Artykuł

10 atrakcji Berlina!

cp_berlin-aufkleber_final

Berlin żyje na pełnych obrotach i nic nie zmusi go do odpoczynku. Wielkomiejski szum i gwar obecny są absolutnie wszędzie. W innych miastach bywa to bardzo uciążliwe, ale nie tam. Wszystko jest jakoś pięknie poukładane. Podejrzewamy, że to wina/zasługa (niepotrzebne skreślić :P) niemieckiego pragmatyzmu. Co najfajniejsze, w Berlinie mimo upływu lat wciąż można zauważyć jego podział. Mimo wielkich sklepów, restauracji i całej masy turystów, stojąc na Alexanderplatz będziecie wiedzieć, że jesteście w Berlinie wschodnim. Czuć poprzedni ustrój po samym tylko spojrzeniu na architekturę, zachodni wygląda zupełnie inaczej, ale dość o tym. Berlin to nie tylko smutna historia podziałów. Odkrywa dla nas turystów całe mnóstwo atrakcji.

 

 • 1. Brama Brandenburska

Brama brandenurska

Najbardziej rozpoznawalna budowla w Berlinie. Obowiązkowy punkt wycieczki. Mimo tego, że mogła się już trochę znudzić, warto do niej wracać. Chociażby po to, żeby przyjrzeć się wspaniałemu rydwanowi na szczycie bramy. Dojazd do bramy to super łatwa sprawa. Dojeżdża tam metro (najkrótsza linia w mieście, ale dojeżdża!), szybka kolej miejsca i autobus. Po za tym to tylko parę minut spacerkiem od Bundestagu. W niedalekiej odległości znajdziecie też Pomnik Pamięci pomordowanych żydów, Postdamerplatz i największego berlińskiego parku Tiergarden.

 

 • 2. Bundestag

bundestag

Gmach niemieckiego parlamentu to kolejny z obowiązkowych punktów. Tam trzeba być. Nawet jeśli nie zdecydujecie się na zwiedzanie go wewnątrz, przed samym gmachem pojawić się warto. Prezentuje się świetnie, a w szczególności jego szklana kopuła. Budynek mimo swojej długiej i skomplikowanej historii łączy dzisiaj nowoczesność ze XIX wiecznym stylem w jakim zachowana jest konstrukcja. Niemieccy parlamentarzyści wrócili do niego dopiero po zjednoczeniu Niemiec, przebudowując go uprzednio. Zwiedzanie Bundestagu jest co zaskakujące bezpłatne, wystarczy się wcześniej zarejestrować na jego stronie internetowej. W samym budynku z tego co wyczytaliśmy, przechodzi się przed wejściem kontrolę jak na lotnisku.

 

 • 3. Alexanderplatz

alexanderplatz

Główny plac Berlina wschodniego. Znajdziecie tam mnóstwo domów towarowych, często organizowane są tam jarmarki, w tym najsłynniejszy jarmark Bożonarodzeniowy. Właśnie tam znajduje się zegar światowy, z którego można odczytać czas z każdej strefy czasowej na świecie. W pobliżu placu znajdują się też wieża telewizyjna i czerwony ratusz.

Wieże telewizyjną zauważycie na pewno to kolejny z charakterystycznych budynków Berlina. Możecie wjechać na górę i cieszyć się widokiem za 13 euro (standardowy bilet). Tam na górze w tej szklanej kuli, można też zjeść obiad, albo posiedzieć w barze. Natomiast ceny są wtedy jak się domyślacie wyższe. Jeśli chodzi o bar to ceny wahają się między 14 a 18 euro. Rezerwacji stolika w restauracji można dokonać przez internet, cen niestety nie podano. Przygotujcie się też na ogromne kolejki do wieży. Mimo wszystko uważamy, że warto spojrzeć na Berlin z góry.

 

 • 4. Plac Poczdamski (Postdamer Platz)

Plac poczdamski

Plac jest jednym z największych w Berlinie. Miejsce często odwiedzają zarówno turyści jak i sami berlińczycy. Postamer Platz bardzo ucierpiał podczas wojny, a podczas podziału Berlina został kompletnie wyłączony z użytku przez dzielący go mur. Dopiero w latach 90 zaczął odzyskiwać swoją pozycje. Zobaczycie tam głównie biurowce. Nam  najbardziej podoba się Bahntower (siedziba kolei niemieckich).

 

 • 5. East Side Gallery

eastsidegallery

Pomink, a jednocześnie galeria stworzona na pozostałościach muru berlińskiego. Nie wyobrażamy sobie wizyty w Berlinie bez odwiedzania East Side Gallery. Tam po prostu być trzeba. Robi ogromne wrażenie, a obrazy wymalowane na murze są imponujące. Namacalny kawałek muru który dzielił, a teraz stał się pomnikiem wolności.

 

 • 6. Dworzec Zoo, Ogród zoologiczny

zoo panda

Sam dworzec nie jest niczym wyjątkowym, zwyczajna stacja kolejowa. Dla nas, po wielokrotnym przeczytaniu „My, dzieci z dworca Zoo” jest miejscem bardzo ważnym. Przy każdej wizycie w Berlinie musimy choć na chwilę o niego zahaczyć. Dziś, nie ma już tego narkomańskiego klimatu który przedstawiono w książce, ale wierzę, że mury dworca pamiętają jeszcze te historię.

Berlińskie Zoo jest jednym z największych i najczęściej odwiedzanym w całej Europie. Otwarte cały rok, dojazd komunikacją miejską jest bajecznie prosty. Obecnie zoo zamieszkuje przeogromna ilość zwierząt. Możecie tu spotkać Pandę Wielką, która jest rzadko spotykana w ogrodach zoologicznych. Nigdy na żywo pandy nie widziałem, i tylko dla niej samej z chęcią odwiedziłbym zoo w Berlinie 😀 Ceny za wstęp przedstawiają się następująco:

(wyższa cena obejmuje także wstęp do akwarium)

 • dorośli 15.50/21 euro
 • dzieci od 4 do 15 roku życia 8/10,50 euro
 • bilet małej rodziny (1 dorosły i jego dzieci do 15 roku życia) 26/36 euro
 • bilet dużej rodziny (2 dorosłych i ich dzieci do 15 roku życia) 41/51 euro

Oprócz tego berlińskie zoo sprzedaje bilety grupowe. Przy 20 osobowej grupie dorosłych koszt biletu za jedną osobę to 14,50/19 euro.

Bilety jednorazowe, możecie kupić w automatach z biletami komunikacji miejskiej BVG.

 

 • 7. Kościół Pamięci, Kurfürstendamm

Kościół Pamięci

kudamm

Na tle zachowanych po wojennym bombardowaniu ruin starego kościoła znajduje się nowa wykonana w większości ze szkła kaplica. Stare łączy się z nowym. Jeśli kościół was nie interesuje, możecie na niego zerknąć przechadzając się po Kurfürstendamm. To główna ulica Berlina zachodniego. Podczas podziału miasta stała się synonimem zachodniego miejskiego stylu życia. Najdroższe marki świata mają tu swoje sklepy. Miło popatrzeć na wielkie witryny Hugo Bossa albo Versace. W większości nie stać nas nawet na spinkę do krawata, albo apaszkę z takich miejsc, ale za patrzenie płacić na szczęście nie każą 😛 Dlatego na Kurfürstendamm spotkacie też mnóstwo sklepów z dobrze nam znanych i tańszych sieci 😉

 

 • 8. Wyspa Muzeów

wyspa-muzec3b3w

Jeden z największych kompleksów muzealnych na świecie, w którego skład wchodzą: Muzeum im. Bodego (Bodemuseum), Muzeum Pergamońskie(Pergamonmuseum), Nowe Muzeum (Neues Museum), Stara Galeria Narodowa (Alte Nationalgalerie) oraz Stare Muzeum (Altes Museum).

Nie będziemy opisywać każdego z nich bo musielibyśmy z każdego z nich zrobić osobny wpis. Wszystkie potrzebne informacje znajdziecie o tutaj. Z wyróżnieniem eksponatów które są najpopularniejsze i najważniejsze.

 

 • 9. Check Point Charlie

berlin-1718823_640.jpg

Najsłynniejsze przejście graniczne pomiędzy Berlinem zachodnim i wschodnim. Budka graniczna i znaki informujące o przekraczaniu granicy wciąż tam stoją. W pobliżu znajduje się muzeum muru berlińskiego.

 

 • 10. Kreuzberg

graffiti-2251570_640

 

Dzielnica o której przeczytaliśmy chyba wszystko co można było tylko znaleźć w internetach 😛 Przestawia się jako miejsce niecodzienne. Kiedyś otoczone z trzech stron murem, dzisiaj nazywana dzielnicą artystyczną. Zamieszkują ją ludzie tak różnorodni, że nie sposób ich wszystkich wymienić. Młodzi, starzy, imigranci, hipisy, artyści. By odetchnąć nieco od zwiedzania i poznawania historii Berlina wielu turystów przybywa na Kreuzberg by zaznać upragnionego chillu. Wszechobecna działalność artystów parających się street art’em wprawia oczy w zachwyt. Luz i ogromna tolerancja wyczuwalna w powietrzu. Nadające klimatu knajpki, jadłodajnie, sklepiki co krok. To mały zróżnicowany świat z wyczuwalną w powietrzu swobodą. Przechadzajcie się uliczkami i dajcie się jej ponieść.

 

 

 

 

Reklamy

0 komentarzy dotyczących “10 atrakcji Berlina!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: