Artykuł Mini Niezbędnik

Majówka na ostatnią chwilę. Drezno! Atrakcje + propozycje noclegów.

Drezno nazywane także Perłą Baroku przyciąga do siebie całe tabuny turystów.  Nic w tym dziwnego, bo miasto ma ogromnie dużo od zaoferowania. Zdaniem wielu to najpiękniejsze miasto w całych Niemczech. Warto wybrać się tam choćby na jednodniowy wypad. Zabytków do odwiedzenia znajdziecie całe mnóstwo. To tam możecie zapoznać się ze wspaniałymi zbiorami sztuki. Będziecie mieć też okazję by przejść się na Łabą i zatracić się w widoku wyjątkowej panoramy miasta. Niesamowita historia Drezna pochłonie was bez reszty. To także idealne miejsce na błogi odpoczynek. Weźcie ze sobą kocyk, kupcie piwko i zaznajcie chwili relaksu nad brzegami Łaby.

 

Atrakcje

 • Zwinger

drezno 10

Dziedziniec Zwinger’a wprawia w zachwyt. To najwspanialszy symbol Baroku na terenie Niemiec. Od początku swej działalności Zwinger służył jako miejsce ideale do prezentowania przeróżnych wystaw. Dziś macie tu okazje to obejrzenia zbiorów porcelany. (m.in. chińska porcelana z XV wieku, ale także znane w całych Niemczech wyroby prosto z manufaktury z Miśni) Oprócz tego w Zwingerze znajduje się Galeria Obrazów w murach której działa największych malarzy europejskich okresu od XV do XVIII wieku.

Więcej informacji o kompleksie i cenach biletów znajdziecie tutaj.

 

 • Semperoper

drezno 9.jpg

Obok Zwinger’a dumnie pręży się budynek Narodowej Opery Saksońskiej. Zbudowana została przez Gottfrieda Sempera i do dnia dzisiejszego nosi jego imię. Po 28 latach od otwarcia budynek stanął w płomieniach i spalił się doszczętnie. Został odbudowany przez  w latach 1871-1878 pod kierownictwem syna Sempera. Pod koniec II wojny opera została zbombardowany podczas nalotu na Drezo. Jego obecna postać została odbudowana i oddana do użytku dopiero w 1985 roku. Otwarto go wystawiając to samo przedstawienie które było ostatnim w 1944 roku. Wejścia do opery strzegą postacie Schillera i Goethego. Z placu teatralnego znajdującego się przed operą oglądać możecie budynek w całej okazałości. Towarzyszyć będzie wam Johan król Saksonii którego pomnik zdobi plac.

Więcej informacji znajdziecie tutaj.

 

 • Kościół Marii Panny

drezno 12.jpg

Według absolutnie każdego przewodnika jaki tylko dostał nam się w ręce Kościół Marii Panny to najważniejszy symbol Drezna. Szczerze mówiąc, zanim zaczeliśmy szukać informacji o Dreźnie wiedzieliśmy tylko tyle, że jest tam jakiś kościół.  Stojąc pod tym „jakimś kościołem” dech nam zaparło. Monumentalny budynek z przepiękną kopułą. Uważany jest za najważniejszą świątynie luterańską w całych Niemczech, a także jedną z ważniejszych w Europie. Podczas bombardowania nie miał najmniejszych szans, zawalił się a jego ruiny przez wiele lat stanowiły przestrogę i symbol skutków wojny. Odbudowa zakończyła się nie tak całkiem dawno bo w 2005 roku. Ponownie otwarto go dla turystów i wiernych. Przeszedł transformację, zmieniając się z symbolu wojny w symbol pojednania.

Więcej informacji o nabożeństwach i wydarzeniach (w języku niemieckim) tutaj.

 

 • Zamek rezydencyjny

drezno 8.jpg

Może i wstyd się przyznać, ale na początku zerkając na zamek nigdy w życiu nie powiedzielibyśmy, że to właśnie on. Spodziewaliśmy się raczej wielkiej budowli, bogato zdobionej z mnóstwem komnat która rozmiarami przyćmi wszystko co ją otacza. Nie spodziewaliśmy się zamku, który w zasadzie jest rezydencją. Po lekkim niedowierzaniu, przyjrzeliśmy się rezydencji Wettinów i trzeba powiedzieć, że to budynek bardzo interesujący. Przebudowywano i powiększano go wielokrotnie, a jego obecna forma utrzymana w stylu renesansowym ma w sobie wiele urokliwych elementów. Zamek nie był wyjątkiem, także ucierpiał podczas bombardowania pod koniec II wojny. Spłoną doszczętnie. Odbudowano go, a ponownie otwarty został w 2004 roku. W jego wnętrzach mieszczą się Państwowe Zbiory Sztuki, Gabinet Miedziorytów oraz Gabinet Numizmatyczny.

Więcej informacji (w języku angielskim) o zamku i biletach wstępu znajdziecie tutaj.

 

 • Tarasy Brühla

drezno 7.jpg

Tarasy Brühla to promenada spacerowa rozciągająca się przy samej Łabie, nazywana często Balkonem Europy. Przechadzając się macie okazję obejrzeć sobie wszystkie najważniejsze zabytki Drezna. W bezpośrednim sąsiedztwie tarasów znajdziecie Akademie Sztuk Pięknych, Albertinum oraz Sąd Najwyższy Saksonii. I to wszystko prawie zachwycające, a dlaczego prawie? Otóż, zdecydowanie lepiej przejść pięknym starym i długim mostem na drugą stronę Łaby. Zejść kawałek do rzeki, rozłożyć kocyk na trawie, otworzyć piwko i rozkoszować się W PEŁNI widokiem. Wygląda to co najmniej fenomenalnie. Widać wszyściuteńko, jak na tacy podane. Wymarzone miejscówka na chwilę odpoczynku od zwiedzania.

 

 • Albertinum

drezno 6

Kiedyś budek spełniający role zbrojowni, dziś jedno z ważniejszych muzeów w Dreźnie, a mianowicie Państwowe Zbiory Sztuki. Albertinum łączy stare z nowym. Możecie tam odwiedzić Galerie Nowych Mistrzów która prezentuje dzieła malarzy od romantyzmu do czasów współczesnych. Niepowtarzalna okazja by przyjrzeć się obrazom Claude’a Moneta, Edgara Degasa czy Maxa Liebermanna. Swoją nazwę budynek zawdzięcza królowi Saksonii, Albertowi. Znajduje się przy Tarasach Brühla, w wschodniej części promenady.

Więcej informacji (w języku angielskim) o wystawach i cenach biletów znajdziecie tutaj.

 

 • Orszak książęcy (Fürstenzug)

drezno 5.jpg

Musicie się tu zatrzymać! Dla nas naprawdę wow. Na 25 tys. płytek z miśnieńskiej porcelany wspaniale namalowany orszak złożony m.in z władców dynastii Wettinów. Coś niesamowitego. Jego twórca początkowo osadził swoje dzieło na kartonie, potem przeniesiono je na mury gmachu Langer Gang. Cudo w każdym calu. Oprócz władców Saksonii w orszaku znaleźli się także architekci, rzeźbiarze, malarze, żołnierze i chłopi. Ostatnią osobą w orszaku jest natomiast sam twórca – Wilhelm Walther

 

 • Panometr

drezno 4

W starym zbiorniku na gaz stojącym sobie spokojnie na obrzeżach Drezna, pewien wiedeński artysta umieścił swoją instalację tworząc Panometr. Od tamtej chwili wszyscy zainteresowani mają możliwość by przyjrzeć się 360 stopniowej panoramie Drezna wewnątrz zbiornika.

Więcej informacji (w języku angielskim) tutaj.

 

 • Kościół Świętego Krzyża

drezno 3

Historia kościoła sięga roku 1215 i wesoło nie było. Wielokrotnie stawał w płomieniach i bywał niszczony. Obecnie jest największym kościołem i salą koncertową w Dreźnie. Z jego 92 metrowej wieży całe mnóstwo turystów podziwia panoramę miasta. Podczas odbudowy kościoła po wojennym bombardowaniu środki były mocno ograniczone stąd jego skromny wystrój który o dziwo okazuje się jego największą zaletą. Znajduje się na starym mieście w pobliżu Altmarkt.

Więcej informacji o koncertach, nabożeństwach i biletach wstępu tutaj.

 

 • Złoty jeździec

drezno 2.jpg

Osadzony na nowomiejskim placu Złoty Jeździec dumnie dosiada swojego konia, a zwrócony jest w kierunku północno-wschodnim, czyli w kierunku ówczesnego Państwa Polskiego którym panował. Przedstawia elektora Saksonii, wielkiego księcia litwewskiego oraz elekcyjnego króla Polski Augusta II Mocnego.

 

 • Yenidze

drezno 1.jpg

Wszystko wskazuje na to, że ten całkiem spory budynek to meczet. Nic bardziej mylnego. Meczetem nigdy nie był i do dnia dzisiejszego nim nie jest. Został zbudowany na zlecenie barona tytoniowego Hugo Zeitza i przez długie lata służył jako fabryka tytoniu. Zeitz pragnął by jego fabryka odznaczała się na tle barokowego Drezna, a że podróżował po bliskim wschodzie postanowił zbudować ją na wzór meczetu. Dziś budynek nie produkuje już papierosów, a służy jako biurowiec.

 

Komunikacja miejska

Drezno posiada 12 linii tramwajowych, 6 promowych, jedną linie kolejki podwieszanej, jedną linie kolejki linowo-terenowej oraz całe mnóstwo linii autobusowych. Miasto obsługuje też szybka kolej miejska S-Bahn zintegrowana z komunikacją miejską. Do wyszukiwania tras przygotowano aplikację DVB mobil która za pomocą GPS znajdzie przystanki znajdujące się najbliżej was. Dostępna w dwóch wersjach językowych: angielskiej i oczywiście niemieckiej 😛 W pakiecie z apką dostajecie do wglądu m.in mapę miasta z zaznaczonymi przystankami. Wszystkie utrudnienia i zmiany w rozkładach są w niej łatwo dostępne. Jeśli planujecie korzystać z komunikacji miejskiej pobierajcie koniecznie.

30772164_1889619741056938_2119789754_o

 

Dojazd

Do Drezna najłatwiejszy dojazd jest naturalnie z Dolnego Śląska. Z Wrocławia dostaniecie się tam wspólnym pociągiem Deutsche Bahn i Kolei Dolnośląskich, które przygotowały specjalną promocję drezdeńską. Podróż z Wrocławia trwa około 4 godzin. Pociąg zatrzymuje się niemal na wszystkich stacjach na trasie Wrocław – Zgorzelec – Drezno. Watro też sprawdzić ceny biletów do Miśni czy Szwajcarii Niemieckiej. Oprócz kolei możecie do Drezna dotrzeć dzięki Flixbusowi (z Wrocławia, Katowic i Krakowa).

 

Nocleg

Ceny pokoju dwuosobowego w całkiem przyzwoitym obiekcie noclegowym zaczynają się od 80zł za osobę za noc. Tańsze obiekty zlokalizowane są zazwyczaj w odległości paru kilometrów od centrum, choć nie jest to regułą. Warto też zajrzeć na Airbnb choć ceny nie odbiegają tam od ofert na booking.com

 • Hotel Windsor

Ten trzygwiazdkowy hotel położony jest w Dreźnie, a jego wnętrza urządzone zostały w typowym angielskim stylu. W obiekcie można bezpłatnie korzystać z WiFi. Na miejscu dostępny jest też bezpłatny publiczny parking. Do centrum Drezna można dojechać w niecałe 25 minut środkami komunikacji miejskiej. Obiekt dzielą jedynie 2 minuty spacerem od przystanku tramwajowego Dresden Alttrachau.

drezno noclrg 1

UWAGA!

Rezerwację w tym obiekcie możecie odwołać bezpłatnie do 29.04.2018.

 

 • A&O Dresden Hauptbahnhof 

Ten hotel i hostel położony jest w Dreźnie, 400 metrów od dworca kolejowego i autobusowego oraz 2 km od Starego Miasta. Do dyspozycji Gości są tu pokoje prywatne i wieloosobowe, wspólny pokój gier oraz podniebny bar z widokiem na miasto.

drezno nocleg 2

UWAGA!

W tym obiekcie dokonując rezerwacji pokoju 2 osobowego macie dwie możliwości. Pierwsza i tańsza jest ofertą bezzwrotną. Nie będziecie mogli bezkosztowo odwołać rezerwacji. Druga, droższa zapewnia wam bezpłatne odwołanie rezerwacji przed godziną 18:00 w dniu 1.05.

 

 • Hotel & Apartments Altstadtperle

Obiekt ten położony jest w spokojnej okolicy w Dreźnie, bezpłatne WiFi oraz transfer lotniskowy. Gmach opery Semperoper i kościół Marii Panny w Dreźnie oddalone są od hotelu o 5 minut jazdy tramwajem. We wszystkich przestronnych apartamentach do dyspozycji Gości jest duża łazienka z prysznicem/wanną i umywalką.

drezno nocleg 3

UWAGA!

W tym obiekcie macie dwie możliwości rezerwacji. Pierwsza z nich to rezerwacja samego noclegu. Druga i droższa obejmuje śniadanie wliczone w cenę. Możecie bezpłatnie odwołać rezerwację przed 30.04.2018

 

Reklamy

0 komentarzy dotyczących “Majówka na ostatnią chwilę. Drezno! Atrakcje + propozycje noclegów.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: