Artykuł Hiszpania Mini Niezbędnik

10 atrakcji wybrzeża Costa Blanca

Wybrzeże Costa Blanca może i nie jest tak popularne jak Costa Brava i Costa del Sol, ale nie znaczy to jednak, że jest mniej atrakcyjne. Wylegiwanie się na malowniczych białych plażach jest tam tylko jedną z możliwości. Costa Blanca oferuje turystom całe mnóstwo atrakcji. Możecie wybrać się nieco dalej od plaży i odkryć Hiszpanię, która jej mieszkańcy żyją na co dzień. Taką która jest mniej turystyczna. W Costa Blanca nie brakuje też parków rozrywki. Znajdziecie tu aqua park, luna park oraz specjalny park zwierząt w którym możecie popływać z delfinami. Dla tych którzy na wakacjach chcą się trochę zabawić mamy dobrą wiadomość. Nie zabraknie wam możliwości, nocne życie Costa Blanca jest bujne. Znajdziecie tu bardzo wiele barów, pubów oraz dyskotek w których szaleństwo trwa do białego rana.  Alicante, Benidorm i Torrevieja udowadniają co znaczy prawdziwa zabawa! Costa Blanca przygotowana jest na spełnienie oczekiwań każdego turysty. Odnajdą się tutaj rodziny z dziećmi, imprezowicze i Ci którzy marzą o nieco spokojniejszym wypoczynku.

  • 1. Tabarca

tabarca

Malutka wysepka dzięki której przenosimy się do zupełnie innego świata. Choć oddalona jest od Alicante o 20 km administracyjnie należy do miasta. Znaczenie bliżej wyspy (8 km) znajduje się miejscowość Santa Pola. Aby dotrzeć na wyspę musicie udać się w krótki rejs promem, który wypływa z wielu okolicznych miasteczek. Tabarca podzielona jest na dwie części. Wschodnia niezaludniona część porośnięta jest roślinnością wydmową oraz opuncjami. Znajdziecie tam latarnie morską, ruiny fortu oraz legowiska ptaków. Życie wyspy toczy się w zachodniej części. Tam znajduje się  miniaturowe miasteczko charakteryzujące się typowo rybacką zabudową. W tym małym świecie, co wywołało nasze zdziwienie, znajdziecie parę restauracji, rynek, a nawet kościół. Wszystko wygląda tak jakby zatrzymał się tam czas. Zwiedzanie wyspy zważywszy na jej wielkość, nie zajmie wam zbyt wiele czasu. Jak donoszą odwiedzający ją turyści, na Tabarca można zjeść najlepszą na świecie paellę, a także wyśmienite dania rybne.

  • 2. Mundomar

mundomar

Jako, że jesteśmy wielkimi fanami delfinów ta atrakcja jest nam najbliższa. Park zwierząt Mundomar w Benidorm to idealne miejsce rozrywki wszystkich tych którzy kochają zwierzęta. W parku można zobaczyć różne gatunki ssaków, ptaków i gadów, a także  pokazy z ich udziałem. Istnieje możliwość korzystania ze specjalnych atrakcji, takich jak pływanie z lwami morskimi lub spotkanie z delfinem. W Mundomar macie okazję spotkać się oko w oko z aż 30 gatunkami zwierząt!

Info o biletach (w języku angielskim znajdziecie tutaj.)

  • 3. Aqualandia

aqualandia

To pierwszy park wodny w Hiszpanii. Jego wielką zaletą jest fakt, że park wkomponowany jest w naturalny teren. Przechadzając się od zjeżdżalni do zjeżdżalni mijacie przepiękną roślinność, która naturalnie występuje w tym regionie. Park rozłożony jest na ogromnym terenie (150 000 metrów kwadratowych). Odwiedzający mają dostęp do basenów i zjeżdżalni które podzielone są na kategorie. Nie ma więc obawy, że skorzystamy z atrakcji która mogłaby być dla nas zbyt stresująca.

Szczegółowe informacje o poszczególnych atrakcjach oraz o biletach znajdziecie (w języku angielskim) tutaj.

  • 4. Wodospady Algar

algar

Znajdujące się w pobliżu  Callosa d’en Sarrià (3 km) i Benidorm (15 km) wodospady Algar przyciągają turystów którzy uwielbiają aktywny wypoczynek na łonie natury. Piękno przyrody w parku krajobrazowym przy wodospadach to tylko jeden z walorów tego miejsca. Nie będą się tu nudzić turyści uwielbiający wodę i nurkowanie. Przy wodospadach powstały naturalne zbiorniki wodne, które stały się alternatywą dla kąpieli w morzu i spędzania czasu na plaży. Wejście do parku jest niestety płatne, ale koszty utrzymują się w graniach 4 Euro za całodzienny pobyt (da się przeżyć ;P) Należy pamiętać, że władze szczególnie dbają o stan parku, za zaśmiecanie terenu możecie się narazić na wysoki kary. Dla znudzonych łażeniem dzieciaków jest też nadzieja, niedaleko wodospadów znajduje się park dinozaurów, w którym możecie podziwiać najrozmaitsze modele prehistorycznych stworów.

  • 5. Elche

elche.jpg

Elche – czyli palma na palmie, palmę pogania. Miasto zlokalizowane blisko Alicante (20 km) słynące z największej ilości drzew palmowych w Europie. Nie zdziwcie się więc gdy większość tego co tam zobaczycie będzie drzewem palmowych, są ich tam ilości niezliczone. Te najładniejsze znajdziecie w parku Huerto del Cura. Jednak nie tylko palmą szczyci się Elche. Będąc w mieście koniecznie trzeba udać się do Bazyliki św. Marii. Najlepszym terminem jest sierpień (konkretnie 14-15 sierpnia) bo wtedy w bazylice odgrywany jest dwuaktowy dramat o wniebowzięciu Najświętszej Marii Panny, którego tradycja sięga XV wieku. Został on także wpisany na listę światowego niematerialnego dziedzictwa UNESO. Co ciekawe nawet w dzisiejszych czasach w przedstawieniu wszystkie role grane są przez mężczyzn, nawet te kobiece. Elche zaprasza nas także do muzeów. Jednym z ważniejszych jest muzeum archeologiczne i historyczne w Elche (MAHE). Do zobaczenia także m.in. muzeum Matki Boskiej Wniebowiętej, patronki Elche, muzeum Palm (zaskakujące ;P) oraz muzeum Paleontologiczne. 

Wśród wszechobecnych palm wypatrujcie także postaci Damy z Elche. To rzeźba znaleziona pod koniec XIX wieku podczas prac rolniczych przez 14-letniego wówczas Manuelo Campello. Rzeźba jest obiektem zagadkowym. W toku prac prowadzonych po jej wydobyciu stwierdzono, że miejsce w którym była zakopana było specjalnie do tego przygotowane. Do dziś nie wiadomo czyj wizerunek przedstawia Dama z Elche. W mieście natkniecie się na repliki rzeźby. Oryginał znajduje się w Muzeum Archeologicznym w Madrycie

elch2

  • 6. Torrevieja

trowieja.JPG

Miasto które niegdyś było zwyczajną niewyróżniającą się wioską rybacką w której wydobywano także sól. Rozwinęło się w XIX wieku gdy król Karol IV przeniósł administrację kopalni do Torrvieji, a potem zadbał o rozwój infrastruktury. Miasto jest jednym z największych producentów soli w Europie. Kopalnie sprawiły, że rozwinął się tam zdrowy mikroklimat który wraz z dużą ilością słonecznych dni przyciąga tłumy turystów.

Nie tylko piękne plaże liczą się w Torrvieji. W parku krajobrazowym Parque Natural de Las Lagunas de La Mata y Torrevieja znajdziecie dwa słone jeziorka. Jedno z nich jest dość niecodzienne, ponieważ woda w nim ma kolor różowy. Kąpiele w różowym jeziorze którego woda bogata jest w przeróżne minerały mają zbawienne działanie dla skóry. Staje się ona miękka i gładka. Drugie z jezior posiada mikroklimat z właściwościami terapeutycznymi, WHO uznaje je za jedno z najzdrowszych miejsc na świecie.

Gdy zażyjemy już zdrowotnych kąpieli i poleżymy na plaży zastanie nas noc. Co wtedy robić? Odpowiedź jest bardzo prosta! W mieście działają dziesiątki barów! Torrevieja to raj dla amatorów nocnego życia. Imprez będziecie tu mieć pod dostatkiem!

Aby w pełni wykorzystać turystyczny potencjał miasta musicie oczywiście zobaczyć  Kościół na Plaza de la Constitución oraz łódź podwodną Delfin S-61, która była pierwszą taką łodzią zasilającą hiszpańską flotę, a dziś jest pływającym muzeum. Nie zapominajcie też o zobaczeniu symbolu miasta czyli wieży obserwacyjnej Torre del Moro.

Są też w mieście muzea, ale takie których nikt z nas (i was pewnie też) się nie spodziewał. Muzeum Morza i Soli jest oczywiste i nie ma w nim niczego nadzwyczajnego. Ale dla przykładu skąd w raju wakacyjnym Muzeum Szopek Bożonarodzeniowych?

rózwe jezioro

  • 7. Peñón de Ifach, Calpe

Peñón de Ifach.JPG

Patrząc na górę Peñón de Ifach z oddali może się nam wydawać, że to nic wielkiego. Ot zwykła skała. Patrzeć na nią miło, wejść na szczyt też pewnie łatwo i miło. Nic bardziej mylnego. Góra Peñón de Ifach osiągnęła wysokość 332 metrów, a jej zdobycie do łatwych zadań nie należy. Decydując się na wspinaczkę musicie pamiętać, że droga może być stroma i kamienista. Podczas wzbijania się na szczyt będziecie musieli także przejść przez specjalnie wydrążony tunel. Szczyt góry jest idealnym miejscem widokowym, widać stamtąd całą panoramę Calpe. Szczególnie popularne są wycieczki na szczyt przed wschodem lub zachodem słońca.  Ta wielka wapienna skała jest najmniejszym rezerwatem przyrody w Hiszpanii, w którym żyje bardzo wiele gatunków zwierząt. Z racji tego, że znajduje się przy samym morzu na Peñón de Ifach swoje legowiska ma ogromna ilość ptaków.

  • 8. Villajoysa

kolorowe domki

Osobiście skłonni bylibyśmy odwiedzić to urocze miasteczko z jednego powodu. Dla widoku kolorowych domków znajdujących się wzdłuż plaży. Mieszkańcy pomalowani je bardzo dawno temu na przeróżne kolory, żeby przyplywający do miasta rybacy mogli je łatwo dostrzec w drodze powrotnej z połowów. Villajoysa to miasto które po za kolorowymi domkami może pochwalić się wspaniałą czekoladą (lokalnym specjałem jest czekolada z churros). Powstają tu wyroby znane na całym świecie, a całą historie czekolady z Villajoysa możecie poznać w muzeum Museo del chocolate Valor Wybierzcie się także na spacer po miejskiej starówce gdzie znajdziecie mury pamiętające czasy renesansu oraz gotycki kościół Iglesia de la Asunción. Nie zapomnijcie zobaczyć wież strażniczych które niegdyś strzegły miasta przed najeźdźcami.

  • 9. Przylądek Nao

nao

Od tego miasta powinniśmy byli zacząć. To najbardziej wysunięty na wschód fragment prowincji Alicante. Początek Costa Blanca. Przylądek charakteryzuje się skalistymi wapiennymi klifami, a w jednym z nich znajduje się jaskinia. Nie jest to jednak zwyczajna jaskinia i żeby się do niej dostać trzeba będzie się trochę namęczyć. Dostać się do niej można tylko i wyłącznie od strony morza, lądowego wejścia nie ma. Najbliższą miejscowością jest Javea.

  • 10. Jaskinia Cenelobre

jaskinia

Zaledwie parę kilometrów od Alicante czeka na was prawdziwy skarb. Czeka by go odkryć i się nim zachwycić. Ciężko w to uwierzyć, ale Jaskinia Cenelobre sięga wiekiem 145 milionów lat wstecz. Wejście do jaskini znajduje się na wysokości 700 m.n.p.m. Jej odkrycie przypisuje się Arabom, którzy dokonali tego w X wieku. Podczas hiszpańskiej wojny domowej wykorzystała ją armia republikańska. W jej wnętrzach produkowana był w tajemnicy amunicja oraz naprawiane były samoloty. Jej powierzchnia jest ogromna. Jaskinia zajmuje ponad 80 000 tysięcy metrów kwadratowych. W środku ukoi was kojący dźwięk spadających kropel oraz widok przepięknych stalagmitów i stalaktytów. Planując wycieczkę zapoznajcie się koniecznie z godzinami otwarcia oraz z cenami biletów wstępu, które znajdziecie tutaj. 

 

Reklamy

0 komentarzy dotyczących “10 atrakcji wybrzeża Costa Blanca

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: