Artykuł

Majówka na ostatnią chwilę! Kotlina Kłodzka, najważniejsze atrakcje + propozycje noclegów!

Jeśli znudziły wam się górskie miejscowości oblegane przez turystów, alternatywą staje się Kotlina Kłodzka. Odnajdą się tutaj rodziny z dziećmi, młodzi podróżnicy oraz nieco starsi turyści poszukujący kojącego wypoczynku w uzdrowisku. Kotlina Kłodzka jest największą kotliną w Sudetach oferującą bardzo wiele różnorodnych atrakcji. Nudzić się tam na pewno nie będziecie. Otoczona jest z trzech stron górami, a jej największe szczyty: Szczeliniec Wielki (919 m.n.p.m), Jagodna (978 m.n.p.m), Orlica (1084 m.n.p.m) i największy Śnieżnik (1425 m.n.p.m) tylko czekają aby je zdobyć 😉 Po za zdobywaniem szczytów w regionie znajdziecie wspaniałe uzdrowiska górskie. Odnowiony Lądek – Zdrój, przyciągająca zlokalizowanymi w jej pobliżu licznymi atrakcjami Kudowa – Zdrój lub Polanica – Zdrój i jej pijalnia wód mineralnych. W Kotlinie Kłodzkiej znajdziecie także twierdze, jedna w największym mieście regionu – Kłodzku, druga w Srebrnej Górze. Nie można też zapominać o Błędnych skałach i Jaskini Niedźwiedzia!

Kotlina kłodzka 1.jpg

 

  • Kłodzko

W największym mieście Kotliny Kłodzkiej zobaczyć trzeba 3 miejsca. Pierwszą z nich jest słynna twierdzaJest ona jednym z ważniejszych punktów na turystycznej mapie Dolnego Śląska. Twierdza znajduje się na wysokości 369 m.n.p.m. Warto jednak wspiąć się na najwyższy możliwy punkt by podziwiać przepiękny widok panoramy Kłodzka i okolicznych gór. Wewnątrz twierdzy przyjrzyjcie się uważnie wystawie poświęconej historii tego miejsca. Jest ona bowiem zawiła, czasem mroczna i wciąż pełna tajemnic. Zanim jednak do trafimy do twierdzy,  wybierzmy się na spacer po Kłodzkiej starówce. Macie tam niepowtarzalną okazję by zwiedzić kłodzkie podziemia. Kłodzka Podziemna Trasa Turystyczna rozciąga się pod kłodzką starówką, a koniec swojej 700 metrowej trasy ma u podnóża twierdzy. Podziemia powstały w średniowieczu i służyły mieszkańcom jako magazyny żywności oraz były idealnym schronieniem w przypadku najazdu obcych wojsk. Obecnie podczas podziemnej wędrówki można poczuć atmosferę dawnego Kłodzka: posłuchać mieszczańskiej muzyki, biesiadników w karczmie, odgłosów jarmarku, zobaczyć dawnych mieszkańców miasta. Trzecią z atrakcji jest park miniatur MinieurolandNa 20 tysiącach metrów kwadratowych znajdziecie miniatury wielu budowli z Dolnego Śląska, Europy i Ameryki Północnej. Obecnie w parku znajduje się 40 miniatur, a wśród nich Łuk Triumfalny z Paryża, wrocławski ratusz, kompleks pałacowy Zwinger z Drezna i wiele innych.

Twierdza kłodzko

Kłodzko.jpg

Kłodzko 2

Nocleg

Ceny noclegów w Kłodzku za pokój dwuosobowy bazując na booking.com przedstawiają się w granicach 280 zł/doba ze śniadaniem. Aby zapłacić trochę mniej wystarczy poszukać hoteli w okolicznych miejscowościach np. w Złotym Potoku, Bystrzycy Kłodzkiej czy Polanicy Zdrój, gdzie ceny zaczynają się od 100 zł/doba za taki sam pokój (bez śniadania).

Kłodzko Hotel 1

Kłodzko Hotel 2.jpg

 

Kłodzko Hotel 3

Kłodzko Hotel 4

Kłodzko Hotel 5

Aby sprawdzić szczegóły lub dokonać rezerwacji kliknij w zdjęcia powyżej.

 

  • Złoty Stok i Bystrzyca Kłodzka

Złoty Stok położony jest przy samej granicy z Czechami. Turystów przyciąga głównie za sprawą zamkniętej już kopalni złota oraz znajdującego się przy niej muzeum górnictwa i hutnictwaOprócz standardowego zwiedzania muzeum oferuje także inne atrakcje jak np. podziemny spływ łodzią. Po za tym odwiedzający mogą wziąć udział w wybijaniu monet, płukaniu złota lub odlewaniu sztabek. Warto także odwiedzić izbę pamięci i zapoznać się z wystawą minerałów.

W Bystrzycy Kłodzkiej obowiązkowymi punktami dla zwiedzających są Baszta Kłodzka i Brama Wodna.

Pierwsza z nich należąca niegdyś do murów obronnych miasta jest dziś miejscem odwiedzanym przez turystów.  W latach 70 XX wieku udostępniono ją zwiedzającym dzięki czemu z jej górnych partii możecie podziwiać widok panoramy miasta oraz okolicznych terenów.

Drugiej od środka niestety nie zobaczymy. Warto jednak wybrać się w jej okolice i obejrzeć ją sobie dokładnie z zewnątrz. Swego czasu spełniała bardzo ważną rolę. Dzięki niej można było dostać się od strony rzeki do samego rynku.

Nocleg

W Złotym Stoku:

Kłodzko Hotel 3

W Kamieniu Ząbkowickim oddalonym o 6 km od Złotego Stoku:

Złoty stok nocleg

W Bystrzycy Kłodzkiej:

Kłodzko Hotel 4

Bystrzyca Kłodzka 1

W Wojtowicach oddalonych o 6 km od Bystrzycy Kłodzkiej:

Bystrzyca Kłodzka 2

Aby sprawdzić szczegóły lub dokonać rezerwacji kliknij w zdjęcia powyżej.

 

  • Śnieżnik i Jaskinia Niedźwiedzia

Śnieżnik (1425 m.n.p.m.) jest najwyższym szczytem Kotliny Kłodzkiej, a jego zdobycie jest niepodważalnym punktem wycieczek w te okolice. Na jego szczyt prowadzą tylko trasy piesze. Macie do wyboru kilka różnych szlaków które zaczynają się w różnych okolicznych miejscowościach. Zanim jednak wybierzecie się na podbój Śnieżnika zachęcamy was do odwiedzenia Jaskini Niedźwiedzia.  Jest ona jedną z najdłuższych i najgłębszych jaskiń w Polsce. Korytarze jaskini pokrywają liczne i zróżnicowane formy naciekowe – okazałe stalaktyty, stalagmity, stalagnaty. Uznawana jest za najpiękniejszą jaskinię w Polsce.

śnieżnik.jpeg

jaskinia niedźwiedzia.jpg

Nocleg

W pobliżu Śnieżnika i Jaskini Niedźwiedzia:

Śnieżnik 1

Śnieżnik 2

Śnieżnik 3

Aby sprawdzić szczegóły lub dokonać rezerwacji kliknij w zdjęcia powyżej.

 

  • Uzdrowiska Kotliny Kłodzkiej

Polanica – Zdrój 

Jedna z miejscowości uzdrowiskowych Kotliny Kłodzkiej, która przyjmuje kuracjuszy już od końca XIX wieku. W jej centrum znajdziecie Park Zdrojowy w którym oprócz pijalni wód mineralnych  rozłożyste, pachnące w trakcie kwitnienia (od maja), rododendrony – czyli różaneczniki, ale także magnolie. Cały park zajmuje powierzchnię 13 hektarów, a w nim także: Muszla koncertowa, Teatr Zdrojowy im. Ćwiklińskiej, Zakład Przyrodoleczniczy i Kolorowa Fontanna.

polanica 1

Zajrzyjcie też do pobliskich Duszników – Zdrój, których wody termalne leczą choroby układu pokarmowego, choroby układu krążenia i oddechowego, a swego czasu kuracjuszem był tam nawet Fryderyk Chopin

duszniki 1

 

Lądek – Zdrój

Lądek – Zdrój to jedno z bardziej rozpoznawalnych polskich uzdrowisk. Warto wybrać się na spacer po wyremontowanym rynku, na którym możecie przyjrzeć się wspaniałym kolorowym kamienicom i neorenesansowemu ratuszowi. Będąc w Lądku Zdrój nie może was oczywiście zabraknąć w zakładzie przyrodoleczniczym „Wojciech”. Ten piękny gmach kryje basen z wodą termalną, a wokół niego XIX wieczne wanny służące do kąpieli perełkowych. Przez miasto przebiega także czerwony główny szlak sudecki prowadzący do Złotego Stoku.

Lądek 1

lądek 2

 

Kudowa – Zdrój 

Tradycja uzdrowiskowo – sanatoryjna Kudowy Zdrój sięgają XVII wieku. Leczy się tam choroby kardiologiczne, endokrynologiczne, choroby krwi i układu krwiotwórczego. Najpopularniejszą atrakcją jak w większości takich miejscowości jest park zdrojowy. Znajdziecie tam wielki Teatr, Zameczek oraz pijalnie wód. W Kudowie obowiązkowym punktem każdej wycieczki są Muzeum Zabawek oraz Muzeum Żaby. Do niezwykłych atrakcji miasta zalicza się niewątpliwie Kaplicę Czaszek, które w dosłowny i przerażający sposób przypomina o wojnach śląskich i epidemii chorób zakaźnych XVIII. Wyłożona jest prawie w całości ludzkimi czaszkami i kośćmi, a pod jej podłoga spoczywają szczątki tysięcy ludzi. Będąc w Kudowie zachęcamy także do odwiedzenia miejsc w jej okolicy. Całkiem niedaleko czekają na was Błędne Skały, Droga Stu Zakrętów czy Szczeliniec Wielki. 

Kudowa 1.1.JPG

kudowa 2.1

błędne skłay

 

 

 

Nocleg:

W Polanicy – Zdrój:

Polanica 1

Polanica 2.jpg

W Lądku- Zdrój:

Lądek 1

Lądek 2

W Kudowie – Zdrój:

Kudowa 1

Kudowa 2

Aby sprawdzić szczegóły lub dokonać rezerwacji kliknij w zdjęcia powyżej.

 

 

 

 

 

Reklamy

1 komentarz dotyczący “Majówka na ostatnią chwilę! Kotlina Kłodzka, najważniejsze atrakcje + propozycje noclegów!

  1. Fajna alternatywa!! 🙂

    Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: