosyjskiego.

Zwiedzanie Soboru jest darmowe, należy jednak pamiętać by nie przeszkadzać wiernym podczas odbywających się tam nabożeństw. Więcej info tutaj.

 

  • Wzgórze Zamkowe (Colline du Château)

 

Znajdujące się na wysokości 92 m.n.p.m Wzgórze Zamkowe góruje na miastem i dzieli je na dwie części: zachodnią ze starym miastem oraz wschodnią z częścią portową. Z jego szczytu możecie przyjrzeć się Nicei z góry i podziwiać urokliwą panoramę miasta oraz morze. Wzgórze uważane jest za najstarszą część miasta. Zamieszkiwali starożytni Grecy którzy założyli na jego szczycie osadę Naikaia. Do 1706 roku wzgórze zdobił zamek, którego zniszczenie zlecił francuski król Ludwig XIV. W późniejszych czasach wzgórze zostało zaadaptowane na park w którym znajdują się restauracja, place zabaw oraz ruiny katedry. Znajdziecie tam też dwa zabytkowe cmentarze: katolicki i żydowski. Jedną z ciekawszych atrakcji wzgórza jest zbudowany w XIX wieku sztuczny wodospad. Na górę możemy dostać się na dwa sposoby. Tradycyjnie zdobyć górę, czyli po prostu wspiąć się o własnych siłach albo wjechać windą która znajduje się przy Promenadzie Anglików.

 

Zupełnie niecodzienny ogród zoologiczny, park, plac zabaw i ogród botaniczny w jednym. W miejscu równie niecodziennym, bo praktycznie przy samym lotnisku. Zajmuje aż 7 hektarów powierzchni którą udostępniono odwiedzającym do błogiego relaksu. Sąsiedztwo lotniska ma oczywiście swoje wady, ale zatracając się w atrakcje przygotowane przez władze parku można o tym na chwilę zapomnieć. Park Phoenix to oaza zieleni, w której znajduje się ponad 2500 gatunków roślin, z których niektóre są niezwykłe i zachowane w śródziemnomorskim krajobrazie. W zoo Parku Phoenix będziecie mogli spotkać się z wieloma gatunkami zwierząt. M.in z licznymi papugami, strusiami, kangurami a nawet lemurami. W parku znajduje się także staw przy którego brzegu można podziwiać pelikany lub flamingi. Znajdziecie tam też pałac na wodzie w którym mieści się  muzeum sztuki azjatyckiej oraz muzyczne fontanny.

Za bilet wstępu trzeba zapłacić 5 Euro

 

  • Plac Massena

nicea 1.jpg

Jest głównym placem w mieście. To tam możecie przystanąć na chwilę i poczuć gwar miasta. Prowadzi do niego największa ulica handlowa w Nicei,  Avenue Jean Médecin. W jego sąsiedztwie znajdziecie więc mnóstwo sklepów oraz restauracji. Plac wyróżnia się czarno-białą kostką ułożoną jak na szachownicy. Pilnują go posągi siedmiu postaci usadzone na wysokich słupach. Cała konstrukcja została nazwana „Rozmowami w Nicei”. Obejrzyjcie je także wieczorem gdy każda z postaci podświetlona jest różnymi kolorami.  To miejsce w którym odbywają się liczne miejskie imprezy, między innymi Karnawał w Nicei. Będąc tam przyjrzyjcie się także wielkiej fontannie z posągiem Apollina. Plac podobnie jak przecinająca go promenada Paillon zostały zbudowane po przez pokrycie przepływającej tamtędy rzeki.

Sprawdzajcie także mini – Niezbędnik o Nicei który pojawi się już niebawem 😉

 

south-of-france-185689_640

Reklamy

0 komentarzy dotyczących “7 atrakcji Nicei

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: