Bośnia i Hercegowina Mini Niezbędnik

Bośnia i Hercegowina. Mini – Niezbędnik.

Szczerze mówiąc o Bośni i Hercegowinie nie mieliśmy jeszcze parę dni temu zielonego pojęcia. Wiedzieliśmy, że to gdzieś na Bałkanach i właściwie na tym kończyła się nasza wiedza. Poczytaliśmy, posprawdzaliśmy i ukazał nam się wspaniały naznaczony wojną, wielokulturowy kraj który ma mnóstwo do zaoferowania. Początkowo wydawało nam się, że to niezbyt ciekawe miejsce do uprawiania turystyki. Nic bardziej mylnego. Cudowne krajobrazy i klimatyczne miasteczka są tam na wyciągnięcie ręki. Bośnię i Hercegowinę zamieszkują trzy zupełnie różne społeczności: muzułmańscy Bośniacy, prawosławni Serbowie oraz katoliccy Chorwacji. Dzięki temu kraj przedstawia kulturową, architektoniczną i religijną różnorodność.

bosnia-herzegovina-1860496_1280

Co powinniśmy wiedzieć planując wyjazd do Bośni i Hercegowiny?

 • Niezbędne dokumenty: Paszport lub dowód osobisty

Na szczęście dzięki UE (mimo iż BiH nie jest członkiem wspólnoty) możemy swobodnie podróżować po Europie. Granicę Bośni i Hercegowiny możemy przekraczać mając przy sobie dowód osobisty jednak najczęściej poleca się posiadanie także paszportu.

 • Bezpieczeństwo

Według informacji Ministerstwa Spraw Zagranicznych w Bośni i Hercegowinie nie ma żadnego zagrożenia terrorystycznego. Ostrzegają za to przed kieszonkowcami. Dobrze więc mieć kserokopie swoich dokumentów oraz nie nosić ich razem. Trzeba też pamiętać o pozostałościach po wojnie w postaci nierozbrojonych min i niewypałów. Znajdują się one najczęściej w miejscach mało popularnych turystycznie. Odradza się samodzielne spacery po lasach, górach, drogach nieutwardzonych i nieoznakowanych.

 • Info dla kierowców

Aby wjechać do Bośni i Hercegowiny swoim samochodem należy wykupić ubezpieczenie komunikacyjne w postaci tzw. Zielonej Karty. Podróże samochodem są bezpieczne. Trzeba jednak pamiętać o minach i niewypałach które mogą znajdować się na poboczach dróg. Będą one oznakowane specjalnym znakiem ostrzegawczym – czerwone tabliczki „PAZI MINE” Lokalni kierowcy nie zawsze respektują przepisy ruchu drogowego. PRZY POSTOJACH ODRADZA SIĘ WCHODZENIA I SPACEROWANIA PO PRZYDROŻNYCH LASACH. MOGĄ W NICH BYĆ MINY ORAZ NIEWYPAŁY.

Z racji tego że Bośnia i Hercegowina to kraj o charakterze górskim pamiętajcie, aby odpowiednio dostosować prędkość. Korzystajcie ze sprawdzonych i powszechnie znanych stacji benzynowych. W BiH  sieć stacji benzynowych jest o wiele mniej rozwinięta niż w Polsce.

 • Zdrowie

Wizyta u lekarza w Bośni i Hercegowinie kosztuje w granicach 15-25 Euro. Trzeba pamiętać o wysokich temperaturach w okresie letnim.

 • Ważne informację

– Walutą BiH jest marka zamienna (KM)

1 Marka = 1,95 Euro

1Marka ~ 2,16 złotego

 

– w Sarajewie ma swoją siedzibę Ambasada RP.

Kontakt oraz dalsze info dostępne tutaj

NUMERY ALARMOWE

Policja – 122

Straż Pożarna – 123

Pogotowie – 124

Pamiętajcie, że roaming UE nie obejmuje Bośni i Hercegowiny ponieważ nie jest ona Państwem członkowskim!

 

Tuzla

panonikaa

Jako typowe miasto górnicze  które słynie z wydobycia soli Tuzla może i nie ma zbyt wiele do zaoferowania. Ale w jakim innym mieście znajdziecie jeziorka w samym centrum miasta? Osobiście jesteśmy tym strasznie zaintrygowani. Jeziorka Panonika są jednymi z nielicznych solankowych jezior w Europie. Przez (niekontrolowane) wydobycie soli obszar na którym teraz znajduje się Panonika zapadł się i władze miasta długo głowiły się jak to wszystko zagospodarować. W końcu zapadła decyzja i otwarto świetny kompleks w sercu miasta który oprócz dwóch jeziorek ma także sztuczny wodospad oraz basen. Na miejscu do dyspozycji odwiedzających czeka restauracja, małe bary oraz toalety.

Do tego ceny biletów są śmiesznie niskie. Za bilet całodzienny zapłacimy w granicach 4-5 KM, a wejście po godzinie 16 jest jeszcze tańsze 2-3 KM

Oprócz Panoniki która jest bez wątpienia główną atrakcją Tuzli warto też przejść się po starym mieście. Do obejrzenia czeka tam na was pl. Solny oraz meczet. Przechadzajcie się bocznymi wąskimi uliczkami i odkrywajcie urokliwe restauracyjki oraz bary.

tuzla2

Port lotniczy Tuzla

Malutkie lotnisko które obsługuje loty z kilku państw Europy za pośrednictwem linii lotniczych Wizzair. Więcej info tutaj – na oficjalnej stronie lotniska. (strona w języku angielskim)

 

Sarajewo

sarajevo

 

Co? Sarajewo! Nigdzie w Europie nie znajdziecie drugiej takiej stolicy. To istna mieszanka kulturowa. Kościoły, meczety, cerkwie i synagogi sąsiadują tam ze sobą od lat, dzięki czemu możemy się przenieść do zupełnie innego świata. Takiego które mimo upływu lat wciąż nosi na swoich barkach powojenne brzemię. Przyjezdnym oferuje mnóstwo atrakcji. Przeczytaliśmy całe mnóstwo opinii na temat Sarajewa i śmiało możemy stwierdzić, że albo się to miasto kocha, albo nienawidzi.

Jedną z ważniejszych atrakcji jest  Baščaršija. Znajduje się tam plac targowy z wieloletnią tradycją, a na nim kamienne kramy do dnia dzisiejszego spełniają swoją funkcję. Na środku placu znajdziecie charakterystyczną studnię – Sebilj. W bocznych uliczkach w poliżu placu znajdziecie pracownie rzemieślnicze i całe mnóstwo kawiarenek i restauracji.

sarajewo 4

Gdy będziecie już na Baščaršija, warto odwiedzić znajdujący się nieopodal Meczet Gazi Husrev-bega. Uważany przez wielu za najważniejszy meczet w całej Bośni i Hercegowinie. Zbudowany został w pierwszej połowie XVI wieku na polecenie władcy Gazi Husrev-bega który wzorował się na rozwiązaniach zastosowanych w Stambule. Dziedziniec świątyni robi wrażenie dzięki studni z drewnianym zadaszeniem w której wierni obmywają stopy przed wejściem do środka.

Jedną z ciekawszych, naszym zdaniem atrakcji jest Inat kuća czyli Przekorny Domek.  Można by rzec „dom jak każdy inny, cóż w nim interesującego?”. I już wam śpieszymy z odpowiedzią. Otóż ten o to pozorny domek, a raczej jego właściciele narobili władzom Sarajewa niemałego kłopotu. Na jego miejscu miał stanąć meczet. Wszystko było zaplanowane, trzeba było tylko przekonać właściciela żeby się przeniósł. Powiedział zdecydowane nie. Zażądał by przenieść jego na drugą stronę rzeki. Władze ustąpiły, a dom w dokładnie takiej samej postaci został przeniesiony. 200 lat po całym zdarzeniu historia powtórzyła się, ma miejscu przeniesionego już domu zaplanowano budowę ratusza. Właściciele znowu nie zgodzili się na wyburzenie. Mając już pewne doświadczenia, władze zdecydowały się ponownie przenieść dom. Stanął prawie w tym samym miejscu w którym pierwotnie został zbudowany, zaraz obok meczetu przez budowę którego trzeba było go przenosić za pierwszym razem.

przekorny domek

Będąc w Sarajewie nie da się zapomnieć o jego historii. Pomniki upamiętniające ofiary wojny są tutaj stałym elementem. Najciekawszymi wydają się być róże sarajewskie. Są nimi wypełnione czerwoną żywicą ślady na betonie pozostawione przez pociski moździerzowe. Kolejnym z pomników który budzi wiele uczuć jest pomnik ku czci zabitych dzieci w parku miejskim przy ulicy Marszałka Tito. Odciśnięte w nim ślady dziecięcych stóp obnażają obraz minionej wojny podczas której zginęło około 1600 dzieci.

Będziecie mieć szansę by wyobrazić sobie jak mogło wyglądać oblężenie Sarajewa. Dla zwiedzających udostępniono tunel pod lotniskiem. To tunel który w czasie wojny łączył oblężone Sarajewo z częścią nieopanowaną przez Serbów. Pozwalał on na dostawy żywności i pomocy humanitarnej dla miasta. Był też głównym kanałem przerzutowym dla transportów broni. Istniejący do dzisiaj 20 metrowy odcinek jest jednym z obowiązkowych punktów do odwiedzenia w Sarajewie.

sarajwo2

Sarajewo ma ogromny potencjał jeśli chodzi o muzea. Jest ich w mieście całkiem sporo. Każde z nich swoimi wystawami i eksponatami nawiązuje do zupełnie różnych dziedzin z historii miasta i kraju. Znajdziecie tu m.in.

 • Muzeum Olimpijskie
 • Muzeum Narodowe
 • Muzeum Żydowskie
 • Muzem Sarajewa za panowania Austro Węgierskiego 1878-1918
 • Museum of Sarajewo

Więcej informacji o muzeach tutaj.

 sarajwo3

Mostar

Mostar2

Miasto w którym symbolicznie łączą się dwa światy: muzułmański i chrześcijański. Doskonale pamiętające nie aż tak odległą wojnę domową, a przede wszystkim niezwykle urokliwe miejsce, którego kategorycznie nie powinno się omijać. Mostar położony jest nad rzeką Neretwą której turkusowy odcień kojarzy się niewątpliwie z cudownymi morskimi kurortami. Największą atrakcją miasta jest Stary Most i w zasadzie dla niego samego warto miasto odwiedzić. Nie jest on bowiem zwykłym mostem. Jest symbolem pojednania między światem muzułmańskim i chrześcijańskim. Podczas wojny został ostrzelany przez chorwackich żołnierzy i runął do Neretwy. Odbudowano go dopiero w 2004 roku, a w 2005 roku wpisano go na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Mostar może się też pochwalić cudownym starym miastem, które podczas wojny zostało prawie w całości zrównane z ziemią. Na szczęście cała starówka została odbudowana. Możemy więc śmiało podziwiać wszystkie cudowne i różnokolorowe stragany, a także Meczet Karadjozbega z 1564 r.

Dość niecodzienną atrakcją mogą być skoki z mostu, wykonywane przez miejscowych śmiałków. Kiedyś podobne skoki były oznaką męstwa, dziś skacze się dla pieniędzy. Skaczący najpierw zbierają datki od turystów, a dopiero jeśli zbiorą odpowiednią ilość gotówki decydują się na skok do wody. Oglądaliśmy filmiki, wygląda to imponująco, ale i strasznie.

Blagaj

blagaj3

To jedno z tych miejsc które odwiedza się przejazdem. Zlokalizowany jest zaledwie parę kilometrów o Mostaru. To takie miejsce które głupio by było ominąć. Blagaj to mała miejscowość którą zalewają całe tłumy turystów. Dzieje się tak za sprawą Klasztoru Derwiszów, który uchodzi za jeden z najciekawszych obiektów w Bośni I Hercegowinie. Zbudowany został w stylu ottomańskim, a swoją historią sięga XV wieku. Położony jest w miejscu niezwykłym, bo u stóp prawie 200 metrowej skały. Jego białe ściany odbijają się w tafli rzeki Buny która ma swój początek we wspomnianej skale. Na turystów w Blagaj czekają dziesiątki restauracji i osobiście chcielibyśmy napić się tam kawy. Moglibyśmy przyglądać się do woli klasztorowi, któremu dzielnie towarzyszy rzeka Buna.

 

Medziugorie

medziugoire

Nazwa tej miejscowości była nam znana. Wiedzieliśmy, że ma coś wspólnego z kościołem katolickim. To właśnie tam szóstce dzieci miała ukazać się Matka Boska. Medziugorie po tych niezwykłych doniesieniach stało się miejscem pielgrzymowania wiernych. Przyjeżdżają tam pielgrzymi z całego świata którzy pragnął odwiedzić wzgórze na którym miała objawić się Maryja. Sprawa objawień jest stosunkowo świeża, bo miały one miejsce w 1981 roku. Kościół wciąż bada ich autentyczność, ale brak potwierdzenia nie zniechęca odwiedzjących. Niektórzy z nich wspinają się na kolanach lub boso. Warto zajrzeć tam nawet jeśli nie wierzycie w objawienia i sprawdzić o co tyle krzyku 😉

Neum

Neum

Dotarliśmy do Adriatyku. Miasteczko Neum jest jedynym nadmorskim kurortem Bośni i Hercegowiny, która dostęp do morza ma na odcinku zaledwie kilku kilometrowym. Choć Neum mimo iż nie należy do Chorwacji czuć tutaj jej klimat. To wszystko za sprawą turystów zmierzających tamtędy do chorwackiego Dubrownika, a także dlatego że Neum dzieli Chorwackie wybrzeże na dwie części. I na nic zdały się prośby Chorwacji o to by BiH oddała miasteczko i zabrała w zamian inną część wybrzeża. Neum jest ich i nie oddadzą go za nic. Miasteczko podobnie jak chorwackie miejscowości wpisane jest w przepiękny górzysty krajobraz, a lazur morskiej wody najzwyczajniej w świecie zachwyca. Neum na przybycie turystów przygotowane jest świetnie. Od groma tam hoteli, restauracji i barów w których możemy zasmakować dań kuchni bałkańskiej. Plaże jak w całym regionie kamieniste. Dla tych którzy marzą o aktywnym wypoczynku mamy dobrą wiadomość. Możecie śmiało zagrać w tenisa, koszykówkę czy siatkówkę albo trochę poszaleć i wypożyczyć sprzęt wodny. Do tupania nóżką też znajdzie się parę miejsc, w niektórych nawet z muzyką na żywo!

 

Reklamy

1 komentarz dotyczący “Bośnia i Hercegowina. Mini – Niezbędnik.

 1. Pingback: Objazdówka po Bośni i Hercegowinie! Tydzień dla 4 osób! Zwiedzanie + wypoczynek nad morzem od 490 zł/os! W cenie przeloty + nocleg w każdym z miejsc + wynajem samochodu! Plan: Budget

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: